Dnes Čtvrtek - jasno 0°C
Zítra Pátek - zatazeno -2°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Novým starostou Prahy 5 byl zvolen Jaroslav Pašmik
Nový starosta páté městské části Jaroslav Pašmik. Foto: P5

Novým starostou Prahy 5 byl zvolen Jaroslav Pašmik

Novým starostou Prahy 5 je Jaroslav Pašmik z Prahy 5 Sobě. Na dnešním ustavujícím jednání ho zvolili zastupitelé koalice, kterou tvoří Praha 5 Sobě, Piráti a SEN 21 a která má těsnou většinu 21 hlasů ve 41členném zastupitelstvu. Pašmik ve funkci nahradil Renátu Zajíčkovou z ODS, která odešla do opozice.

Pašmik bude mít na starosti bezpečnost, strategické řízení, udržitelný rozvoj, podporu podnikání a zahraniční vztahy. Zvolilo ho 21 z přítomných 40 zastupitelů, zbylí se zdrželi. „Chci, aby Praha 5 byla městská část s nejvyšší kvalitou života," řekl nový starosta v diskusi před svým zvolením.

Dodal, že nová rada bude zřejmě chtít provést revizi strategického plánu, který zpracovalo dosavadní vedení, a plánuje pokračovat v přípravě stavby nových škol, byť možná s úpravami projektů. Pašmik také řekl, že zásadním problémem je podle něj diskomfort obyvatel na Smíchově.

„Já osobně se budu zabývat proaktivní bezpečnostní politikou, to znamená ne pouze reaktivně hasit to, co se tady vyskytne," uvedl. Opoziční zastupitelé k tomu uvedli, že starosta v zásadě nemá žádné přímé pravomoci a nástroje, jak bezpečnost zlepšovat.

Volby v Praze 5 vyhrála Praha 5 Sobě, která získala deset mandátů, stejně jako druhá koalice Společně pro Prahu 5 (ODS, TOP 09). Třetí ANO obsadilo sedm zastupitelských křesel, čtvrtí Piráti šest a pátá koalice SEN 21 a Společností proti developerské výstavbě v Prokopském údolí má pět mandátů. Do zastupitelstva se dostalo ještě hnutí STAN, které má tři zastupitele.

Praha 5 zahrnuje Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova. V roce 2018 volby v Praze 5 vyhráli se ziskem 11 mandátů Piráti spolu se sdružením nezávislých kandidátů SNOP 5. Druhá skončila ODS s devíti křesly, TOP 09 a ANO získaly po sedmi zastupitelích.

Hnutí STAN získalo šest mandátů, KDU-ČSL tři. Po volbách vznikla koalice Pirátů, ODS, ANO a SNOP 5 v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). V polovině roku 2019 se ale rozpadla a následně vznikla nová složená z ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 v čele se Zajíčkovou.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru