Dnes Neděle - oblacno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 12°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nový pruh pro autobusy ve Svatovítské by měl zrychlit spoje do Břevnova
Pruh pro autobusy vede po kolejích. Začíná na Vítězném náměstí a končí u křižovatky na Prašném mostě. Foto: P6

Nový pruh pro autobusy ve Svatovítské by měl zrychlit spoje do Břevnova

V dejvické ulici Svatovítská byla v průběhu léta provedena stavební příprava pro BUS pruh vedoucí z Vítězného náměstí k Prašnému mostu. Následně v polovině srpna došlo k instalaci vodorovného a svislého dopravního značení a novým pruhem začaly na začátku tohoto týdne jezdit autobusy linek 143, 149 a 180. Informoval o tom mluvčí Prahy 6 Marek Zeman.

Ve směru z Dejvické do Břevnova vjedou autobusy nově na koleje za kruhovým objezdem na Vítězném náměstí, kde vjedou do společné zastávky s tramvajemi. Vznikne tak mnohem pohodlnější přestup mezi jednotlivými linkami MHD. Kapacitě by zastávka měla zvládnout pojmout tramvaje i autobusy. 

Následně pojedou autobusy po kolejích v BUS pruhu až před křižovatku na Prašném mostě. Zde sjedou do automobilových pruhů, aby křižovatkou projely v odbočujícím pravém jízdním pruhu a nezdržovaly tramvaje v této křižovatce, které potřebují převážně odbočovat vlevo. 

„Autobusy z Dejvic do Břevnova trpí zpožďováním kvůli zavírání vjezdů do tunelů Městského okruhu. Proto vítáme nový BUS pruh, který se podařilo dopravnímu podniku zrealizovat v ulici Svatovítská. Věřím, že se tak zrychlí cestování linkami 143, 149 a 180," řekl Ondřej Matěj Hrubeš (ODS), radní pro dopravu Prahy 6. 

Pokud by zůstávaly autobusy na kolejích, zásadně by se podle něj zhoršila propustnost křižovatky pro spoje MHD. Za křižovatkou autobusy opět vjedou na tramvajové těleso a do společné zastávky Prašný most. 

Změna vedení autobusů v BUS pruzích si vyžádá zrušení autobusové zastávky Kafkova, jejíž náhradou bude nová zastávka Vítězné náměstí. 

 


Autor: Jan Puci

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

17. května 2024 ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Stržená trolej zastavila provoz tramvají na Výtoni

16. května 2024 v 09:16

Provoz tramvají na Výtoni zastavila dnes ráno krátce před půl sedmou stržená trolej. Na svědomí to měl řidič nákladního auta, které projíždělo frekventovanou křižovatkou. K obdobným událostem dochází v místě opakovaně. Jak uvedl dopravní podnik na svém webu, ke stržení troleje a přerušení provozu...

Praha 6 slaví 45 let linky 180

16. května 2024 v 08:17

Třikrát byla zavedená, dvakrát zrušená. Od 28. května 1979 jezdí linka 180 v trase, která z velké části vede Prahou 6. Ve čtvrtek 30. května od 18 hodin můžete oslavit 45 let linky 180 na šestce jízdou muzejním autobusem jak v historické, tak současné trase.

Nové zóny placeného stání na Hradčanech a ve Vokovicích

15. května 2024 ve 14:25

Na základě požadavku Prahy 6 došlo k rozšíření zón placeného stání v oblasti Hradčan a Vokovic.

Kvůli závadě nejezdilo na soupravě nejezdilo metro na části linky B

15. května 2024 v 09:37

Technická závada na jedné ze souprav přerušila ve středu od 6:45 na půl hodiny provoz metra na lince B v úseku mezi stanicemi Českomoravská a Černý Most. Cestující mohli v době omezení využít autobusové a tramvajové linky, dopravní podnik jejich trasy prodloužil.

Setkání veřejnosti k plánovaným změnám křižovatky Táborská a Sezimova

13. května 2024 v 08:03

Praha 4 zve obyvatele na veřejné setkání k plánovaným změnám na křižovatce ulic Táborská a Sezimova. Dlouholetým problémem je zde přechod u základní školy, místo je nepřehledné a rizikové.

Uzavření Lednické ulice

11. května 2024 v 10:54

V termínu od 13. do 22. května bude obousměrně uzavřena Lednická ulice v úseku mezi nádražím Kyje a Morušovou ulicí. V celém úseku se bude opravovat povrch vozovky a mostní konstrukce.

Další články
Nahoru