dnes
Středa - oblacno
26°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
29°C
pozítří
Pátek - skorojasno
30°C
ByznysZpravodajství

Nových bytů v Praze ubývá, ceny výrazně rostou

V prvním čtvrtletí se podle analýz společností Trigema, Skanska Reality a Central Group v Praze prodalo o 15 procent méně nových bytů než před rokem a skoro o třetinu méně než před dvěma roky. Počet nabízených bytů klesl o 1800, respektive 3000 jednotek. Cena nově prodaných bytů už nyní převyšuje 72 000 korun za m2.  

Počet nových bytů, který se za první čtvrtletí letošního roku prodal v hlavním městě, dosáhl čísla 1350, jak vyplývá z aktuálních společných analýz společností Trigema, Skanska  Reality a Central Group. To je o 250 jednotek méně než před rokem a o 500 méně než před dvěma roky.

„Pro letošní rok v Praze očekáváme, že se poprvé po více než sedmi letech nebudou počty nově prodávaných bytů navyšovat. Pravděpodobná je spíše stagnace, nebo mírný pokles. Hlavním důvodem je snižující se zásoba jednotek, protože vázne povolování nových stavebních projektů. V některých regionech je však ještě možný další růst. Středočeský kraj hlásí 1400 a Jihomoravský 1000 dostupných bytů,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Zásoba nových jednotek, které se na pražském trhu objevují, se meziročně snížila o třetinu. Zatímco ke konci prvního čtvrtletí roku bylo na trhu 3450 nabízených nových bytů, před rokem to bylo 5250 jednotek. Ve stejném období před dvěma roky to přitom bylo dokonce 6450 jednotek, což je téměř o polovinu více než dnes.

„Jen za 1. čtvrtletí klesl počet nabízených bytů o více než 500 a to i přesto, že začala hlavní developerská sezóna a řada firem přidala nové projekty do nabídky. Většina bytů v nabídce je navíc v cenách nad 60 tisíc Kč za m2 a pro běžnou střední třídu je tak reálně cenově dostupných jen asi 700 nabízených bytů, což je pro metropoli, jakou je Praha, zcela nedostatečné. A to je také hlavní důvod, proč ceny bytů rostou,“ řekl šéf developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Nesoulad mezi poptávkou a nedostatečnou nabídkou se proto také odrazil v dalším tlaku na ceny za nové byty. Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci března meziročně vzrostla o 19,2 procenta na 72 131 korun za metr čtvereční. V porovnání s koncem roku 2016 se zvýšila o 0,8 procenta.

Nejvíce nových bytů se v hlavním městě prodalo v Praze 9 (30 procent), Praze 5 (20 procent) a Praze 4 (12 procent). Z hlediska dispozic se poptávka opět soustředila zejména na 2+kk (33,5 procenta), za nimiž však byly v těsném závěsu 3+kk (30,8 procenta). Následovaly 1+kk (17,69 procenta) a 4+kk (13,8 procenta).


Rádio Expres FM zaznamenává nejvyšší poslechovost za svou historii. Dopomohla i nová večerní show

Včera v 10:50

Pražské rádio Expres FM má nejvyšší poslechovost ve své šestnáctileté historii. Vyplývá to z aktuálních výsledků průzkumu Radioprojektu, které potvrdily vzestupnou tendenci v rámci denní i týdenní poslechovosti stanice. 

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru