dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Nulová tolerance hazardu: Prahu možná čeká vlna referend týkajících se zákazu heren
Ilustrační foto: archiv

Nulová tolerance hazardu: Prahu možná čeká vlna referend týkajících se zákazu heren

Občanská sdružení z Prahy a z několika dalších měst chtějí vyvolat sérii obecních referend týkajících se zákazu heren a hracích automatů. Cílem je prosadit nulovou toleranci hazardu. Očekávají, že by se v referendech mohlo proti hernám vyslovit 80 až 90 procent hlasujících. Místní hlasování by se měla uskutečnit na podzim souběžně s komunálními volbami, sdělili zástupci několika měst a pražských městských částí na páteční tiskové konferenci.

Herny a kasina v ČR

Nejvíce heren bylo v Česku v roce 2011, a to 8000, loni jich bylo o tisíc méně. Roste však počet kasin. Před pěti lety jich bylo 200, v roce 2011 pak 340 a loni už 470. Nejvíce jich je ve velkých městech nad 100 000 obyvatel.

Většina občanských sdružení v městech, která se akce účastní, začala sbírat podpisy pod petici. Na jejich základě mohou být referenda vyvolána. Pokud se místního hlasování zúčastní dostatek obyvatel, je výsledek závazný. K akci se připojila sdružení z Prahy 1, 7, 8, 9 a 13 a dále Znojmo, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Teplice a Náchod. Další účast zvažují.

„S konáním referend máme zkušenosti a jsme připraveni pomoci s jeho organizací dalším městům," řekl Martin Svoboda z Občané proti hazardu. O svých aktivitách pravidelně informují třeba na sociálních sítích.

„V České republice nebylo možné dlouho hazard regulovat kvůli špatné legislativě," řekl Matěj Hollan z brněnského sdružení Brnění. „Teprve vloni v dubnu se podařilo vyhrát u Ústavního soudu zásadní spor, díky němuž mohou obce regulovat hazard okamžitě," doplnil. Ústavní soud totiž rozhodl, že samosprávy mohou regulovat vyhláškou i videoloterijní terminály, které měly povolení od ministerstva financí.

„I tak je ale stále spousta měst a městských částí, kde je hazard přemnožen a politici s tím nejsou ochotni nic dělat," řekl Svoboda. V referendu se obyvatelé proti hazardu už před časem vyslovili v Králově Dvoře. Nulovou toleranci hazardu si zatím odhlasovala zastupitelstva Prahy 2, 6 a 12.

„Vzniká tak nepoměrný stav, kdy některé radnice herny zcela zakázaly, ale v dalších městských částech zůstala koncentrace poměrně vysoká," řekl zastupitel Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ). „V Praze 7 máme evidentní nárůst kriminality v souvislosti s místy, kde jsou herny, a policie tuto příčinnou spojitost potvrzuje," doplnil.

V sedmé městské části bude referendum spolu s volbami do Evropského parlamentu. Podle statistik se počet heren s různými typy hracích přístrojů začal po rozhodnutí Ústavního soudu snižovat.


Další články
Nahoru