dnes
Středa - zatazeno
6°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
8°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
O hlasy voličů se v Praze bude za dva měsíce ucházet 29 stran a hnutí
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se uskuteční 20. a 21. října 2017. Ilustrační foto: archiv

O hlasy voličů se v Praze bude za dva měsíce ucházet 29 stran a hnutí

V Praze podalo kandidátní listiny do sněmovních voleb 29 stran a hnutí. O hlasy Pražanů bude usilovat o osm politických uskupení více než v roce 2013. ČTK to řekla Jana Masopustová z magistrátu hlavního města. Lhůta pro podání kandidátek vypršela včera v 16 hodin.

Magistrát přijal do pondělního večera 24 kandidátních listin, mezi nimiž byly kandidátky ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, TOP 09 a Starostů a nezávislých. Během posledních hodin podalo kandidátní listinu ještě pět politických uskupení.

Ministr obrany Martin Stropnický bude lídrem kandidátky hnutí ANO. Další strana, která vybrala za lídra ministra, je KDU-ČSL, v jejímž čele je ministr kultury Daniel Herman.

Některé strany v Praze povedou do voleb členové dolní komory. V čele KSČM je poslankyně Marta Semelová, ODS povede poslankyně a starostka druhé městské části Jana Černochová, lídrem TOP 09 je čestný předseda strany, poslanec Karel Schwarzenberg a na prvním místě kandidátky Starostů a nezávislých je poslanec Jan Farský.

Ze zavedených stran pouze sociální demokracie vybrala v Praze za lídra člověka bez zkušeností s celostátní politikou, a to náměstka pražské primátorky Petra Dolínka, kterého zvolili členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu. Zelené v Praze povede jejich předseda, pražský zastupitel Matěj Stropnický.

Při předčasných volbách do Sněmovny v roce 2013 volby v Praze vyhrála TOP 09 s podporou Starostů celkem s 23,03 procenta hlasů a získala sedm mandátů. Následovalo hnutí ANO 2011 se ziskem 16,46 a pěti místy ve Sněmovně. Po čtyřech mandátech získaly ČSSD za 14,09 procenta a ODS s 11,99 procenta. Dvě křesla obsadili kandidáti komunistů, po jednom mandátu získali v Praze lidovci a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

O hlasy voličů se budou v Praze ucházet tyto subjekty:

veolebni-strany-2017


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Radního vyměnili zastupitelé Prahy 3

19. prosince 2018 v 19:59

Praha 3 bude mít nového radního pro majetek a investice. Bude jím Jan Materna (TOP 09). Nahradí Jana Bínu (TOP 09), který odstoupil ze zdravotních důvodů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Zastupitelstvo Prahy 10 bude zasedat častěji, než v předchozím volebním období

18. prosince 2018 ve 21:17

V minulém volebním období se zastupitelstvo Prahy 10 scházelo jen párkrát do roka. Tuto praxi se nová koalice rozhodla změnit a v příštím roce se bude scházet (kromě července a srpna) každý měsíc.

Další články
Nahoru