Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
O dotace na ekologický provoz domácností mohou Pražané žádat ještě půl roku
Smog v Praze. Foto: Karel Netolický

O dotace na ekologický provoz domácností mohou Pražané žádat ještě půl roku

Pražští radní první dubnové pondělí schválili přidělení dotací v Programu Čistá energie Praha 2022–2023 za 9 968 900 korun. Celkem bylo vyhověno 102 žádostem, které se týkaly projektů instalace tepelných čerpadel, solárního systému a dálkového vytápění. Novináře o tom informovali představitelé hlavního města. Cílem dotací je podle nich zlepšit ovzduší v metropoli a zajistit více ekologický provoz pražských domácností. Lidé mohou v programu žádat o finance dál až do konce letošního září.

Rada hl. m. Prahy schválila dotace za necelých 10 milionů korun na různé projekty, které do budoucna zlepší stav ovzduší v metropoli. „Praha se v Klimatickém plánu zavázala, že bude pracovat na zlepšování stavu ovzduší v hlavním městě. Podpora projektů ekologického vytápění a ohřevu vody v domácnostech je plně ve shodě s tímto závazkem. Praha za dobu trvání dotačního programu již podpořila desetitisíce domácností a naše podpora bude pokračovat i v následujících letech,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) připomněl, že projekty na ekologičtější vytápění a ohřev vody hlavní město podporuje už téměř třicet let. „Nově schválené dotace ve výši bezmála deset milionů korun jsou rozumnou investicí do lepšího a zdravějšího žití, ať už jde o tepelná čerpadla, otopnou vodu z dálkového vytápění, anebo solární kolektory,“ sdělil.

Podle radního pro oblast rozpočtu Zdeňka Kováříka (ODS) jsou dotace v programu Čistá energie aktuálně velkým přínosem pro čisté technologie, které pozitivně ovlivňují ovzduší města. Většina žádostí (celkem 94) se podle něj týká projektů instalace tepelných čerpadel.Na tyto projekty Praha rozdělí 9 268 900 korun.

Dále se jedná o šest projektů instalace regulace parametrů otopné vody z dálkového vytápění, která přináší výrazné úspory spotřeby tepla i dalších dílčích nákladů. Touto podporou město motivuje majitele bytových domů připojených k soustavě dálkového vytápění, aby se od ní neodpojovali. Žádosti byly schváleny v celkovém objemu 600 000 korun.

Poslední dva schválené projekty se týkají instalace solárního termického systému. V zásadě se jedná o solární kolektory na ohřev vody a přitápění, které snižují spotřebu plynu nebo elektřiny na ohřev vody především v období mimo topnou sezónu. Celkem Praha podpoří tyto žádosti 100 000 korunami.

V minulém roce se podle Hofmana uskutečnila celková úprava programu pro čistou energii. Nově je vyhlášen na dva roky, přičemž je umožňováno podávání žádostí před realizací. Zároveň byla kompletně vypuštěna podpora plynových kotlů a primárně se Praha v programu zaměřuje na podporu instalací tepelných čerpadel s důrazem na potřebu snižování závislosti na dováženém zemním plynu.

Hlavní město v rámci zlepšování životního prostředí poskytuje dotace na projekty ekologického vytápění a ohřevu vody v domácnostech již od roku 1994. Za celou dobu trvání podpořilo město přibližně 54 tisíc domácností částkou větší než 670 milionů korun.

Program Čistá energie Praha 2022 až 2023 je určen na podporu instalací tepelných čerpadel, akumulačních nádrží v rodinných domech s vytápěním kotlem na pevná paliva třetí a vyšší emisní třídy, solárních termických systémů a regulace parametrů otopné vody z dálkového vytápění v předávacím místě bytových domů v trvale obývaných bytových objektech.

Ukončení příjmu žádostí je 30. září 2023 ve 23:59 hodin. Předpokládaný objem peněžních prostředků vyčleněných na financování programu je stanoven ve výši 50 milionů korun.


Autor: Karel Netolický

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

Včera v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

Včera v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

Včera v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

Včera v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Praha 1: Spolkový den v parku Kampa

4. června 2023 v 18:10

Spolkový den se koná ve čtvrtek 15. června od 15 hodin v parku Kampa.

V pítku v parku u Chodovské tvrze neteče voda, hnízdí tady modřinka

4. června 2023 v 16:30

Sýkorka modřinka se ke hnízdění vybrala i letos netypické místo, pítko v parku u Chodovské tvrze.

Barvám neutečeš v Centrálním parku Prahy 13

4. června 2023 ve 14:38

Barvám neutečeš, běžecký závod, kterého se účastní nejen dospělí běžci, ale i děti, senioři nebo celé rodiny, kdy nejde o čas, ale především o zábavu se koná v sobotu 10. června od 9 do 16 hodin.

Den s Policií ČR Praha

2. června 2023 v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Sobota: Na Kulaťák na trhy

2. června 2023 v 15:39

Sobotní trhy na Kulaťáku se konají od 8 do 14 hodin. Kromě tradiční nabídky se můžete těšit i na osvěžující ledové nápoje od The Tea Republic, Česko.  

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 23. týden

2. června 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru