Dnes Středa - jasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nový pavilon goril už pražská zoo převzala, návštěvníky vezme na cestu Kamerunem
Venku je pro návštěvníky vybudováno hlediště, ze kterého budou moci pozorovat rodinnou skupinu goril nížinných. Foto Petr Hamerník / Zoo Praha

Nový pavilon goril už pražská zoo převzala, návštěvníky vezme na cestu Kamerunem

Trojská zoo převzala od zhotovitele nový pavilon pro gorily. Proběhla už také závěrečná kontrolní prohlídka stavby, na jejímž základě by měl být vydán kolaudační souhlas. Nyní již budou probíhat poslední úpravy a dokončovací práce a postupně se do pavilonu začnou stěhovat jeho obyvatelé. Návštěvníkům se otevře 28. září. Informoval o tom ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

„Jako první se v květnu do nového pavilonu nastěhují kočkodani Brazzovi. Následovat je budou talapoini severní, osináci afričtí či kaloni plaví – a samozřejmě gorily. Jejich stěhování by mělo proběhnout v červnu. Kiburi a Nuru budou obývat prostor určený pro samčí skupinu, Richard se samicemi a nejmladším samcem Ajabuem budou žít v hlavní části pavilonu,“ popsal Bobek.

Nový pavilon je koncipován tak, aby návštěvníkům poskytl zážitek cesty Kamerunem. Ještě před vchodem se příchozí ocitnou na červené africké půdě a děti se budou moci účastnit programů v Toulavém autobusu. Jde o autentické vozidlo, které mezi pralesy Dja a kamerunskou metropolí Yaoundé převezlo stovky školáků.

Vnitřní prostory pavilonu mají ve své vstupní části evokovat cestu po nezpevněných cestách kamerunského venkova až do vesnice na okraji pralesa. Tu reprezentuje školní třída, mimochodem rovněž vybavená autentickými lavicemi. V této stylizované vesnici bude i první expozice se zvířaty a za ní již začíná tropický deštný les.

Umělé kmeny vymodelované výtvarníky teprve doplní množství živých rostlin a skrápění vodou zajistí příslušnou vlhkost. Prostorový zvuk smíchaný z autentických nahrávek pořízených v kamerunském pralese má pak věrohodnost této iluze ještě zesílit.

„Na tento prales navazuje prostor samčí skupiny goril, avšak vyvrcholením prohlídky vnitřních prostor bude rozlehlá expozice rodinné skupiny, jíž budou dělat společnost guerézy pláštíkové. Následuje výstupní část pavilonu s prodejnou suvenýrů, která bude doplněna autentickými artefakty ze střední Afriky,“ popsal ředitel zahrady. 

Venku přijdou návštěvníci k prostornému výběhu, kterému dominuje padlý kmen pralesního velikána. Přímo u návštěvnické vyhlídky bude potůčkem napájená bažinka.

Pro návštěvníky je ve venkovních prostorách vybudováno hlediště, ve kterém najdou různé zajímavosti, zejména pohled na stanoviště strážců biosférické rezervace Dja.


Autor: Jan Puci

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

Včera ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru