Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
O dotace na ekologický provoz domácností mohou Pražané žádat ještě půl roku
Smog v Praze. Foto: Karel Netolický

O dotace na ekologický provoz domácností mohou Pražané žádat ještě půl roku

Pražští radní první dubnové pondělí schválili přidělení dotací v Programu Čistá energie Praha 2022–2023 za 9 968 900 korun. Celkem bylo vyhověno 102 žádostem, které se týkaly projektů instalace tepelných čerpadel, solárního systému a dálkového vytápění. Novináře o tom informovali představitelé hlavního města. Cílem dotací je podle nich zlepšit ovzduší v metropoli a zajistit více ekologický provoz pražských domácností. Lidé mohou v programu žádat o finance dál až do konce letošního září.

Rada hl. m. Prahy schválila dotace za necelých 10 milionů korun na různé projekty, které do budoucna zlepší stav ovzduší v metropoli. „Praha se v Klimatickém plánu zavázala, že bude pracovat na zlepšování stavu ovzduší v hlavním městě. Podpora projektů ekologického vytápění a ohřevu vody v domácnostech je plně ve shodě s tímto závazkem. Praha za dobu trvání dotačního programu již podpořila desetitisíce domácností a naše podpora bude pokračovat i v následujících letech,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) připomněl, že projekty na ekologičtější vytápění a ohřev vody hlavní město podporuje už téměř třicet let. „Nově schválené dotace ve výši bezmála deset milionů korun jsou rozumnou investicí do lepšího a zdravějšího žití, ať už jde o tepelná čerpadla, otopnou vodu z dálkového vytápění, anebo solární kolektory,“ sdělil.

Podle radního pro oblast rozpočtu Zdeňka Kováříka (ODS) jsou dotace v programu Čistá energie aktuálně velkým přínosem pro čisté technologie, které pozitivně ovlivňují ovzduší města. Většina žádostí (celkem 94) se podle něj týká projektů instalace tepelných čerpadel.Na tyto projekty Praha rozdělí 9 268 900 korun.

Dále se jedná o šest projektů instalace regulace parametrů otopné vody z dálkového vytápění, která přináší výrazné úspory spotřeby tepla i dalších dílčích nákladů. Touto podporou město motivuje majitele bytových domů připojených k soustavě dálkového vytápění, aby se od ní neodpojovali. Žádosti byly schváleny v celkovém objemu 600 000 korun.

Poslední dva schválené projekty se týkají instalace solárního termického systému. V zásadě se jedná o solární kolektory na ohřev vody a přitápění, které snižují spotřebu plynu nebo elektřiny na ohřev vody především v období mimo topnou sezónu. Celkem Praha podpoří tyto žádosti 100 000 korunami.

V minulém roce se podle Hofmana uskutečnila celková úprava programu pro čistou energii. Nově je vyhlášen na dva roky, přičemž je umožňováno podávání žádostí před realizací. Zároveň byla kompletně vypuštěna podpora plynových kotlů a primárně se Praha v programu zaměřuje na podporu instalací tepelných čerpadel s důrazem na potřebu snižování závislosti na dováženém zemním plynu.

Hlavní město v rámci zlepšování životního prostředí poskytuje dotace na projekty ekologického vytápění a ohřevu vody v domácnostech již od roku 1994. Za celou dobu trvání podpořilo město přibližně 54 tisíc domácností částkou větší než 670 milionů korun.

Program Čistá energie Praha 2022 až 2023 je určen na podporu instalací tepelných čerpadel, akumulačních nádrží v rodinných domech s vytápěním kotlem na pevná paliva třetí a vyšší emisní třídy, solárních termických systémů a regulace parametrů otopné vody z dálkového vytápění v předávacím místě bytových domů v trvale obývaných bytových objektech.

Ukončení příjmu žádostí je 30. září 2023 ve 23:59 hodin. Předpokládaný objem peněžních prostředků vyčleněných na financování programu je stanoven ve výši 50 milionů korun.


Autor: Karel Netolický

Poznávejte krásy Prahy 10 na kole

Včera v 16:26

Cyklojízdy Prahy 10 s průvodcem jsou skvělou příležitostí k setkání s dalšími cyklisty a k aktivnímu strávení volného času.

Prosecco piknik & Itálie v parku Sacré Coeur

Včera ve 13:27

Chutě Itálie v parku Sacré Coeur v Praze 5 v pátek 3. a v sobotu 4. května.

Praha 6: Setkání k unikátní lokalitě Baba

Včera v 11:59

Jak chránit unikátní lokalitu Baba, řešit dopravu v místě a jak dát důstojnou podobu vstupní části architektonicky cenné lokality? Zajímají-li vás odpovědi na tyto otázky nebo máte další, přijďte na setkání, které se koná 25. dubna od 15 hodin v Ballingově sále Národní technické...

Vítání čarodějnic na ostrově

Včera v 10:34

Těšit se 26. a 27. dubna můžete na světelnou show a degustaci vín. Co vinař a co láhev to originál. K degustaci zahraje živá hudba a zážitek dotváří moderní gastronomie a tematické soutěže na podiu.

Festival Praha žije hudbou opět zaplní ulice metropole

Včera v 09:50

Veřejná prostranství hlavního města opět po roce rozezní a roztančí festival Praha žije hudbou. Na více než dvaceti místech v centru i v přilehlém okolí se 7. a 8. června představí hvězdy rapu, folku, jazzu a popu, písničkáři, dechové bandy i soubory oživující odkaz lidové...

Výstava: Motýli, dobrodružná cesta

20. dubna 2024 v 10:35

Stovky motýlích křídel rozzářily skleník Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Letos se můžete těšit na cestovatelské téma – motýlí migraci.

Bezpečná třináctka aneb Bezpečnost zajištěna 2024

20. dubna 2024 v 07:42

Během odpoledne 25. dubna budou prezentovány ukázky činnosti bezpečnostních a záchranných složek.

Projekt Vektor Technická opět ožil

19. dubna 2024 v 16:33

Dejvická ulice Technická v Praze 6 se od půlky dubna do konce září opět promění z rušného místa v kulturní prostor s bohatým programem, akcemi, přednáškami, workshopy pod širým nebem a kavárnou, kde se přirozeně propojí studentský kampus s přilehlou čtvrtí. Letošní ročník projektu začal tento...

Praha 6: Přijďte se pobavit o tom, jak se žije na Petřinách

19. dubna 2024 v 16:29

Série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se tentokrát uskuteční v zahradě petřinské knihovny a bude o tom, jak se žije na Petřinách.

Čarodějnice na Ladronce 2024

19. dubna 2024 v 15:55

Čarodějnice na Ladronce v úterý 30. dubna. Soutěže, workshopy, špekáčky, čarodějná stezka nebo sportovní aktivity. Začíná se ve 13 hodin a vstup je zdarma.

Praha 15 bude uklízet komunikace, které má ve správě

19. dubna 2024 v 15:40

I letos bude Praha 15 na jaře provádět úklid vybraných motoristických komunikací, které má ve správě.

Další články
Nahoru