dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Pražský život

Nový pomník v Praze 9 připomíná průmyslníka Emila Kolbena

Pomník v parku na křižovatce ulic Sokolovská a Freyova v Praze 9 připomíná průmyslníka Emila Kolbena. Odhalení skleněného uměleckého díla se zúčastnila i manželka Kolbenova vnuka Andrée Kolbenová.

Připomněla, že bronzová pamětní deska z vestibulu ČKD byla ukradená, proto žertem ocenila, že nové dílo je ze skla. „Pomáhala jsem svému muži přestřihnout pásku při vstupu do stanice metra Kolbenova. Byla jsem při odhalení dědečkovy busty ve vestibulu,“ vzpomněla dnes při slavnostním aktu Andréé Kolbenová. „Naše radost ale netrvala dlouho. Přátelé nám telefonovali, že pamětní deska z ČKD byla ukradená. Zmizela i bronzová busta z metra. Jsem ráda, že nové dílo je ze skla,“ dodala příbuzná slavného průmyslníka.

Emil Kolben se narodil v roce 1862 ve Strančicích u Prahy. Vystudoval elektrotechniku a strojnictví na německé vysoké škole technické v Praze. Po studiích působil v USA v závodech Thomase Alvy Edisona a seznámil se i s dalším významným vynálezcem, Nikolou Teslou. V roce 1896 se vrátil do Čech a založil ve Vysočanech první továrnu, která prosperovala až do pozdějšího vzniku ČKD. Na rodinu dolehly ve 30. letech protižidovské persekuce, v roce 1943 byl do Terezína deportován i osmdesátiletý Kolben, který v ghettu po třech týdnech zemřel.


Další články
Nahoru