Dnes Neděle - jasno 17°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 7°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Novým místostarostou Prahy 5 je Martin Damašek
Radnice Prahy 5 ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Novým místostarostou Prahy 5 je Martin Damašek

Místostarostou Prahy 5 se po rezignaci Naděždy Priečinské (TOP 09) stal dosavadní předseda školského výboru Martin Damašek (TOP 09). Na funkci předsedy výboru rezignoval, nový zatím určen nebyl. Rozhodli o tom zastupitelé městské části.
martin-damasek

Bc. Martin Damašek, M.A.

Dosavadní místostarostka odůvodnila svoje odstoupení střetem zájmů starostky Renáty Zajíčkové (za ODS), která provozuje soukromé gymnázium v budově městské části, vhodné podle Priečinské pro vybudování chybějící základní školy. Zástupci ODS uvedli, že důvodem je špatná práce Priečinské, což politička odmítla. Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů Praha se nachází v budově kousek od tramvajové zastávky Klamovka. Od roku 2013si ji pronajímá od radnice. Před tím tam byla základní škola. Zajíčková je majitelkou školy a před tím, než se loni v září stala starostkou, tam působila jako ředitelka.

Bývalý starosta Daniel Mazur (Piráti), kterého loni ve funkci vystřídala Zajíčková, navrhl na program usnesení vyzývající radu a starostku k tomu, aby se smlouva s gymnáziem vypověděla a v budově vznikla základní škola. Zastupitelé bod na návrh Zajíčkové hlasy koaličních ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 z programu stáhli s odůvodněním, že návrh je nedostatečně připravený.

„Dejte mi prosím čas na to, abych to mohla kvalitně, pečlivě a komplexně zpracovat," řekla Zajíčková, která má v gesci školství.

Důvody rezignace Priečinské i tak zastupitelé řešili několik hodin. „Koalice byla velmi nespokojena s vaší prací, s tím, že jste se na radnici vyskytovala sporadicky a s kolegy jste komunikovala minimálně," uvedl směrem ke končící političce místostarosta Lukáš Herold (ODS).

Priečinská to popřela. Jde podle ní o to, že z důvodu starostčina střetu zájmů iniciovala v TOP 09 odchod z koalice, ale v klubu převládl opačný názor. Doplnila, že za devět měsíců ve funkci do rady předložila třetí nejvyšší počet předkládaných materiálů, aniž by si nechala platit poradce.

Rezignující místostarostka dále řekla, že nekritizuje samotný fakt pronájmu školy gymnáziu, protože to v dané době mohlo být s ohledem na malý zájem ze strany rodičů rozumné. Problém je podle ní to, že smlouva byla uzavřena na deset let s opcí na dalších deset, což je nestandardní a radnici to neumožňuje pružně reagovat na změnu podmínek. Zajíčková byla podle ní na straně nájemce, takže to nebyla její chyba. „Ale dnes má možnost tuto situaci napravit," míní.

Zajíčková řekla, že se řídí zákonem a hlasování, která by se mohla týkat jejích osobních zájmů, se neúčastní. Zopakovala, že důvody uváděné Priečinskou jsou podle ní zástupné.

Zmínila také fakt, že od doby, kdy nastoupila do funkce, musí spolupracovat s kriminální policií, která řeší milionové vývody peněz z radnice či obrovské odměny pro úředníky. To se podle ní dělo i v době předchozích starostů z TOP 09. „To může být důvodem toho, co se teď odehrává kolem mé osoby," řekla.

Nově zvolený místostarosta Damašek řekl, že jako bývalý radní má znalosti jak o majetkové, tak školské gesci. Dodal, že sám v Košířích bydlí a vyřešení nedostatku míst ve školách v oblasti bude jeho prioritou. „Pokud se mi to nepodaří a nebudou tam v brzké době výsledky, tak je pro mě otázkou, jestli ve funkci setrvávat," řekl.


Praha 5 uspořádala on-line mítinky, tento typ jednání s veřejností chce využívat i v budoucnu

29. března 2021 ve 20:45

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany, kterých se zúčastnilo přes sto lidí. Úřad počítá s on-line mítinky i do budoucna.

Další články
Nahoru