dnes
Neděle - polojasno
22°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
16°C
pozítří
Úterý - zatazeno
19°C
O budoucnosti Šatovky se rozhodne příští týden
Usedlost Šatovka. Foto: archiv HMP

O budoucnosti Šatovky se rozhodne příští týden

V příštím týdnu se rozhodne o budoucnosti Šatovky. Radní Prahy 6 by měli na středečním jednání schvalovat usnesení o nakládání s usedlostí Šatovka, kterým by měli zadat soutěž na architektonický návrh. Z usedlosti má být komunitní centrum se seniorským bydlením. ČTK to sdělil tiskový mluvčí městské části Ondřej Šrámek. Na březnovém jednání zastupitelstvo hlavního města schválilo změnu územního plánu, která záměr městské části umožňuje realizovat.

Praha 6 chce z Šatovky vytvořit místo pro setkávání a přednášky zejména pro seniory. Kolem usedlosti by v budoucnu měly vyrůst menší domky, které budou sloužit trvalému bydlení seniorů. Seniorské bydlení bude Praha 6 sama financovat a provozovat prostřednictvím své pečovatelské služby.

Šatovka byla městské části svěřena pro sociální využití. V roce 2011 Praha 6 požádala o změnu územního plánu, aby mohla usedlost využít podle svého záměru. Letos v březnu pražští zastupitelé schválili změnu funkčního využití budovy z čistě obytného na budovu veřejného vybavení.

Chátrající budova, která je poslední roky nevyužívaná, je ve špatném stavu a vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci. Posudek z roku 2015 ukázal, že jsou v budově vážně narušené statické konstrukce a půdní konstrukce jsou napadené dřevomorkou.

Naposledy byly místnosti v Šatovce využívané v roce 2015, kdy se z budovy odstěhovali nájemci nebytových prostor. Poslední lidé, kteří v budově bydleli, se z budovy odstěhovali už v roce 2011.

Na začátku února usedlost v Šáreckém údolí na týden obsadila skupina squatterů, kteří chtěli upozornit na to, že je dům nevyužívaný. V usedlosti chtěli udělat prostor pro setkávání lidí, kteří tvoří, vzdělávají se a chtějí žít bez nutnosti vlastnit, profitovat a generovat zisk.

Podle policie se obsazením budovy dopustili trestného činu a devíti squatterům Obvodní soud pro Prahu 6 uložil trest obecně prospěšných prací. Aktivistům hrozilo až dvouleté vězení. Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaní se proti němu odvolali.


Další články
Nahoru