Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 2°C
Středa 6. 12. 2023
Svátek má Mikuláš
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Nových bytů se loni v Praze prodalo nejméně za 20 let, růst cen zpomalil
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Nových bytů se loni v Praze prodalo nejméně za 20 let, růst cen zpomalil

Drahé a nedostupné hypotéky a nejistá ekonomická situace výrazně zasáhly pražský rezidenční trh. Za celý loňský rok developeři v Praze prodali jen 2400 nových bytů, což je nejméně za posledních 20 let. To je takřka stejně, jako se prodalo v dosud nejsilnějším druhém čtvrtletí roku 2021. Meziročně se prodeje v hlavním městě loni propadly o 63 procent. V roce 2021 se prodalo dvaapůlkrát více bytů než loni. Vyplývá to z podrobných analýz developerské společnosti Ekospol, která trh s novými byty v Praze monitoruje a prodejní data následně zveřejňuje nejdéle ze všech subjektů na trhu.

V posledním čtvrtletí loňského roku sice prodeje v porovnání se třetím kvartálem nepatrně vzrostly na 450 prodaných nových bytů, přesto jde o druhé nejhorší čtvrtletí v historii monitoringu trhu. V meziročním srovnání propadly prodeje za čtvrté čtvrtletí 2022 na polovinu. 

„Zásadní vliv na propad prodejů měly v podstatě nedostupné hypotéky. Ty jsou nejdražší od začátku devadesátých let minulého století. Zásadní je také znovuzavedení přísnějších požadavků na posuzování žadatelů o hypotéku, které opět platí od loňského jara. Kvůli těmto tvrdým podmínkám stanoveným Českou národní bankou na hypoteční financování nedosáhnou ani lidé, kteří by s tím ještě nedávno žádný problém neměli,“ uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec. 

Zájem o nové byty byl přitom v Praze ještě předloni velmi vysoký. Za celý rok 2021 developeři prodali celkem 6450 bytů. To je o 1540 prodaných bytů více než v roce 2020. Šlo o nejvyšší číslo od roku 2016.

Zvláště silné bylo předloňské druhé čtvrtletí, kdy nového majitele nalezlo rekordních 2350 bytů. To je nejvíce za celou dobu, kdy Ekospol tyto statistiky zveřejňuje. 

Vysoké ceny stavebních prací a materiálů vedly k tomu, že ceny nových bytů i přes nižší poptávku i loni zdražovaly. Metr čtvereční nového bytu na konci loňského roku vyšel v průměru na 147 050 korun, což představuje meziroční nárůst o 14,5 procenta. Za pětapadesátimetrový byt tak kupující zaplatí o milion korun více než o rok dříve. 

Na konci loňského roku však zdražování výrazně zpomalilo. V porovnání se třetím čtvrtletím 2022 vzrostla průměrná cena za metr čtvereční o pouhé jedno procento. 

Rekordně nízká aktivita na trhu vede k tomu, že v cenících developerů zůstává k dispozici více bytů. Na jeden prodaný byt už jsou skoro dva nabízeném, což je také nevídané. Oproti konci roku 2022 si mohou zájemci mnohem lépe vybírat, v nabídce je o 1780 nových bytů více. Vývoj letošního roku zůstává podle Korce nejistý.


Autor: puc

V Praze 2 se začíná bruslit

Včera v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

4. prosince 2023 v 10:23

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti...

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

Další články
Nahoru