Dnes Sobota - jasno 22°C
Zítra Neděle - polojasno 23°C
Sobota 25. 9. 2021
Svátek má Zlata
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Nový rektor Anglo-americké vysoké školy Jaroslav Miller chce usilovat o rovné podmínky pro zahraniční studenty
Prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D. Foto: Svatopluk Klesnil

Nový rektor Anglo-americké vysoké školy Jaroslav Miller chce usilovat o rovné podmínky pro zahraniční studenty

Novým rektorem Anglo-americké vysoké školy (AAU) se stane profesor Jaroslav Miller. Své funkce v Thurn-Taxisově paláci na Malé Straně se ujme 1. srpna.

Prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D., přichází na AAU z Univerzity Palackého v Olomouci, vysoce vědecky zaměřené instituce, kterou jako rektor řídil od roku 2014. Pozici na AAU přebírá od doc. Ing. Štěpána Müllera, CSc., MBA, který úspěšně provedl AAU obdobím pandemie koronaviru.

Své dlouhodobé zkušenosti s úspěšným vedením renomované univerzity a s prací v České konferenci rektorů, v níž zastával funkci místopředsedy, uplatní prof. Jaroslav Miller na AAU, jež je českou vysokou školou, která má vedle české také prestižní americkou institucionální akreditaci. 

„Kromě dalšího rozvoje vědy a výzkumu bude k mým prioritám patřit rozšíření nabídky AAU o postgraduální programy. Budu rovněž usilovat o další prospěšná partnerství s významnými institucemi a společnostmi v ČR a zahraničí i o posílení étosu občanské služby. Na svého předchůdce naváži v úsilí zabezpečit zahraničním studentům, kterých je na AAU většina, rovné podmínky s českými zájemci o vysokoškolské studium,“ uvedl Jaroslav Miller. 

„Uvědomuji si, že přicházím v nelehkém období, které dramaticky poznamenalo celý sektor školství. Dopady jsou citelné především pro školy, které jsou závislé na otevřených hranicích a svobodě pohybu. Věřím, že se nám počty zahraničních studentů podaří rychle vrátit zpět na předpandemickou úroveň – a aktuální vývoj tento trend již potvrzuje –, a tím přispět jak k růstu internacionalizace vysokoškolského vzdělávání v České republice, tak k exportu české vzdělanosti do světa. Vzdělání v České republice má totiž mimo jiné významný exportní potenciál, bez jehož využití bude cesta k budoucí prosperitě ČR a k udržitelným veřejným financím, těžce postiženým pandemií koronaviru, delší a složitější,“ pokračoval.    

AAU v Praze oslavila v roce 2020 třicetileté výročí svého založení. V tuzemsku patří mezi školy s nejvyšším podílem zahraničních studentů. Čtyři pětiny z nich pocházejí z více než 80 zemí světa. Studijním jazykem je angličtina, přičemž AAU tradičně klade značný důraz na individuální způsob výuky a „real world experience“ svých studentů.

Prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D., studoval historii a filologii na Palackého Univerzitě v Olomouci (UPOL), na Středoevropské univerzitě v Budapešti a na Oxfordské univerzitě (Lady Margareth Hall). Rektorem UPOL byl v letech 2014–2021. Jako rektor založil kampus UPOL v iráckém Kurdistánu (2018), inicioval projekt Občanské univerzity, podporující hodnoty demokracie a svobody, a podílel se na vzniku prestižního univerzitního konsorcia AURORA, které sdružuje 9 univerzit napříč EU. 

Věnuje se výzkumu zejména v oblastech rozvoje městských sídel, dějin politického myšlení a intelektuálních dějin moderního českého a slovenského exilu. Je autorem řady monografií a dalších vědeckých publikací, za které získal mnohá mezinárodní ocenění. 

Prof. Jaroslav Miller je rovněž čestným ambasadorem Fulbrightova programu v ČR, členem prestižní německé vědecké nadace Alexander von Humboldt Stiftung a hodnotitelem excelentních projektů Evropské výzkumné rady (ERC) v oblasti humanitních věd.

AAU

Anglo-americká vysoká škola, z.ú., užívající v angličtině název Anglo-American University, byla založena v roce 1990, a je tak nejstarší soukromou vysokou školou s anglickým studijním jazykem v ČR. Nabízí studentům ve svých studijních oborech (hospodářská správa, právo, mezinárodní vztahy, humanitní studia, žurnalistika a další) výuku v souladu s americkými vzdělávacími standardy v malých, interaktivně vedených studijních skupinách.

AAU jako první evropská vzdělávací instituce získala v roce 2016 prestižní americkou akreditaci WSCUC, která akredituje takové renomované vysoké školy, jako je Stanford University, University of California, Berkeley nebo Chapman University, s níž AAU poskytuje společný MBA program.


Autor: TZ, red

Fakultní Thomayerova nemocnice má zrekonstruované třídy místní ZŠ a MŠ a Odd. dětské psychiatrie

Včera v 17:52

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) byla přestřihnuta slavnostní páska od několika nově zrekonstruovaných tříd místní ZŠ, MŠ na Odd. dětské psychiatrie, a to díky finančnímu grantu ze strany Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP (tzv. Norské Fondy) v rámci projektu „Implementace...

Hala 22 v Pražské tržnici nabízí dvě volná prodejní místa, v jednom má vzniknout i take-away občerstvení

Včera v 17:27

Hala 22 v Holešovicích je největší zeleninový trh s celoročním provozem a s jednou z nejdelších tradic v hlavním městě. Aktuálně město vypsalo výběrové řízení na dvě prodejní místa, jedno klasické pro potravinový sortiment a jedno dvojité místo přímo v čele haly u vstupu, kde by kromě prodejního...

Ať se k projektu městského bydlení v Ďáblicích vyjádří občané, zní z Prahy 8

23. září 2021 v 07:01

Rada městské části Praha 8 se seznámila s návrhem dalšího postupu projektu výstavby bytového domu „Ládví – Praha 8“, který schválili radní hlavního města Prahy. Vzhledem k tomu, že projekt výstavby nebyl projednán ani s městskou částí, ani s občany sídliště Ďáblice, radní Prahy 8 s jeho realizací...

Praha 5 investovala v prvním pololetí letošního roku 86 milionů korun

22. září 2021 ve 22:52

Investice do rekonstrukce a modernizace školských zařízení dominovaly hospodaření městské části Praha 5 v prvním půlroce. Téměř 30 milionů šlo také do městské zeleně a ochrany životního prostředí. Praha 5 to aktuálně uvedla v tiskové zprávě.

Zastaralý areál Rugby Clubu Tatra Smíchov se dočká rekonstrukce

22. září 2021 v 08:20

Pražští radní odsouhlasili investiční záměr projektu rekonstrukce sportovního areálu Rugby Club Tatra Smíchov Národní sportovní agenturou. Spolufinancování investičních projektů rozvoje sportovní infrastruktury ve vlastnictví hl. m. Prahy je v souladu se strategií Plánu rozvoje sportu a...

Anglo-americká vysoká škola vypsala stipendia pro afghánské uprchlíky

21. září 2021 ve 22:36

Anglo-americká vysoká škola v Praze (AAU) se rozhodla vypsat dvě stipendia na celý studijní program pro afghánské uprchlíky, kteří byli letos v srpnu dopraveni do České republiky z Afghánistánu v rámci záchranné operace. Stipendium by mělo pokrýt náklady na školné a další případné výdaje....

Další články
Nahoru