dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - polojasno
5°C
O farmářské trhy je zájem, za poslední roky se rozrostly
Oblíbené jsou například farmářské trhy na pravobřežní náplavce. Foto: archiv

O farmářské trhy je zájem, za poslední roky se rozrostly

Farmářské trhy v Praze se v posledních letech rozrostly. Tržní řád v Praze povoluje farmářské trhy na ploše větší než 74 400 metrů čtverečních, v roce 2012 se počítalo s 59 000 metry. Nájemci platí na nájemném ročně miliony korun, uvedli provozovatelé trhů oslovení ČTK.

Více než dvojnásobně narostly od předloňského roku trhy na náplavce Rašínova nábřeží a na náměstí Jiřího z Poděbrad. Náplavka z 400 na 900 metrů čtverečních, trh na Jiřího z Poděbrad z 150 na 300 metrů čtverečních. Podle organizátora trhů Jiřího Sedláčka je na náměstí Jiřího z Poděbrad přibližně 25 stánků, sobotní návštěvnost je okolo 4000 lidí. Na Náplavce je stánků 90, návštěvnost je okolo 6000 lidí.

„Ale ne všichni jsou zákazníci, někteří se jdou jenom projít. Kolik utratí, vůbec nevíme. Zabýváme se jenom organizací a propagací," řekl ČTK Sedláček. Podle něj platí trhy městské části za náměstí Jiřího z Poděbrad 100 000 korun měsíčně, tedy 1,2 milionu korun ročně. „Bez ohledu na to, zda trh skutečně děláme," dodal. Za Náplavku platí 1,6 milionu korun ročně.

Farmářské trhy na Karlově náměstí měly povolených před čtyřmi lety 150 metrů, v posledním tržním řádu narostly až na 1125 metrů. Zdvojnásobil se také trh na náměstí 14. října na Smíchově a u stanic metra Rajská zahrada a Černý Most.

Větší plochu než před čtyřmi lety mají povoleny i trhy u obchodního domu Kotva a na Palackého náměstí. Trhy na Tylově náměstí měly v roce 2012 vyhrazeno 80 metrů čtverečních, současný předpis povoluje až 633 metrů.

Na dejvickém Vítězném náměstí se letos počet stánků rozšířil o čtvrtinu na 100. „Omezili jsme hodně zahraniční koutek a preferujeme české produkty," řekla ČTK za trhy na „Kulaťáku" Monika Dušková. Během trhu se u stánků zastaví 6000 až 8000 lidí. Trh podle Duškové platí městské části také 100 000 korun měsíčně.

Růst zájmu eviduje i pořadatel trhů v Modřanech Tomáš Trnka, který rozšířil počet prodejních dní z jednoho na tři týdně. Podle něj jsou ale velké rozdíly mezi tržišti mimo centrum a v centru, na nichž se zákazníci kromě nákupu pobaví. „Ke mně chodí cíleně na nákupy," uvedl. Mimo centrum je podle něj menší nabídka sortimentu.

V Praze 8 funguje prodej na dvoře u metra v Kobylisích. Podle provozovatele Marka Bindra ale už prudký nárůst prodejců skončil. „Hlavní boom je pryč, ale ustálilo se to," řekl ČTK.

Za čtyři roky přibyly plochy pro trhy na Novodvorské, na smíchovské náplavce, u koupaliště Džbán, na Letné, Řezáčově náměstí, ve Veletržní ulici, u metra Vltavská, na Lyčkově náměstí v Karlíně, na náměstí v Radotíně, u kulturního domu v Řepích, v Trávníčkově ulici ve Stodůlkách, v Běchovicích či Suchdole. Zmenšil se jen trh na Ládví a skončil v Jabloňové ulici na Zahradním Městě.


Praha přivítala rekordní počet odborníků z oblasti kongresového průmyslu

Včera v 17:39

Celkem 1264 expertů z oboru kongresového průmyslu ze 79 zemí světa se sešlo od 12. do 15. listopadu v Praze na 56. ročníku kongresu Mezinárodní kongresové asociace ICCA. Organizaci této akce zajišťovalo Prague Convention Bureau za podpory více než 40 lokálních partnerů. Cílem kongresu byla...

Zeitgeist koupil další nemovitost a započal rekonstrukci portfolia nájemních bytů v Praze

22. listopadu 2017 ve 13:24

Zeitgeist Asset Management, společnost zabývající se developerskou činností a správou nemovitostí pro soukromé a institucionální investory, dokončil další akvizici obytného domu v ulici Máchova a plánuje v průběhu následujících dvou let zrekonstruovat všechny domy s nájemními byty v hlavním městě,...

Další články
Nahoru