Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
O bezpečnost se na silvestra v centru Prahy budou starat policisté i záchranáři
Při silvestrovských oslavách budou tradičně připraveni pomáhat záchranáři. Foto: archiv ZZS HMP

O bezpečnost se na silvestra v centru Prahy budou starat policisté i záchranáři

V centru Prahy se o zajištění bezpečnosti budou o silvestrovské noci starat stovky policistů, záchranáři posílí službu a zapojí záchranářský kamion Golem. Na oslavy jsou připraveni i hasiči, kteří neočekávají extrémní počet výjezdů. V centru oslavy způsobí dopravní omezení pro automobily, metro pojede až do 02:30 v desetiminutových intervalech.

Pražané a návštěvníci hlavního města se musí připravit na to, že na silvestra a na Nový rok budou i tentokrát v platnosti některá dopravní a bezpečnostní opatření určená pro nejvytíženější oblasti historického jádra metropole.

O bezpečnost silvestrovských oslav se v Praze postará policie, záchranka i hasiči. „V souvislosti s letošním Silvestrem si pražská policie připravila standardní bezpečnostní opatření. Stovky policistů z pořádkové, cizinecké, kriminální, dopravní služby, antikonfliktního týmu, speciální a krajské pořádkové jednotky budou v ulicích Prahy dohlížet na bezpečnost a dodržování veřejného pořádku,“ uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. V rámci dohledu nad veřejným pořádkem budou policistům pomáhat i strážníci,

Připravena jsou i dopravní opatření, řidiči proto musí počítat s přechodnými úpravami dopravního režimu na některých komunikacích v centru.

Na Václavském náměstí, kam obvykle přichází během silvestrovského večera a noci slavit velké množství Pražanů a turistů, nebude možné parkovat. Zákaz parkování bude platit 31. prosince od 12:00 do 10:00 hodin 1. ledna.

„Součástí opatření bude zákaz vjezdu automobilů na Václavské náměstí z přilehlých ulic Wilsonova, Jindřišská, Vodičkova, Štěpánská a Ve Smečkách 31. prosince od 16:00 do 8:00 hodin 1. ledna,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.Dopravní opatření se dotknou také okolí Staroměstského náměstí, kde bude zakázán vjezd do ulic Jáchymova a Pařížská od 20:00 do 03:00 hodin. 

Vzhledem k tomu, že se oslavy v posledních letech soustřeďují kolem půlnoci i na Karlův most a jeho okolí, bude od 23:00 do 01:30 hodin pro dopravu uzavřeno také Smetanovo nábřeží a komunikace Křižovnická až ke křížení s Platnéřskou a v době od 21:00 do 02:00 hodin také ulice Josefská na druhém břehu Vltavy. 

Na obou nejvýznamnějších pražských náměstích budou k dispozici také sanitní vozy Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. Na Václavském náměstí, kde bývají oslavy tradičně nejživější, pak budou také dvě posádky se záchranáři, další s lékařem a kromě toho i záchranářský kamion Golem se zhruba deseti zdravotníky.

Policisté a strážníci dohlédnou na dodržování dopravních opatření a na bezpečnost po celou dobu oslav. Na Vltavě budou připraveny čluny bezpečnostních složek a na obou březích řeky vzniknou i místa pro poskytnutí první pomoci. 

Hasiči v Praze posílení neplánují, podle mluvčího Martina Kavky oslavy každoročně zvládají ve standardních počtech. „Neočekáváme nic extrémního, takže posilování neplánujeme. Některé jednotky dobrovolných hasičů budou na svých zbrojnicích. Když bude potřeba, tak je využijeme," řekl pro ČTK.

Dopravní podnik hl. m. Prahy v neposlední řadě prodlouží provoz metra přibližně do 2:30 hodin v intervalu 10 minut.


Autor: Jan Puci

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Praha 4 valorizuje nájemné, výše odpovídá polovině roční míry inflace

25. ledna 2023 v 18:10

Praha 4 uplatní pro letošní rok valorizaci nájemného za pronájem majetku ve vlastnictví metropole, svěřeného čtvrté městské části, ve výši 7,55 procenta. To odpovídá polovině roční míry inflace oficiálně vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok 2022. Rozhodla o tom dnes Rada městské části...

Další články
Nahoru