Dnes Čtvrtek - skorojasno 6°C
Zítra Pátek - oblacno 3°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
O družstevní výstavbu s účastí Prahy projevilo zájem už několik městských částí, cílem je snížit náklady o třetinu
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: JP

O družstevní výstavbu s účastí Prahy projevilo zájem už několik městských částí, cílem je snížit náklady o třetinu

Zatímco nad některými tématy se pražští zastupitelé na svém posledním jednání v letošním roce ve čtvrtek „zasekli“ i několik hodin, okolo plánu podpory družstevního bydlení, kolem kterého byly v minulosti v koalici spory a řešil se minimálně rok, větší diskuse nebyla a schválen byl rychle.

Poté, co realizaci projektu dostupného družstevního bydlení schválili pražští radní, podpořili projekt tento týden i zastupitelé.  Díky tomu bude možné zahájit od příštího roku přípravu pozemků pro výstavbu družstevních domů v jednotlivých městských částech.

 „Pražské zastupitelstvo sice jednalo od rána až do noci, ale výsledek stál za to. Konečně začneme s výstavbou družstevních bytů s podporou hlavního města. Schválený projekt patřil mezi naše priority, protože mnoho obyvatel metropole má problém současné ceny bydlení zaplatit,“ říká pražská radní Hana Kordová Marvanová (STAN).

Podporu družstevního bydlení se pokoušela prosadit delší dobu, vznikl kolem toho však koaliční spor, kdy se proti záměru Spojených sil pro Prahu (TOp 09 + STAN) postavili zástupci Prahy Sobě a Pirátů. Ti kritizovali, že po splacení dluhu by si družstvo mělo od města odkoupit pozemek za odhadní cenu bez zohlednění zhodnocení parcely.

Praha je v České republice na špici, pokud jde o ceny nemovitostí. Ceny bytů navíc již několik let rostou průměrným tempem minimálně dese ročně. Už v polovině loňského roku přesáhla mediánová úroveň ceny bytu v Praze magickou hranici 100 000 korun za metr čtvereční.

Zvyšují se i náklady na bydlení, které u mnohých, zejména mladých domácností, vysoko přesahují únosnou hranici, tedy 30 procent celkových čistých příjmů domácnosti. A tento trend ještě nějakou dobu bude pokračovat, protože podle údajů Českého statistického úřadu se v letech 2016 až 2019 do Prahy přistěhovalo přes 30 000 lidí, naproti tomu byla zahájena výstavba pouhých zhruba 11 000 bytů.

„Opomíjeny jsou hlavně střední příjmové skupiny, přestože ani ty už v Praze na bydlení nedosáhnou vzhledem k podmínkám udělování hypoték a vysokým tržním nájmům. Náš projekt umožňuje rozložit náklady na pořízení bydlení na velmi dlouhou dobu, a dá tak šanci získat byt i lidem nebo rodinám, které podmínky pro udělení hypotéky nesplňují,“ upřesňuje radní Kordová Marvanová.

Hlavním prvkem, který snižuje cenu družstevního bydlení, je podle Marvanové skutečnost, že družstva jako neziskové subjekty staví byty levněji než komerční developeři, a díky podpoře hlavního města navíc družstva nebudou muset při zahájení stavby platit za pozemek.

Pozemky pro družstevní bydlení poskytne město tak, že k nim zřídí družstvům právo stavby. Pozemky však nadále ve vlastnictví města zůstanou. Družstevníci budou za to prostřednictvím družstva ročně odvádět městu příspěvek do Fondu rozvoje dostupného bydlení.

Po splacení úvěru na výstavbu si družstvo bude moci pozemek za předem stanovených podmínek od města odkoupit. Výsledná úspora nákladů na bydlení pro člena družstva může v součtu dosáhnout až 30 procent ve srovnání s tržními cenami.

„Projekt bude výhodný i pro město, které se rovněž stane členem družstva a v každém postaveném domě bude mít dispoziční právo k jedné třetině bytů. Ty bude následně podnajímat potřebným občanům jako městské byty nebo příslušníkům pro město důležitých profesí jako byty služební, kterých má v současnosti také nedostatek,“ uzavírá Hana Kordová Marvanová.

V současnosti projevily vážný zájem o družstevní výstavbu s účastí města čtyři městské části, a to Praha 8, Praha 11, Praha 13 a Praha 14, a mají již pro družstevní výstavbu vytipované pozemky. Marvanová podle svých dřívějších vyjádření předpokládá jednání i s dalšími městskými částmi," doplnila radní.

„Městská část Praha 8 podporuje na svém území družstevní výstavbu, kterou vnímá jako jednu z možných cest k získání dostupného bydlení. Snažíme se k této problematice přistupovat aktivně a máme již několik vytipovaných pozemků, na nichž bychom rádi uskutečnili pilotní projekt. Jednou z možných lokalit je území Draháně v Čimicích, další vhodné pozemky, na nichž se v současnosti nacházejí nefunkční tepelné výměníky, jsou převážně v Bohnicích,“ uvedl radní Prahy 8 Tomáš Hřebík (STAN), do jehož působnosti spadá mimo jiné strategický rozvoj městské části a Kancelář architekta.


Letošní Den Země slaví Praha online

Dnes v 11:33

Celá planeta si dnes, 22. dubna, připomíná Den Země. Miliarda lidí znovu upozorní především na dopady chování člověka na životní prostředí a na další klíčová témata ochrany životního prostředí současnosti. 

Přemýšlíte o vlastním chovu včel? Můžete to zkusit a pronajmout si včelín

Dnes v 10:02

Od května začne v ekocentru Prales fungovat nová komunitní včelnice. Máte-li zájem pustit se do včelaření, můžete si jeden z úlů se včelstvem v produkční síle pronajmout a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely vypadá.

Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Dnes v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Dnes v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Dnes v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Dnes v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

Včera ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Javor rostoucí v Anenském trojúhelníku se nakonec kácet nebude

Včera ve 22:47

Praha 1 plánovala při úpravách takzvaného Anenského trojúhelníku (parčík u Smetanova nábřeží vedle Pachtova paláce) pokácet javor, čímž by se uvolnila cesta pro budoucí zpřístupnění takzvaného čapadla (podchod pod vozovkou). Dnes večer radnice oznámila, že od kácení...

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Včera v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Včera v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Další články
Nahoru