Dnes Neděle - polojasno 32°C
Zítra Pondělí - skorojasno 34°C
Neděle 9. 8. 2026
Svátek má Roman
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Novým ředitelem Pražské konzervatoře je klavírista Kahánek
Ivo Kahánek nově vede Pražskou konzervatoř. Foto: ivokahanek.cz

Novým ředitelem Pražské konzervatoře je klavírista Kahánek

Ředitelem Pražské konzervatoře je od 23. června klavírista Ivo Kahánek. Nedávno o tom rozhodli městští radní. Do konkurzu se přihlásilo 14 kandidátů. V komisi, která je posuzovala, byli mimo jiné zástupci odboru školství pražského magistrátu, České školní inspekce i zaměstnanci konzervatoře. Kahánek je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Akademie múzických umění v Praze. Kromě toho, že je aktivním hudebníkem, se věnuje i výuce hudby. Pražská konzervatoř byla založena v roce 1808 a patří k nejstarším hudebním školám v Evropě.

„Věříme, že pan Kahánek přinese do vedení konzervatoře nejen své umělecké zkušenosti, ale i moderní vizi rozvoje hudebního vzdělávání, která osloví mladé talenty a posílí mezinárodní spolupráci,“ řekl radní Prahy pro oblast školství Antonín Klecanda (STAN).

Rozhodnutí o jmenování podle něj bylo učiněno na základě komplexního posouzení všech aspektů kandidatury. Zřizovatel, kterým je pražský magistgrát, zohlednil při svém rozhodování především faktory, jako jsou mezinárodní renomé, umělecké a pedagogické zkušenosti a koncepce rozvoje instituce.

Konkurzní komise vybrala ze čtrnácti uchazečů pět nejvhodnějších pro výkon této funkce. Na základě tohoto výběru následně učinila finální rozhodnutí Rada hl. m. Prahy. 

„Je pro mě velkou ctí převzít vedení instituce, která formovala generace vynikajících hudebníků. Mým cílem je propojit bohatou tradici konzervatoře s moderními přístupy k hudebnímu vzdělávání a posílit její postavení na mezinárodní scéně,“ uvedl nově jmenovaný ředitel Kahánek.

Hlavní jeho vizí je posílení konzervatoře jako středobodu odborného hudebního vzdělávání a mostu mezi základními uměleckými školami a univerzitou. „V každodenní práci mi jde také o to, aby na Pražské konzervatoři panovala přátelská a tvůrčí atmosféra a svoboda, nutná pro rozvoj jakéhokoli umění,“ dodal.  

Ivo Kahánek je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Akademie múzických umění v Praze. Svou kariéru obohatil o studium na londýnské Guildhall School of Music and Drama. Během své umělecké dráhy vystupoval s předními světovými orchestry, včetně Berlínské filharmonie pod vedením Sira Simona Rattla.

Je držitelem mj. prestižní BBC Music Magazine Award a jeho specializací je interpretace české hudby, zejména děl Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.

Mezi úspěšné studenty Iva Kahánka patří laureát Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara Matouš Zukal, pianista a skladatel Tomáš Kačo či další nadějní klavíristé Pavol Praženica či Nora Lubbadová.

Podle radního Antonína Klecandy je moderním a zároveň osvědčeným trendem, že umělecké vzdělávací instituce vedou aktivní umělci, kteří do výuky přinášejí nejen své odborné znalosti, ale i aktuální zkušenosti z umělecké praxe.

„Tento model propojuje pedagogickou činnost s živým uměleckým prostředím, což studentům umožňuje získat inspiraci a praktické dovednosti přímo od renomovaných umělců,“ podotkl radní.

Například britský kontrabasista a akademik Jonathan Vaughan je od roku 2022 rektorem Guildhall School of Music & Drama v Londýně nebo koncertní klavírista Massimiliano Baggio je ředitelem Konzervatoře Giuseppe Verdiho v Miláně, dále cembalistka a varhanice Barbara Maria Willi úspěšně vede od roku 2014 katedru varhanní a historické interpretace na Hudební fakultě JAMU v Brně a od roku 2020 je její děkankou.

Pražská konzervatoř byla založena v roce 1808 a patří k nejstarším hudebním školám v Evropě. Mezi její absolventy patří významné osobnosti české i světové hudby.


Autor: red

Digitální poradna v knihovně na Petřinách

Dnes v 09:21

Nevíte si rady jak na chytrý telefon nebo tablet? Přijďte si pro radu na pobočku knihovny Petřiny.

Štafeta za klima se cestou na konferenci OSN zastavila v Praze

6. srpna 2026 ve 21:11

Mezinárodní projekt COP31 Bike Ride je největší cyklistickou štafetou na podporu ochrany klimatu. Její účastníci jedou z brazilského Belému do turecké Antalye přes evropské metropole a aktuálně mají třídenní zastávku v hlavním městě. Zde je ve středu večer osobně přivítala náměstkyně primátora...

Praha 22: Odstávky v dodávkách elektrické energie

6. srpna 2026 v 07:43

Z důvodu prací na distribuční soustavě PREdistribuce, prováděných společností KORMAK Praha dojde k plánované odstávce dodávky elektrické energie vždy od 8 do16 hodin.

Další články
Nahoru