Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nový stolperstein na Václavském náměstí
Myšlenka na miniaturní památníky na oběti nacismu napadla Guntera Demniga v roce 1993. Foto: Praha 1

Nový stolperstein na Václavském náměstí

Kámen zmizelých, stolperstein, kámen v podobě dlažební kostky s mosazným povrchem, který se vsadí do chodníku před dům posledního pobytu obětí nacistického režimu, než byly deportovány do koncentračního tábora včera přibyl na Václavském náměstí, před číslem popisným 821/39. Zde bylo poslední místo pobytu Emmy Ledererové, než byla odvezena v roce 1942 do Ujazdowa, odkud se už nikdy nevrátila.

Slavnostního aktu byla přítomna pravnučka paní Ledererové Veronika Žáková, která před časem začala rozkrývat historii své rodiny. Základní indicie získala od své babičky a postupným pátráním zjistila že dvanáct jejích příbuzných se už nikdy nevrátilo z koncentračních táborů. „Je mi jen líto, že jsem se neptala babičky víc. Teď už se nemám koho zeptat,“ posteskla si paní Žáková a dodala, že nikdo z rodiny o událostech z období 2. světové války nikdy sám od sebe nemluvil. S vyhledáváním informací jí proto pomohla také Židovská obec v Praze. Za tu se pietní chvíle zúčastnil její předseda František Bányai.

„Je důležité si takovéto lidi a události neustále připomínat. A nejen ty hlavní události, ale i ty drobné, jednotlivé osudy konkrétních lidí,“ řekla Terezie Radoměřská, starostka Prahy 1, která položila k stolpersteinu květinu.


Autor: Cen

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru