dnes
Neděle - zatazeno
19°C
zítra
Pondělí - skorojasno
24°C
pozítří
Úterý - polojasno
25°C
O hlasy voličů se v Praze bude za dva měsíce ucházet 29 stran a hnutí
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se uskuteční 20. a 21. října 2017. Ilustrační foto: archiv

O hlasy voličů se v Praze bude za dva měsíce ucházet 29 stran a hnutí

V Praze podalo kandidátní listiny do sněmovních voleb 29 stran a hnutí. O hlasy Pražanů bude usilovat o osm politických uskupení více než v roce 2013. ČTK to řekla Jana Masopustová z magistrátu hlavního města. Lhůta pro podání kandidátek vypršela včera v 16 hodin.

Magistrát přijal do pondělního večera 24 kandidátních listin, mezi nimiž byly kandidátky ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, TOP 09 a Starostů a nezávislých. Během posledních hodin podalo kandidátní listinu ještě pět politických uskupení.

Ministr obrany Martin Stropnický bude lídrem kandidátky hnutí ANO. Další strana, která vybrala za lídra ministra, je KDU-ČSL, v jejímž čele je ministr kultury Daniel Herman.

Některé strany v Praze povedou do voleb členové dolní komory. V čele KSČM je poslankyně Marta Semelová, ODS povede poslankyně a starostka druhé městské části Jana Černochová, lídrem TOP 09 je čestný předseda strany, poslanec Karel Schwarzenberg a na prvním místě kandidátky Starostů a nezávislých je poslanec Jan Farský.

Ze zavedených stran pouze sociální demokracie vybrala v Praze za lídra člověka bez zkušeností s celostátní politikou, a to náměstka pražské primátorky Petra Dolínka, kterého zvolili členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu. Zelené v Praze povede jejich předseda, pražský zastupitel Matěj Stropnický.

Při předčasných volbách do Sněmovny v roce 2013 volby v Praze vyhrála TOP 09 s podporou Starostů celkem s 23,03 procenta hlasů a získala sedm mandátů. Následovalo hnutí ANO 2011 se ziskem 16,46 a pěti místy ve Sněmovně. Po čtyřech mandátech získaly ČSSD za 14,09 procenta a ODS s 11,99 procenta. Dvě křesla obsadili kandidáti komunistů, po jednom mandátu získali v Praze lidovci a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

O hlasy voličů se budou v Praze ucházet tyto subjekty:

veolebni-strany-2017


Zastupitelé Prahy 4 zvolili předsedy a členy výborů

3. června 2019 v 17:54

Když bylo na konci dubna zvoleno nové vedení Prahy 4, volba předsedů a členů zastupitelských výborů byla odložena na další jednání. K tomu došlo dnes.

Místostarosta Prahy 5 Karel Bauer rezignoval, ve funkci ho nahradí Petr Bervid

29. května 2019 ve 20:33

Místostarosta Prahy 5 pro finance Karel Bauer (bezp. za Piráty a SNOP 5) rezignoval ke konci května na svou funkci.

Další články
Nahoru