dnes
Neděle - zatazeno
-3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
4°C
O hlasy voličů se v Praze bude za dva měsíce ucházet 29 stran a hnutí
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se uskuteční 20. a 21. října 2017. Ilustrační foto: archiv

O hlasy voličů se v Praze bude za dva měsíce ucházet 29 stran a hnutí

V Praze podalo kandidátní listiny do sněmovních voleb 29 stran a hnutí. O hlasy Pražanů bude usilovat o osm politických uskupení více než v roce 2013. ČTK to řekla Jana Masopustová z magistrátu hlavního města. Lhůta pro podání kandidátek vypršela včera v 16 hodin.

Magistrát přijal do pondělního večera 24 kandidátních listin, mezi nimiž byly kandidátky ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, TOP 09 a Starostů a nezávislých. Během posledních hodin podalo kandidátní listinu ještě pět politických uskupení.

Ministr obrany Martin Stropnický bude lídrem kandidátky hnutí ANO. Další strana, která vybrala za lídra ministra, je KDU-ČSL, v jejímž čele je ministr kultury Daniel Herman.

Některé strany v Praze povedou do voleb členové dolní komory. V čele KSČM je poslankyně Marta Semelová, ODS povede poslankyně a starostka druhé městské části Jana Černochová, lídrem TOP 09 je čestný předseda strany, poslanec Karel Schwarzenberg a na prvním místě kandidátky Starostů a nezávislých je poslanec Jan Farský.

Ze zavedených stran pouze sociální demokracie vybrala v Praze za lídra člověka bez zkušeností s celostátní politikou, a to náměstka pražské primátorky Petra Dolínka, kterého zvolili členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu. Zelené v Praze povede jejich předseda, pražský zastupitel Matěj Stropnický.

Při předčasných volbách do Sněmovny v roce 2013 volby v Praze vyhrála TOP 09 s podporou Starostů celkem s 23,03 procenta hlasů a získala sedm mandátů. Následovalo hnutí ANO 2011 se ziskem 16,46 a pěti místy ve Sněmovně. Po čtyřech mandátech získaly ČSSD za 14,09 procenta a ODS s 11,99 procenta. Dvě křesla obsadili kandidáti komunistů, po jednom mandátu získali v Praze lidovci a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

O hlasy voličů se budou v Praze ucházet tyto subjekty:

veolebni-strany-2017


Pochod centrem na protest proti Zemanovi

9. března 2018 v 17:41

Asi 200 lidí včera pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje různá feministická hnutí a další organizace. Organizátoři...

Ondráček končí ve funkci předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS

6. března 2018 v 16:21

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) se dnes vzdal funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Potvrdil to ve svém projevu v Poslanecké sněmovně. Rezignací předešel hlasování o návrhu ODS, aby Sněmovna zařadila na nynější schůzi bod o jeho odvolání. Lidovci...

Petici proti Ondráčkovi podepsalo 14 000 lidí, polovina v Praze

6. března 2018 ve 12:12

Asi 14 000 lidí podepsalo při pondělních protestech petici proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Diskuze: Marek Hilšer ve Skautském institutu na Staromáku

4. března 2018 v 08:47

Přijďte ve středu 7. března na debatu s prezidentským kandidátem, o kterém se mluví jako o jednom z vítězů voleb. I když nevyhrál.

Piráti zvolili za svého pražského lídra Zdeňka Hřiba

1. března 2018 v 19:04

Vítězem vnitrostranického hlasování pirátů o post lídra pirátské kandidátky pro Magistrát hlavního města Prahy se stal MUDr. Zdeněk Hřib. Ve druhém kole hlasování získal 54 % hlasů a porazil protikandidáta Daniela Mazura.

Renáta Adámková je novou radní

28. února 2018 v 07:08

Zastupitelstvo MČ Praha 12 na svém zasedání 26. února zvolilo novou radní. Stala se jí Renáta Adámková z Hnutí ANO 2011, která na tomto postu nahradí radního Roberta Králíčka, od podzimu 2017 poslance PSP za Hnutí ANO 2011.

Další články
Nahoru