Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 8. 12. 2021
Svátek má Květoslava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
O družstevní výstavbu s účastí Prahy projevilo zájem už několik městských částí, cílem je snížit náklady o třetinu
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: JP

O družstevní výstavbu s účastí Prahy projevilo zájem už několik městských částí, cílem je snížit náklady o třetinu

Zatímco nad některými tématy se pražští zastupitelé na svém posledním jednání v letošním roce ve čtvrtek „zasekli“ i několik hodin, okolo plánu podpory družstevního bydlení, kolem kterého byly v minulosti v koalici spory a řešil se minimálně rok, větší diskuse nebyla a schválen byl rychle.

Poté, co realizaci projektu dostupného družstevního bydlení schválili pražští radní, podpořili projekt tento týden i zastupitelé.  Díky tomu bude možné zahájit od příštího roku přípravu pozemků pro výstavbu družstevních domů v jednotlivých městských částech.

 „Pražské zastupitelstvo sice jednalo od rána až do noci, ale výsledek stál za to. Konečně začneme s výstavbou družstevních bytů s podporou hlavního města. Schválený projekt patřil mezi naše priority, protože mnoho obyvatel metropole má problém současné ceny bydlení zaplatit,“ říká pražská radní Hana Kordová Marvanová (STAN).

Podporu družstevního bydlení se pokoušela prosadit delší dobu, vznikl kolem toho však koaliční spor, kdy se proti záměru Spojených sil pro Prahu (TOp 09 + STAN) postavili zástupci Prahy Sobě a Pirátů. Ti kritizovali, že po splacení dluhu by si družstvo mělo od města odkoupit pozemek za odhadní cenu bez zohlednění zhodnocení parcely.

Praha je v České republice na špici, pokud jde o ceny nemovitostí. Ceny bytů navíc již několik let rostou průměrným tempem minimálně dese ročně. Už v polovině loňského roku přesáhla mediánová úroveň ceny bytu v Praze magickou hranici 100 000 korun za metr čtvereční.

Zvyšují se i náklady na bydlení, které u mnohých, zejména mladých domácností, vysoko přesahují únosnou hranici, tedy 30 procent celkových čistých příjmů domácnosti. A tento trend ještě nějakou dobu bude pokračovat, protože podle údajů Českého statistického úřadu se v letech 2016 až 2019 do Prahy přistěhovalo přes 30 000 lidí, naproti tomu byla zahájena výstavba pouhých zhruba 11 000 bytů.

„Opomíjeny jsou hlavně střední příjmové skupiny, přestože ani ty už v Praze na bydlení nedosáhnou vzhledem k podmínkám udělování hypoték a vysokým tržním nájmům. Náš projekt umožňuje rozložit náklady na pořízení bydlení na velmi dlouhou dobu, a dá tak šanci získat byt i lidem nebo rodinám, které podmínky pro udělení hypotéky nesplňují,“ upřesňuje radní Kordová Marvanová.

Hlavním prvkem, který snižuje cenu družstevního bydlení, je podle Marvanové skutečnost, že družstva jako neziskové subjekty staví byty levněji než komerční developeři, a díky podpoře hlavního města navíc družstva nebudou muset při zahájení stavby platit za pozemek.

Pozemky pro družstevní bydlení poskytne město tak, že k nim zřídí družstvům právo stavby. Pozemky však nadále ve vlastnictví města zůstanou. Družstevníci budou za to prostřednictvím družstva ročně odvádět městu příspěvek do Fondu rozvoje dostupného bydlení.

Po splacení úvěru na výstavbu si družstvo bude moci pozemek za předem stanovených podmínek od města odkoupit. Výsledná úspora nákladů na bydlení pro člena družstva může v součtu dosáhnout až 30 procent ve srovnání s tržními cenami.

„Projekt bude výhodný i pro město, které se rovněž stane členem družstva a v každém postaveném domě bude mít dispoziční právo k jedné třetině bytů. Ty bude následně podnajímat potřebným občanům jako městské byty nebo příslušníkům pro město důležitých profesí jako byty služební, kterých má v současnosti také nedostatek,“ uzavírá Hana Kordová Marvanová.

V současnosti projevily vážný zájem o družstevní výstavbu s účastí města čtyři městské části, a to Praha 8, Praha 11, Praha 13 a Praha 14, a mají již pro družstevní výstavbu vytipované pozemky. Marvanová podle svých dřívějších vyjádření předpokládá jednání i s dalšími městskými částmi," doplnila radní.

„Městská část Praha 8 podporuje na svém území družstevní výstavbu, kterou vnímá jako jednu z možných cest k získání dostupného bydlení. Snažíme se k této problematice přistupovat aktivně a máme již několik vytipovaných pozemků, na nichž bychom rádi uskutečnili pilotní projekt. Jednou z možných lokalit je území Draháně v Čimicích, další vhodné pozemky, na nichž se v současnosti nacházejí nefunkční tepelné výměníky, jsou převážně v Bohnicích,“ uvedl radní Prahy 8 Tomáš Hřebík (STAN), do jehož působnosti spadá mimo jiné strategický rozvoj městské části a Kancelář architekta.


Autor: Jan Puci

Umělecká škola Klementa Slavického dostane peníze na dofinancování stavby

Dnes v 11:25

Pražští radní odsouhlasili poskytnutí investiční dotace městské části Praha 16 na dofinancování stavby nové budovy Základní umělecké školy (ZUŠ) Klementa Slavického v celkové výši 3 milionů korun.

Startup Night propojí pražské univerzity a inovativní nápady

Dnes v 07:59

Propojit studenty z pražských vysokých škol, kteří se zajímají o inovace, startupy a společensky prospěšné podnikání, chce akce Startup Night. Poprvé se uskuteční 9. prosince večer v Podnikatelském a inovačním centru hl. města Prahy (PIC) a představí několik úspěšných univerzitních startupů....

Radnice darovala policistům zdravotnické batohy

Dnes v 07:26

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal, radní Petr Jirava a vedoucí oddělení krizového řízení předali koncem listopadu dar – plně vybavené zdravotnické batohy – příslušníkům Pohotovostní motorizované jednotky (PMJ) v Praze-Ďáblicích. 

Poříční policie dostane moderní hlídkový člun

Dnes v 07:10

Praha posílí bezpečnost na Vltavě. Radní podpořili poskytnutí finanční podpory ve výši šesti milionů korun na pořízení hlídkové člunu včetně potřebného příslušenství a vybavení pro Poříční oddělení odboru služby pořádkové policie Krajského ředitelství Policie hl. m....

Praha 12: Veřejnost připomínkuje Adaptační strategii

Včera v 18:58

Aktuálně je finalizována Adaptační strategie, která bude městské části v následujících letech sloužit jako zásobník opatření snižujících dopady probíhající globální klimatické změny a která umožní čerpání dotací na realizaci těchto opatření. Městská část to uvedla na...

Praha 5 zvažuje zavedení bilingvní výuky na školách

Včera v 18:06

Praha 5 si pohrává s myšlenkou, že by v několika školách, které zřizuje, podpořila zavedení bilingvní výuky. Na svém facebookovém profilu to uvedla poslankyně a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Další články
Nahoru