dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
O chátrající hrob Erbena, Basse a dalších významných osobností pečují v Praze mecenáši
Hrob Eduarda Basse na Vyšehradě. Foto: Vlastimil Šesták ml. / vlastas.cz

O chátrající hrob Erbena, Basse a dalších významných osobností pečují v Praze mecenáši

Lidé si v uplynulém roce v Praze adoptovali více než 50 hrobů významných osobností. Zaplatili poplatek a zavázali se hrob opravit a v dalších letech o něj pečovat. Projekt, který odstartoval v polovině loňského roku, přinesl bezmála 370 000 korun.

Dalších 94 000 korun věnovali mecenáši na opravu tří náhrobků. V rozhovoru pro ČTK to řekl ředitel správy pražských hřbitovů Martin Červený. K adopci se hlásí obyčejní lidé, ale i spolky a sdružení, muzea nebo obce, které jsou rodištěm významné osobnosti.

Své mecenáše tak našel třeba hrob básníka Karla Jaromíra Erbena, spisovatele a novináře Eduarda Basse nebo autora legendární pohádkové knihy o broučcích Jana Karafiáta. Další desítky chátrajících hrobů ale na podporu teprve čekají.

„Každým rokem se bohužel zvyšuje počet hrobů bez řádně uhrazených nájemních smluv," tvrdí Červený. „Hroby výjimečných osobností jsou často zanedbané, chátrají i cenná sochařská díla," doplnil.

Správa pražských hřbitovů chce na konci roku vyhlásit veřejnou sbírku. Lidé tak budou moci přispět i částkami nižšími než 1000 korun. Více informací o adopcích se zájemci dozví na webových stránkách www.hrbitovy.cz.


Další články
Nahoru