Dnes Pátek - skorojasno 13°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 12°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Novým předsedou pražské ODS je Marek Benda, za rok chce stranu dovést do vedení metropole
Nové vedení pražské ODS, Marek Benda stojí uprostřed. Foto: ODS Praha

Novým předsedou pražské ODS je Marek Benda, za rok chce stranu dovést do vedení metropole

Poslanec Marek Benda se stal novým předsedou pražské ODS, ve funkci vystřídal Tomáše Portlíka. Rozhodli o tom dnes večer delegáti regionálního sněmu ODS Praha. Podle  předpokladů přitom mělo dojít k souboji mezi Portlíkem a dosavadním 1. místopředsedou Jiřím Zajacem. Straníci nakonec usoudili, že právě dlouholetý poslanec Benda bude tou pravou osobou, která by příští rok ve volbách do pražského zastupitelstva mohla vyvést ODS po osmi letech z opozice.

Bendovi bude krýt záda z pozice 1. místopředsedy Vojtěch Kos, který je 1. místostarostou Prahy 12. Řadovými místopředsedy byli zvoleni David Vodrážka (starosta Prahy 13), Lucie Prinzová (zastupitelka Prahy 15), Jan Poupě (radní Prahy 9) a Tomáš Kaštovský (zastupitel hlavního města Prahy). Funkční období je dvouleté.

Benda vyhrál drtivým způsobem, získal 69 hlasů z celkem 72. ODS povede příští rok v komunálních volbách. I když ve volbách v roce 2018 občanští demokraté těsně porazili Piráty a získali 14 mandátů, nakonec skončili s hnutím ANO v opozici. Praze vládne koalice Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN), Pirátů a Prahy Sobě. Posledního pražského primátora měla ODS v roce 2013 – Bohuslava Svobodu, který v nedávných volbách obhájil mandát poslance.

„Po fenomenálním volebním výsledku koalice SPOLU v parlamentních volbách v Praze pokládám téměř za povinnost na tento úspěch navázat. Zcela zjevně se ukázalo, že pražský výsledek není jen součtem preferencí jednotlivých stran koalice, ale že přináší něco navíc v podobě ochoty napříč společností, včetně mladších voličů, jít volit slušnou a sjednocenou pravici. Každý to známe ze svého okolí, od svých dětí a přátel, od lidí, které jsme potkávali v průběhu kampaně. To je příležitost, která by neměla být promarněna. Je jasné, že příští volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy musí být podobným referendem o naprosto chaotickém a aktivistickém vládnutí Pirátů a Prahy Sobě,“ sdělil ve svém projevu Marek Benda.

Zároveň uvedl, že v celostátních orgánech strany by mělo být posíleno zastoupení Prahy. „Jsem přesvědčen, že Praha má mít svého místopředsedu ve vedení ODS. Už teď je víceméně jasné, že náš vliv na celostátní politiku vzroste úměrně našemu výsledku,“ poznamenal.

Rozhovor s Markem Bendou před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2017:

Tomáš Portlík, dosavadní předseda pražské ODS, neodchází v rámci pražské buňky strany do ústraní. Ve zmiňovaných volbách příští rok na podzim by měl být volebním manažerem, což je důležitá pozice.

„Máme ambici i potenciál ve volbách zvítězit. Koalice SPOLU uspěla v letošních volbách ve všech městských částech Prahy, a to navzdory tomu, že Prahu řídí Piráti. Volby v hlavním městě totiž nebyly jen referendem o pokračování politiky Andreje Babiše, ale také vysvědčením za mizernou práci koalice vládnoucí na pražském magistrátu. V Praze jsme konstruktivní opozicí, vnášíme do politiky na úrovni hlavního města rozum a v tom hodláme pokračovat i nadále. Získali jsme sice silný mandát voličů v parlamentních volbách, ale teď chceme Pražanům prokázat, že jsme připraveni odpovědně řídit i Prahu,“ poznamenal Tomáš Portlík.

Nominaci na členku celostátní výkonné rady ODS získala od delegátů sněmu sněm šéfka kontrolního výboru v pražském zastupitelstvu a místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija.

„Moc si vážím důvěry, kterou ve mě pražští členové ODS vkládají a neberu jí na lehkou váhu. Vždy jsem dělala maximum pro to, aby ODS byla úspěšnou stranou a budu v tom pokračovat z jakékoliv pozice,“ reagovala.

Delegáti sněmu také rozhodli o nominacích na celostátní sněm, který se bude konat na začátku příštího roku. O pozici řadového místopředsedy se za Prahu bude ucházet současný pražský zastupitel Zdeněk Zajíček.

ODS Praha bude na celorepublikovém sněmu podporovat na předsedu současného šéfa strany Petra Fialu a na 1. místopředsedu poslance Zbyňka Stanjuru.


Autor: Jan Puci

Svoboda v Praze 10. Primátor se chystá navštívit i další městské části

30. března 2023 ve 21:30

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vyrazil na svou první cestu po městských částech. V Praze 10 se setkal s vedením radnice, prohlédl si zrekonstruovanou Základní školu V Olšinách a debatoval s žáky. Informoval se také o stavu výstavby nové budovy Mateřské školy Bajkalská a navštívil Čapkovu vilu....

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru