Dnes Pondělí - skorojasno 24°C
Zítra Úterý - jasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nových bytů se loni v Praze prodalo nejméně za 20 let, růst cen zpomalil
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Nových bytů se loni v Praze prodalo nejméně za 20 let, růst cen zpomalil

Drahé a nedostupné hypotéky a nejistá ekonomická situace výrazně zasáhly pražský rezidenční trh. Za celý loňský rok developeři v Praze prodali jen 2400 nových bytů, což je nejméně za posledních 20 let. To je takřka stejně, jako se prodalo v dosud nejsilnějším druhém čtvrtletí roku 2021. Meziročně se prodeje v hlavním městě loni propadly o 63 procent. V roce 2021 se prodalo dvaapůlkrát více bytů než loni. Vyplývá to z podrobných analýz developerské společnosti Ekospol, která trh s novými byty v Praze monitoruje a prodejní data následně zveřejňuje nejdéle ze všech subjektů na trhu.

V posledním čtvrtletí loňského roku sice prodeje v porovnání se třetím kvartálem nepatrně vzrostly na 450 prodaných nových bytů, přesto jde o druhé nejhorší čtvrtletí v historii monitoringu trhu. V meziročním srovnání propadly prodeje za čtvrté čtvrtletí 2022 na polovinu. 

„Zásadní vliv na propad prodejů měly v podstatě nedostupné hypotéky. Ty jsou nejdražší od začátku devadesátých let minulého století. Zásadní je také znovuzavedení přísnějších požadavků na posuzování žadatelů o hypotéku, které opět platí od loňského jara. Kvůli těmto tvrdým podmínkám stanoveným Českou národní bankou na hypoteční financování nedosáhnou ani lidé, kteří by s tím ještě nedávno žádný problém neměli,“ uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec. 

Zájem o nové byty byl přitom v Praze ještě předloni velmi vysoký. Za celý rok 2021 developeři prodali celkem 6450 bytů. To je o 1540 prodaných bytů více než v roce 2020. Šlo o nejvyšší číslo od roku 2016.

Zvláště silné bylo předloňské druhé čtvrtletí, kdy nového majitele nalezlo rekordních 2350 bytů. To je nejvíce za celou dobu, kdy Ekospol tyto statistiky zveřejňuje. 

Vysoké ceny stavebních prací a materiálů vedly k tomu, že ceny nových bytů i přes nižší poptávku i loni zdražovaly. Metr čtvereční nového bytu na konci loňského roku vyšel v průměru na 147 050 korun, což představuje meziroční nárůst o 14,5 procenta. Za pětapadesátimetrový byt tak kupující zaplatí o milion korun více než o rok dříve. 

Na konci loňského roku však zdražování výrazně zpomalilo. V porovnání se třetím čtvrtletím 2022 vzrostla průměrná cena za metr čtvereční o pouhé jedno procento. 

Rekordně nízká aktivita na trhu vede k tomu, že v cenících developerů zůstává k dispozici více bytů. Na jeden prodaný byt už jsou skoro dva nabízeném, což je také nevídané. Oproti konci roku 2022 si mohou zájemci mnohem lépe vybírat, v nabídce je o 1780 nových bytů více. Vývoj letošního roku zůstává podle Korce nejistý.


Autor: puc

Výstava vítězů soutěže dětí z MŠ a ZŠ

Dnes v 11:56

Ve středu 19. června proběhla za účasti radního pro kulturu, sport a školství Prahy 1 Davida Bodečka a zastupitelky Evy Špačkové vernisáž výstavy vítězných výtvorů soutěže určené pro dětí z mateřských a základních škol v Praze 1.

Osudy zajímavých osobností očima žáků z Prahy 2

Dnes v 11:24

Disidentka a dcera Kamily Moučkové, dcera statkáře živořícího v 50. letech v cihelně, válečný utečenec nebo divadelní a filmový herec, jehož dětství zasáhl proces s Miladou Horákovou. Tyto a mnoho dalších fascinujících příběhů přinášejí žáci z Prahy 2, kteří se zapojili do dokumentaristického...

V The Loop Jazz clubu vystoupí Skety

Dnes v 10:03

Blíží se další akce v hostivařském The Loop Jazz clubu. V rámci festivalu Prague Proms se ve čtvrtek 29. června představí vokální soubor SKETY a předvede průřez svým repertoárem.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 26. týden

Dnes v 07:43

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Nadace Kooperativy se stala partnerem Kampaně na podporu asistence

Včera v 11:56

Cílem kampaně je dostat k veřejnosti zprávu, že lidé s postižením potřebují pomoc a asistenci druhých, aby mohli žít normální, svobodný život. Zájemci o asistenci se často nemusí učit nic nového a mohou tak snadno najít práci, která dává smysl.

Loni provedla THMP 920 tisíc kontrol lamp, lidé mohou závady hlásit

Včera v 10:10

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) loni provedla 920 000 pravidelných servisních, nočních i revizních kontrol lamp. Informovala o tom na sociálních sítích. Vyřešila také 20 000 poruch. „Nefunkční lampy nebo jiné závady na veřejném osvětlení nám můžete jednoduše hlásit...

Praha 6: Budoucnost altánu na Dědině

Včera v 06:21

Altán na Dědině vznikl jako jeden z úspěšných Nápadů pro šestku v roce 2021 a má sloužit jako místo pro trávení odpočinku.

Praha 6: Budoucnost sportoviště na Macharově náměstí

22. června 2024 v 06:47

Představitelé Prahy 6 zvou zájemce z řad místních obyvatel i širokou veřejnost na diskuzi o budoucnosti a způsobu využívání sportoviště na Macharově náměstí.

Praha 15: Letní zahradní slavnost

21. června 2024 v 11:09

Praha 15 ve spolupráci s CSOP Praha 15 vás zve na Letní zahradní slavnost, která se koná 25. června od 15:30 v zahradě Domu s pečovatelskou službou v Janovské ulici 486.

ZŠ Hostivař slaví čtyřicet let

20. června 2024 ve 14:04

Oslava výročí ZŠ Hostivař v Praze 15 se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

Další články
Nahoru