Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nový orientační systém se v Praze začne objevovat příští rok, porota vybrala vítězný návrh
Určující barevností vítězného návrhu jsou tmavé pozadí a bílé informace. V metru jsou doplněny lineárním akcentem v tradičních barvách linek, nově i s modrou linkou D. Foto: Ropid

Nový orientační systém se v Praze začne objevovat příští rok, porota vybrala vítězný návrh

Podoba navigačních cedulí a dalších prvků informačního a orientačního systému v Praze vzejde z návrhu studií Side2, A69 – architekti a Superior Type. Sdružení vyhrálo mezinárodní graficko-designérskou soutěž, kterou vyhlásil Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID). Veřejnosti to dnes oznámili zástupci Prahy a městských organizací. Modernizovaný systém má propojit a ucelit nyní roztříštěné orientační prvky a také zlepšit množství a kvalitu informací poskytovaných Pražanům a návštěvníkům města, například s využitím elektronických prvků a online dat.

„Určující barevností jsou tmavé pozadí a bílé informace. V metru jsou doplněny lineárním akcentem v tradičních barvách linek, nově i s modrou linkou D. Pro pěší navigaci pak užíváme akcentů v barvě oranžové," řekl ke společnému návrhu studií Side2, architektonického studia A69 – architekti a Superior Type ředitel grafického studia Side2 Tomáš Machek. Nový systém se bude týkat všech orientačních prvků ve městě, ať jsou určené pro pěší, automobily, cyklisty nebo MHD.

Nadzemní prvky orientačního systému by nově podle vítězného návrhu měly doplnit mimo jiné směrovníky, které budou navigovat k památkám, službám či ke vstupům do metra pro znevýhodněné osoby, a obelisky s informacemi pro pěší.

Od umístění map na obeliscích si podle Machka vítěz soutěže spolu se zástupci města slibuje nárůst obliby pěší chůze oproti jízdám hromadnou dopravou na kratší vzdálenosti. Pro popisy tabulí bude sloužit nově navržené písmo Prague Citizen.

ROPID dvoukolovou soutěž na podobu jednotného informačního systému pro veřejnou dopravu a prostranství Prahy vyhlásil v roce 2021. Úkolem designérů bylo navrhnout komplexní řešení, které usnadní veřejnosti pohyb po metropoli. Vítěze dvoufázové soutěže o návrh vybrala porota z 16 přihlášených týmů.

V porotě zasedli mimo jiné architektka a urbanistka Pavla Melková, informační designérka Veronika Egger, ředitel ROPID Petr Tomčík a náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

První nové navigační cedule chce město podle náměstka Scheinherra instalovat v létě, kdy se bude nová podoba systému v rámci pilotních projektů testovat. Navigace pro pěší podle vítězného návrhu se tak objeví třeba na pěší trase mezi Staroměstským náměstím a pražským výstavištěm.

 Dopravní podnik Prahy bude systém testovat během léta na stanicích Palmovka a Háje. To, že se stávající cedule nebudou za nové vyměňovat plošně, avizoval už dříve primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti). K výměně značení a orientačních prvků se tak bude přistupovat v rámci rekonstrukcí plánovaných z jiných důvodů, dodal Hřib. Podle informací na webu Pražské integrované dopravy (PID) se s nasazováním nového systému začne v roce 2023.

Projekt jednotného informačního systému české metropole se připravuje od roku 2017. Současná podoba navigačního systému pochází z minulého století. Stávající systém je podle Scheinherra roztříštěný a jeho prvky mají na starosti různí správci. Sjednocení by tak podle něj mělo i zlevnit správu a údržbu.


Autor: ČTK

Praha 14: Rekonstrukce přechodu u kostela sv. Bartoloměje

16. září 2023 v 09:21

Od pondělí 18. do 26. září bude u kostela sv. Bartoloměje v Praze 14 probíhat komplexní rekonstrukce zvýšeného přechodu, která si vyžádá nezbytné omezení provozu.

Praha 14: Retro jízda linky 141

11. září 2023 v 16:38

Praha 14 zve na komentovanou vyjížďku historickým kloubovým autobusem Ikarus po trase autobusové linky č. 141 kolem sídliště Černý Most.

Praha kompletně obnoví další komunikace v Horních Počernicích

10. září 2023 ve 13:14

Rada hl. m. Prahy první zářijové pondělí odsouhlasila záměr veřejné zakázky na obnovu komunikace Prachovská a navazující části ulic Machovská a Dolská v Horních Počernicích. Součástí prací je i vybudování nové dešťové kanalizace, dále parkovacích stání, zpomalovacích prvků a doplnění veřejného...

Další články
Nahoru