dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Nuselský most slouží dopravě čtyřicet let, na Letné se o něm dozvíte i málo známé informace
Výstavba mostu přes Nuselské údolí. Foto: archiv DP hl. m. Prahy

Nuselský most slouží dopravě čtyřicet let, na Letné se o něm dozvíte i málo známé informace

V Národním technickém muzeu na Letné začala výstava o Nuselském mostě. Textem i obrazem dokumentuje historii myšlenky přemostění Nuselského údolí, spojené s řešením dopravy v rostoucí metropoli, podává přehled několika architektonických soutěží a představuje výsledný návrh architekta Stanislava Hubičky.

Most sebevrahů

Od začátku existence mostu z něj skočilo 200 až 300 lidí.

Drtivá většina skokanů svůj čin nepřežila.

Spoustě nešťastníků se podařilo záměr rozmluvit.

Počet sebevrahů se snížil po vybudování zábradlí v 90. letech.

Většina sebevrahů skočila na území Prahy 2.

V srpnu 2008 shodil pomatenec z mostu dva buldoky.

Výstava přehledným způsobem shrnuje podstatné okamžiky navrhování a provádění této výjimečně náročné stavby, včetně známé zátěžové zkoušky s pomocí 66 tanků.

Další část výstavy představuje na dosud nepublikovaných materiálech zrod konceptu a autentické rozhovory s autory architektonického a technického řešení mostu. Jsou zde panely se soutěžními návrhy a dobovým modelem neuskutečněné varianty mostu ze 40. let minulého století a dosud nepublikovanými fotografiemi ze stavby mostu.

Most, dnes plně vytížený automobilovou dopravou a linkou metra, byl postaven v letech 1967 až 1973 podle projektu architekta Stanislava Hubičky a jeho týmu, v roce 1974 projela tubusem mostu první souprava metra.

Stavba z předpjatého železobetonu je dodnes oceňována pro nadčasové a zároveň elegantní formy a originalitu konstrukčního řešení. Poměrně neznámá dodnes zůstává účast řady známých umělců na ztvárnění výtvarné podoby okolí mostu.

Anketa

Líbí se vám Nuselský most?

78.8%
(78.8%)
21.2%
(21.2%)
„Nuselský most je nejen vynikající architektonické dílo druhé poloviny minulého století, ale zároveň také významná technická památka, která v roce 2000 získala v kategorii dopravních staveb ocenění Stavba století,“ zve na výstavu Adam Dušek z Národního technického muzea.

Výstavu s názvem Nuselský most / historie – stavba – architektura lze letenském muzeu navštívit až do října příštího roku.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Další články
Nahoru