Nový územní plán schválili po radních i pražští zastupitelé, platit začne v září
28. května 2026 22:53
„Metropolitní plán vnímám především jako službu veřejnosti, do které se spolu se mnou zapojilo více než 200 odbornic a odborníků, kteří se tomuto projektu několik let s nasazením věnovali a kterým tímto děkuji, stejně tak všem, kteří jej dnes podpořili a jsou ochotni spolu s námi Prahu rozvíjet. Dneska lidé sledují, jak se intenzivně staví na Smíchově, teď díky Metropolitnímu plánu uvidí takto kvalitní výstavbu i v jiných lokalitách, kde vzniknou komplexní nové čtvrti s parky, školami a živým parterem,“ řekl Petr Hlaváček (STAN), náměstek primátora Prahy pro oblast územního a strategického rozvoje.
Metropolitní plán podle něj umožní intenzivnější rozvoj Prahy. Podle jeho autorů chrání charakter více než 700 pražských lokalit, přírodu uvnitř města i jeho okolí, historické centrum i 44 typických městských výhledů. Jsou v něm zakotveny významné dopravní investice a projekty.
Otevírá plochy brownfieldů pro výstavbu bytových čtvrtí, díky čemuž může vzniknout až 350 tisíc nových bytů. Přináší také předjednanou dohodu se státem na významných dopravních stavbách a kritické infrastruktuře, na památkové ochraně i jasně nastavené podmínky pro dohody s developery.
„Jako podmínku pro vznik kvalitních sousedství vnímám jejich dobré pokrytí veřejnou dopravou podle principu tzv. transit-oriented developmentu. Je tedy potřeba územně ukotvit nové dopravní stavby – od železničních tratí, tramvajového okruhu, přes pokračování výstavby Metra D na sever, prodloužení linky C do Uhříněvsi, áčka do Zličína až po okružní linku E. Samozřejmě ale nezapomínáme ani na páteřní silniční infrastrukturu. Všechny tyto požadavky a nároky nový Metropolitní plán splňuje,” sdělil Jaromír Beránek (Piráti), náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.
„Praha konečně po letech získává jasný rámec pro svůj další rozvoj, což je důležité i z pohledu strategické infrastruktury. U vodohospodářských staveb nebo kolektorových sítí je dlouhodobá předvídatelnost zásadní, protože podobné projekty se připravují na mnoho let dopředu. Právě nový územní plán dává městu větší jistotu v tom, jak svůj rozvoj koordinovat,“ sdělil náměstek primátora Prahy pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09).
Dokumentace, kterou hlavní město zveřejnilo 19. května, obsahuje vypořádání připomínek, které přišly v rámci projednávání v letech 2018, 2022 a na podzim roku 2025. V roce 2018 se jednalo o přibližně 45 tisíc připomínek, ve druhém kole v roce 2022 dorazilo přes 18 tisíc připomínek a v opakovaném veřejném projednání v roce 2025 na podzim dorazilo okolo 13 tisíc připomínek.
V případě připomínek 57 městských částí se u konkrétních místních požadavků podařilo v 70 procentech případů vyhovět. Změny, které z loňského kola veřejného projednání vyplynuly, už nebyly podstatné natolik, aby bylo nezbytné další kolo projednání. Zastupitelé tak ve čtvrtek hlasovali o plánu v podobě, se kterou se seznámila veřejnost už loni na podzim.
„Praha potřebuje jasná a předvídatelná pravidla pro svůj rozvoj, proto jsem dnes hlasoval pro schválení nového územního plánu. Získáváme tím dokument, díky kterému nebude při plánování panovat chaos a budeme se moci dál věnovat věcem, které město skutečně trápí,“ uvedl zastupitel Prahy a předseda zastupitelského klubu Spolu pro Prahu Tomáš Portlík (ODS).
„K samotnému plánu mám dlouhodobě výhrady, které opakuji už od roku 2014, a budu dělat vše pro jeho další zlepšování. Sám bych si dokázal představit ambicióznější přístup například u některých výškových staveb, protože Praha má být pestré město. Schválení ale považuji za správné a zodpovědné rozhodnutí,“ dodal.
Podle ředitele odboru územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy Filipa Foglara bylo ve veřejném projednání vyhověno 53 procentům všech připomínek. „Devíti procentům jsme vyhovět kvůli zákonu nesměli, to se týká například požadavků v rozporu s nadřazenou dokumentací nebo s požadavky ministerstev či podaných po zákonném termínu. Vyhovění požadavkům městských částí dosáhlo na základě konzultací dokonce 64 procent. V rámci poslední fáze připomínkování a projednávání na konci roku 2025 jsme vyhověli nebo byli v souladu s 21 procenty všech připomínek, zákon nám neumožnil vyhovět ve 38 procentech případů,“ sdělil.
Nový plán podle vedení města zefektivní územní plánování a urychlí výstavbu v metropoli. Jeho přípravu schválilo zastupitelstvo v roce 2012, o rok později zastupitelé odsouhlasili jeho zadání a v roce 2018 zveřejnil městský Institut plánování a rozvoje (IPR) první návrh. Poté následovalo takzvané společné jednání, kde uplatnily připomínky především ministerstva a úřady. V letech 2022 a 2025 se pak konala dvě připomínkování pro veřejnost a městské části.
Proti schválení plánu ve čtvrteční diskusi nejprve o programu a poté při projednávání materiálu vystoupily desítky zástupců veřejnosti, ať už místních spolků, zastupitelů městských částí, stran Zelení a Levice či zahrádkářů. Všichni navrhovali bod neprojednávat a odložit ho na některé z dalších jednání.
Kritikům se nelíbilo to, že magistrát finální verzi plánu po posledním kole připomínkování zveřejnil teprve minulé úterý, což podle nich nedalo veřejnosti ani zastupitelům dostatek času materiál prostudovat. Kritizovali také plán samotný, který podle nich dostatečně nereflektuje podané připomínky, ohrožuje zelené plochy, jde na ruku developerským firmám a zahušťuje zástavbu, aniž by řešil potřebnou občanskou vybavenost.

Přidejte si nás na domovskou