Dnes Úterý - prehanky-snih 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Nový pražský arcibiskup Graubner předpokládá, že bude ve službě tři čtyři roky
Nový arcibiskup pražský Jan Graubner. Foto: Martina Řehořová / ČBK - cirkev.cz

Nový pražský arcibiskup Graubner předpokládá, že bude ve službě tři čtyři roky

Nový pražský arcibiskup Jan Graubner předpokládá, že bude ve službě tři čtyři roky. Do Prahy si z Olomouce spolupracovníky nepřivede. „Počítám s tím, že tady je dost kvalitních lidí," řekl dnes novinářům. Do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec usedl třiasedmdesátiletý Graubner, dosavadní olomoucký arcibiskup, při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Stal se tak 37. pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium, symbol arcibiskupa metropolity. Papež Graubnera jmenoval v květnu.

„Když jsem namítal tuto krátkou dobu kardinálu prefektovi, tak mi řekl, že je mu to jasné, ale že není dané ultimátum, ale že mám počítat se třemi čtyřmi lety. Tak uvidíme, i já to beru s velkou svobodou. A nemyslím si, že tady budu dělat nějaké velké životní dílo," řekl Graubner.

První kroky v úřadě podle svého vyjádření udělal, když šel dnes dopoledne do katedrály. „Předtím jsem písemně převzal úřad a potvrdil jsem v úřadě všechny vysoké funkce," řekl Graubner. V nedělil jej čeká první úkol, bude uvádět nového faráře.

Z Olomouce si Graubner na pražské arcibiskupství žádného spolupracovníka nepřivede. „Počítám s tím, že tady je dost kvalitních lidí. Nemyslím si, že by bylo dobré sem přivádět někoho jiného. Já jsem přišel, protože jsem byl poslán pracovat s lidmi, kteří tady jsou. Zda se někdo časem vymění, uvidíme," řekl.

Směrem k farníkům chce posilovat spolupráci. V současném světě je řada krizí, a je proto třeba se soustředit na to, co pomůže do budoucna pevněji stát na nohách, řekl. „A vytvářet živé společenství, které může zakoušet radost z boží blízkosti," dodal arcibiskup pražský.

V závěru mše v chrámu svatého Víta promluvil premiér Petr Fiala (ODS), který zavzpomínal na dřívější setkání s Dukou i Graubnerem. Duka podle něj úřad pražského arcibiskupa vykonával s velkým smyslem pro řád a tradici, s úctou k institucím a člověku.

„Při vedení pražské arcidiecéze v těchto složitých časech půjde především o uplatnění moudrosti, lidského přístupu, o spolupráci, hledání konsensu," řekl Fiala. Graubner přináší podle něj zkušenost, nadhled a porozumění, je ochoten naslouchat a spojovat.

Duka pražskou arcidiecézi vedl 12 let. Graubner stejně jako Duka bývá považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v ČR. Dukův nástupce se hledal od roku 2018, kdy bývalý arcibiskup musel podat po završení 75 let rezignaci. Graubner tak musí učinit příští rok.


Autor: ČTK

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru