Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 12°C
Neděle 26. 3. 2023
Svátek má Emanuel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Nový pavilon v trojské botanické zahradě se otevře na jaře 2023
Stavba nového pavilonu. Foto: BZHMP

Nový pavilon v trojské botanické zahradě se otevře na jaře 2023

Hrubá stavba nového výstavního pavilonu v jižní části botanické zahrady v pražské Troji by měla být příští rok na jaře, se zprovozněním se počítá v roce 2023. Dvě budovy v Nádvorní ulici, v nichž budou multifunkční sál, obchod se suvenýry a zázemí pro návštěvníky a zaměstnance, staví firma OHLA ŽS. Náklady na stavbu jsou 100 milionů korun, sdělil ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy Bohumil Černý.

„Stavba nového pavilonu pokračuje podle plánu. Hotové jsou inženýrské sítě a již se připravují základy pro zvýšená patra. Hrubá stavba by měla být dokončena v dubnu 2022 a pak bude následovat instalace technologií a vnitřního vybavení. Otevření plánujeme na první čtvrtletí roku 2023,“ uvedl Černý.

„Jsou zatím postavená dolní patra výstavního sálu a zázemí pro zaměstnance. V nejbližší době se počítá s tím, že se budou betonovat stropy a budovat druhé patro," upřesnil ředitel zahrady, kterou zřizuje magistrát hlavního města.

Objekty v blízkosti Ornamentální zahrady budou z části prosklené, opláštění pavilonu bude ze sibiřského modřínu.

U tropického skleníku se letos otevřel nový vstup, jehož součástí je mimo jiné restaurace a přednáškový sál. Výstavba vstupu obstarala firma OHL ŽS za zhruba 130 milionů korun.

Se začátkem roku 2022 by měly být zahájeny také dva nové projekty. Aktuálně probíhají výběrová řízení na zhotovitele obou staveb. Tou první je přemostění, které propojí areál u skleníku Fata Morgana s venkovními expozicemi do jednoho celku. Na přemostění budou v obou částech navazovat nové expozice.

Dalším projektem je modernizace viničního domku na vinici sv. Kláry, kde bude mimo jiné vybudován i moderní degustační prostor. Návrh z ateliéru architekta Ladislava Lábuse řeší umístění degustačních prostor v objektu za viničním domkem. S tím je propojí spojovací průchody.

Nacházet se zde budou toalety pro návštěvníky a zaměstnance, nezbytné provozní zázemí vinárny, ale zejména nový a větší prostor pro degustace a společenské akce.

„Díky novým projektům a nově vznikajícím expozicím se trojská zahrada zařadí mezi nejmodernější botanické areály na světě a já věřím, že kromě domácích návštěvníků bude čím dál více lákat i ty zahraniční,“ sdělil náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).


Autor: puc

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

23. března 2023 ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru