Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 2. 4. 2023
Svátek má Erika
Velikonoce
Tipy na pražské velikonoční akce pro děti i dospělé
Nový orientační systém se v Praze začne objevovat příští rok, porota vybrala vítězný návrh
Určující barevností vítězného návrhu jsou tmavé pozadí a bílé informace. V metru jsou doplněny lineárním akcentem v tradičních barvách linek, nově i s modrou linkou D. Foto: Ropid

Nový orientační systém se v Praze začne objevovat příští rok, porota vybrala vítězný návrh

Podoba navigačních cedulí a dalších prvků informačního a orientačního systému v Praze vzejde z návrhu studií Side2, A69 – architekti a Superior Type. Sdružení vyhrálo mezinárodní graficko-designérskou soutěž, kterou vyhlásil Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID). Veřejnosti to dnes oznámili zástupci Prahy a městských organizací. Modernizovaný systém má propojit a ucelit nyní roztříštěné orientační prvky a také zlepšit množství a kvalitu informací poskytovaných Pražanům a návštěvníkům města, například s využitím elektronických prvků a online dat.

„Určující barevností jsou tmavé pozadí a bílé informace. V metru jsou doplněny lineárním akcentem v tradičních barvách linek, nově i s modrou linkou D. Pro pěší navigaci pak užíváme akcentů v barvě oranžové," řekl ke společnému návrhu studií Side2, architektonického studia A69 – architekti a Superior Type ředitel grafického studia Side2 Tomáš Machek. Nový systém se bude týkat všech orientačních prvků ve městě, ať jsou určené pro pěší, automobily, cyklisty nebo MHD.

Nadzemní prvky orientačního systému by nově podle vítězného návrhu měly doplnit mimo jiné směrovníky, které budou navigovat k památkám, službám či ke vstupům do metra pro znevýhodněné osoby, a obelisky s informacemi pro pěší.

Od umístění map na obeliscích si podle Machka vítěz soutěže spolu se zástupci města slibuje nárůst obliby pěší chůze oproti jízdám hromadnou dopravou na kratší vzdálenosti. Pro popisy tabulí bude sloužit nově navržené písmo Prague Citizen.

ROPID dvoukolovou soutěž na podobu jednotného informačního systému pro veřejnou dopravu a prostranství Prahy vyhlásil v roce 2021. Úkolem designérů bylo navrhnout komplexní řešení, které usnadní veřejnosti pohyb po metropoli. Vítěze dvoufázové soutěže o návrh vybrala porota z 16 přihlášených týmů.

V porotě zasedli mimo jiné architektka a urbanistka Pavla Melková, informační designérka Veronika Egger, ředitel ROPID Petr Tomčík a náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

První nové navigační cedule chce město podle náměstka Scheinherra instalovat v létě, kdy se bude nová podoba systému v rámci pilotních projektů testovat. Navigace pro pěší podle vítězného návrhu se tak objeví třeba na pěší trase mezi Staroměstským náměstím a pražským výstavištěm.

 Dopravní podnik Prahy bude systém testovat během léta na stanicích Palmovka a Háje. To, že se stávající cedule nebudou za nové vyměňovat plošně, avizoval už dříve primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti). K výměně značení a orientačních prvků se tak bude přistupovat v rámci rekonstrukcí plánovaných z jiných důvodů, dodal Hřib. Podle informací na webu Pražské integrované dopravy (PID) se s nasazováním nového systému začne v roce 2023.

Projekt jednotného informačního systému české metropole se připravuje od roku 2017. Současná podoba navigačního systému pochází z minulého století. Stávající systém je podle Scheinherra roztříštěný a jeho prvky mají na starosti různí správci. Sjednocení by tak podle něj mělo i zlevnit správu a údržbu.


Autor: ČTK

Vyjíždějí sezonní vlaky a cyklobus

25. března 2023 v 06:29

V sobotu 25. března opět vyjedou po zimní přestávce víkendové rekreační vlaky Pražské integrované dopravy dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují hlavní město s turisticky atraktivními destinacemi ve středních Čechách i sousedních krajích. Stejně jako v loňském roce se i letos můžete...

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

22. března 2023 ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Lávka nad Petržílkovou ulicí bude uzavřena

15. března 2023 ve 21:33

Od čtvrtka 16. března od 8 hodin proběhne uzavírka lávky nad Petržílkovou ulicí.

Omezení provozu na Vinohradské

15. března 2023 v 17:23

Od pátku 17. do pondělí 20. března bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 2 před křižovatkou s Legerovou.

Další články
Nahoru