Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nový přeliv Hostivařské přehrady bude zkolaudován v druhé polovině srpna
Hráz přehrady před úpravami. Foto: LHMP

Nový přeliv Hostivařské přehrady bude zkolaudován v druhé polovině srpna

Nový bezpečnostní přeliv pražské Hostivařské přehrady bude zkolaudován v druhé polovině letošního srpna. Do konce prázdnin následně zmizí staveniště. Stavba je nyní v takzvaném předběžném užívání. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Při povodních přeliv umožní odpouštět větší množství vody. Sníží tak riziko protržení přehrady.

Přehrada stojí na potoku Botiči a byla postavena v roce 1963. Stavba přelivu začala v roce 2021. „Stavba byla uvedena do předčasného užívání 21. června. Všechny vady, které bránily užívání, jsou již odstraněny a do konce srpna bude vyklizeno i zařízení staveniště," uvedl Hofman.

Kolaudace nové stavby je podle něj naplánována na druhou polovinu srpna. „Nicméně to je již pouze formální akt. Přesný termín kolaudace bude záležet na stavebním úřadu," dodal mluvčí.

Stavba přelivu měla původně skončit letos v březnu, avšak termín byl posunut. Důvodem bylo, že při výstavbě město zjistilo, že bude nutné rozšířit stanovené práce a provést další nutné úpravy hráze a patních drenáží.

Hostivařská přehrada byla v minulosti magistrátem vyhodnocená jako třetí největší povodňové bezpečnostní riziko pro hlavní město. Jelikož jde o sypanou hráz, v případě náhlého zvýšení hladiny hrozí při přetečení koruny protržení vodního díla. Tomu má zabránit právě nový bezpečnostní přeliv.

Při povodních v roce 2013 voda z Botiče zaplavila Hostivař a Záběhlice. Situaci zhoršilo především rychlé vypouštění přehrady. Podle míry ohrožení povodní patří hostivařská nádrž do druhé nejhorší kategorie ze čtyř.

Od povodní v roce 2013 byl zvýšen počet hrázných z jednoho na čtyři, aby se zajistil nepřetržitý dohled nad přehradou. V letech 2010 a 2011 byla přehrada kompletně vypuštěna a odbahněna.


Autor: ČTK

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru