Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nových bytů se loni prodalo meziročně více, i tak jde o druhý nejhorší rok v historii
Bytová výstavba v Praze. Foto: Jan Puci

Nových bytů se loni prodalo meziročně více, i tak jde o druhý nejhorší rok v historii

Prodeje nových bytů v Praze loni meziročně vzrostly o 52 procent. Růst byl zapříčiněn pouze tím, že rok 2022 byl z pohledu prodejů katastrofální. Developeři v hlavním městě za celý rok 2023 prodali celkem 3650 nových bytů, což je druhý nejhorší výsledek v historii monitoringu trhu. Ceny nových bytů loni přestaly růst a na konci roku dokonce nepatrně klesly. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh s novými byty v Praze monitoruje.

„Loňský rok byl z tohoto pohledu po tom předloňském druhým nejhorším v historii. Důvodem jsou hlavně nedostupné a drahé hypotéky, kdy hypoteční sazba dosáhla historických hodnot a byla až trojnásobná oproti hodnotám o dva a půl roku zpátky. Kupující financující nový byt pomocí hypotéky na trhu výrazně ubyli, přestože se na prodejích dlouhodobě podíleli z jedné poloviny,“ sdělil generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Investoři s vlastními financemi podle něj tento výpadek nahradit nedokázali. Problémem byla také dvojciferná inflace a s ní spojené obavy domácností z nejisté ekonomické budoucnosti,“ pokračoval.

Prodeje nových bytů v Praze skokově vzrostly v jarních měsících, později se ale příliš nezměnily. Od března až do konce roku se v každém čtvrtletí prodalo srovnatelně bytů, přičemž v tom posledním jich svého majitele nalezlo 1100. To je dvakrát více než ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022.

Drahé a nedostupné hypotéky a nejistá ekonomická situace zasáhly pražský rezidenční trh už v roce 2022. Za celý rok 2022 developeři v Praze prodali jen 2400 nových bytů, což je nejméně za posledních 20 let. To je takřka stejně, jako se prodalo v dosud nejsilnějším druhém čtvrtletí roku 2021. Meziročně se prodeje v hlavním městě předloni propadly o 63 procent.

V loňském roce skončil předchozí razantní růst cen nových bytů a na konci roku došlo dokonce k mírnému poklesu. Metr čtvereční nového bytu na konci loňského roku vyšel na 147 900 korun. To je ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 300 korun méně. Oproti konci roku 2022 vyjde metr čtvereční nového bytu o 850 korun dráže.

„Ceny nových bytů v Praze narazily na svůj strop. Kvůli drahým stavebním pracím a materiálu, nedostatku volných stavebních pozemků i rekordně drahým hypotékám se nové byty staly nedostupnými i pro střední třídu,“ podotkl developer Korec.

Kromě příznivější ceny mají kupující také lepší výběr. V cenících developerů je více bytů, než kolik se jich prodá. Nabídka tak stále převyšuje poptávku. Oproti konci roku 2021 si mohou zájemci vybírat z dvakrát většího počtu dostupných bytů. Na konci loňského roku bylo v cenících pražských developerů celkem 4750 dostupných bytů, což je nejvíce v historii monitoringu.


Autor: Jan Puci

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

1. března 2024 v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

1. března 2024 v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

1. března 2024 v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

1. března 2024 v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

1. března 2024 v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

29. února 2024 ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

29. února 2024 v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

29. února 2024 v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

29. února 2024 v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

29. února 2024 v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

29. února 2024 v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

29. února 2024 v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

Další články
Nahoru