Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Novým rektorem VŠCHT Praha bude Milan Pospíšil

Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze povede v následujících čtyřech letech profesor Milan Pospíšil. Za kandidáta na rektora pro období 2024–2027 jej zvolil 10. října Akademický senát VŠCHT Praha celkovým počtem 18 hlasů.

Rozhodnutí senátu, který kandidáta zvolil v prvním kole tajné volby, nyní poputuje na Ministerstvo školství ČR a následně k prezidentovi republiky. Ten jmenuje kandidáta na rektora do funkce. 

„V následujících letech se budu prioritně soustředit na získávání kvalitních studentů, českých i zahraničních. Musíme jim nabídnout atraktivní studijní programy reflektující současné evropské a světové trendy. Prioritou číslo dvě je posílení pozice VŠCHT jako špičkové vzdělávací a výzkumné instituce s mezinárodně konkurenceschopným základním a aplikovaným výzkumem a kvalitní spoluprací s průmyslovou sférou. Proto musíme brzy provést systémové i organizační změny a zároveň diverzifikovat rozpočtové zdroje,“ uvedl Milan Pospíšil, který se funkce ujme 1. dubna 2024. 

O rektorskou funkci se ucházel kromě profesora Pospíšila také stávající rektor VŠCHT Praha, profesor Pavel Matějka. 

Prof. Ing. Milan Pospíšil, CSc.

Narodil se v roce 1963 v Klatovech. Je ženatý, má dvě dospělé dcery. Vystudoval obor Chemické a energetické zpracování paliv na VŠCHT Praha, kde v roce 1985 získal titul inženýra. Ve stejném oboru se v roce 2002 habilitoval a v roce 2016 byl jmenován profesorem.

S VŠCHT Praha svázal celý profesní život. Od roku 1987 pedagogicky a výzkumně působí na Ústavu technologie ropy a alternativních paliv. V minulosti působil jako proděkan Fakulty technologie ochrany prostředí (2002–2007), prorektor pro vědu a výzkum (2008–2011) a prorektor pro strategie a rozvoj (od r. 2012).

Zkušenosti z řízení sektoru vysokého školství získal jako místopředseda (2015–2017), a především jako předseda (od 2018) Rady vysokých škol. Dále byl hlavním odborným garantem projektu MŠMT IPN KREDO pro strategii řízení vysokého školství (2012–2015). Byl členem expertních skupin MŠMT pro přípravu Strategie vzdělávání 2030+ a Strategie vysokého školství 2021+. Je členem Rady vlády pro trvale udržitelný rozvoj (od 2019).

V profesní činnosti se zaměřuje na praktický aplikovaný výzkum v oblastech analýzy uhlovodíků, vlivu spalování na životní prostředí, progresivních technologií výroby paliv a tvorbu národní strategie použití obnovitelných zdrojů energie v dopravě.

Je autorem či spoluautorem 44 impaktovaných publikacích v databázi WoS (h-index 15). 


Autor: Alo

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru