Dnes Středa - prehanky-dest 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nový orientační systém se v Praze začne objevovat příští rok, porota vybrala vítězný návrh
Určující barevností vítězného návrhu jsou tmavé pozadí a bílé informace. V metru jsou doplněny lineárním akcentem v tradičních barvách linek, nově i s modrou linkou D. Foto: Ropid

Nový orientační systém se v Praze začne objevovat příští rok, porota vybrala vítězný návrh

Podoba navigačních cedulí a dalších prvků informačního a orientačního systému v Praze vzejde z návrhu studií Side2, A69 – architekti a Superior Type. Sdružení vyhrálo mezinárodní graficko-designérskou soutěž, kterou vyhlásil Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID). Veřejnosti to dnes oznámili zástupci Prahy a městských organizací. Modernizovaný systém má propojit a ucelit nyní roztříštěné orientační prvky a také zlepšit množství a kvalitu informací poskytovaných Pražanům a návštěvníkům města, například s využitím elektronických prvků a online dat.

„Určující barevností jsou tmavé pozadí a bílé informace. V metru jsou doplněny lineárním akcentem v tradičních barvách linek, nově i s modrou linkou D. Pro pěší navigaci pak užíváme akcentů v barvě oranžové," řekl ke společnému návrhu studií Side2, architektonického studia A69 – architekti a Superior Type ředitel grafického studia Side2 Tomáš Machek. Nový systém se bude týkat všech orientačních prvků ve městě, ať jsou určené pro pěší, automobily, cyklisty nebo MHD.

Nadzemní prvky orientačního systému by nově podle vítězného návrhu měly doplnit mimo jiné směrovníky, které budou navigovat k památkám, službám či ke vstupům do metra pro znevýhodněné osoby, a obelisky s informacemi pro pěší.

Od umístění map na obeliscích si podle Machka vítěz soutěže spolu se zástupci města slibuje nárůst obliby pěší chůze oproti jízdám hromadnou dopravou na kratší vzdálenosti. Pro popisy tabulí bude sloužit nově navržené písmo Prague Citizen.

ROPID dvoukolovou soutěž na podobu jednotného informačního systému pro veřejnou dopravu a prostranství Prahy vyhlásil v roce 2021. Úkolem designérů bylo navrhnout komplexní řešení, které usnadní veřejnosti pohyb po metropoli. Vítěze dvoufázové soutěže o návrh vybrala porota z 16 přihlášených týmů.

V porotě zasedli mimo jiné architektka a urbanistka Pavla Melková, informační designérka Veronika Egger, ředitel ROPID Petr Tomčík a náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

První nové navigační cedule chce město podle náměstka Scheinherra instalovat v létě, kdy se bude nová podoba systému v rámci pilotních projektů testovat. Navigace pro pěší podle vítězného návrhu se tak objeví třeba na pěší trase mezi Staroměstským náměstím a pražským výstavištěm.

 Dopravní podnik Prahy bude systém testovat během léta na stanicích Palmovka a Háje. To, že se stávající cedule nebudou za nové vyměňovat plošně, avizoval už dříve primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti). K výměně značení a orientačních prvků se tak bude přistupovat v rámci rekonstrukcí plánovaných z jiných důvodů, dodal Hřib. Podle informací na webu Pražské integrované dopravy (PID) se s nasazováním nového systému začne v roce 2023.

Projekt jednotného informačního systému české metropole se připravuje od roku 2017. Současná podoba navigačního systému pochází z minulého století. Stávající systém je podle Scheinherra roztříštěný a jeho prvky mají na starosti různí správci. Sjednocení by tak podle něj mělo i zlevnit správu a údržbu.


Autor: ČTK

Parkovat v Nových Butovicích můžete za 50 korun

22. července 2024 v 18:49

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Mezi Prahou a severní Moravou pojede více Pendolin

21. července 2024 ve 21:09

Kvůli instalaci a zkušebnímu provozu bude do schválení moderního vlakového zabezpečovacího systému ETCS na elektrických jednotkách 680 Pendolino dočasné omezen provoz těchto souprav na spojích SC Pendolino Košičan. Naopak více Pendolin pojede mezi Prahou a severní Moravou, kde obslouží dva páry...

Zastávka Otakarova bude rozšířena

21. července 2024 v 07:13

V Praze 4 dojde ke kompletní úpravě zastávky MHD Otakarova a jejího okolí. Bude rozšířen nástupní ostrůvek, doplní se přístřešky a informační tabule o odjezdech, zkrátí se přechod v zadní části zastávky pro větší bezpečnost a bude doplněn cyklopruh.

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

18. července 2024 v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

17. července 2024 v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Radnice chtějí u špatného parkování přitvrdit

17. července 2024 v 11:49

Praha 4 se připojila k iniciativě městských částí, která chce nedisciplinovaným řidičům více znepříjemnit špatné parkování. Půjde o změny v systému „nasazování botiček“, který v současné podobě již nepůsobí příliš preventivně.

Nová školní linka v Letňanech

16. července 2024 v 08:46

S novým školním rokem přichází i nová školní linka pro Letňany a od 2. září vyjede autobus č. 278, který zajistí pohodlnou dopravu pro školáky. Díky novým zastávkám a časovému rozvrhu se zvýší bezpečnost dětí.

Další články
Nahoru