Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nový zátěžový koš pro Prahu navrhl absolvent Fakulty architektury ČVUT
Detail zátěžového koše. Foto: Kryštof Krechler / ČVUT

Nový zátěžový koš pro Prahu navrhl absolvent Fakulty architektury ČVUT

V ulicích Prahy lze narazit na několik desítek různých typů odpadkových košů. Hlavní město dlouhodobě hledá způsob, jak svůj venkovní mobiliář sjednotit, kromě reprezentativního designu chce zohlednit praktické a ekonomické aspekty. Do debat o možných řešení přibyla odpadová nádoba, kterou navrhl Matěj Nedvěd v ateliéru designu Fišer–Nezpěváková Fakulty architektury ČVUT.

Hlavní město Praha spravuje velké množství odpadkových nádob různých kategorií a určení. Stovky jich je třeba každý rok vyměnit.

Nejčastěji užívaný šestihranný betonový koš má být postupně nahrazen typem s lepšími funkčními a estetickými vlastnostmi, které vyhoví například specifikům umístění v Pražské památkové rezervaci.

O novou podobu zátěžového koše projevil zájem Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy společně s Technickou správou komunikací již předminulou zimu. Matěj Nedvěd návrh zpracoval během zimního semestru 2022, na procesu se podílely IPR Praha, TSK a Experimentální centrum Fakulty stavební ČVUT, kde prototyp kompletně vznikal.

zatezovy-kos

Nový zátěžový koš. Foto: Kryštof Krechler

„Využili jsme zde jak předešlé zkušenosti z návrhu vysoce odolných ochranných košů, tak i kompozitní materiál na bázi silikátu, který vhodně kombinuje jak potřebnou odolnost, tak schopnost zachytit jemnou strukturu designového návrhu na svém povrchu,“ řekli Michal Mára a Přemysl Kheml z Experimentálního centra.

Koncept Matěje Nedvěda má volně navázat na stávající řadu originálního pražského mobiliáře, jejíž základ vzešel ze soutěže, ve které v roce 2017 zvítězilo studio Olgoj Chorchoj. „Koš by měl doplnit současnou řadu o odolnou a dostupnější variantu, která zatím v sadě chybí,“ řekl Jan Kadlas z Kanceláře veřejného prostoru IPR Praha.

Betonový reliéf koše decentně imituje tahokov, který se již v městském mobiliáři využívá. „Vysoká hmotnost, jemná struktura, demontovatelný systém kotvení i ulehčený servis mají společnými silami odolat různým formám vandalismu způsobující každoročně početné škody na aktuálních betonových modelech. Nerezové víko a plastová vložka zároveň eliminují některé problémy související s přeplňováním a svozem odpadu,“ popsal autor Matěj Nedvěd.

Prototyp je aktuálně vystaven na piazettě Fakulty architektury ČVUT, kde se zároveň prověří i jeho funkčnost.


Autor: Karel Netolický

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru