Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Muž leze po stromě, touží po vzduchu. Nový mural v Nuslích upozorňuje na astma
Mural v Otakarově ulici. Zdroj foto: společnost BrainZone

Muž leze po stromě, touží po vzduchu. Nový mural v Nuslích upozorňuje na astma

V České republice trpí astmatem osm procent populace. U dětí je tento podíl ještě vyšší, dostupné studie ukazují na 10 až 12 procent. Na chronické onemocnění dýchacích cest nově upozorňuje mural v Otakarově ulici Praze 4. Velkoplošnou malbu na stěně jednoho z domů v Nuslích v posledních týdnech vytvářel streetartový umělec Dmitrij Proškin alias ChemiS. 

Umělec svojí tvorbou dlouhodobě upozorňuje na aktuální důležitá témata, která se dotýkají společnosti. Nová nástěnná malba znázorňuje plíce, které jsou zaplněny zvířecími a přírodními motivy.

„V malbě, která má sloužit jako osvěta astmatu, jsou zobrazeny plíce jako symbol zdraví a dýchání. V této surrealistické krajinné scéně spojující přírodu a lidi, lesní zvířata a rostliny vytvářejí symbiózu, připomínající důležitost čistého vzduchu,“ řekl ChemiS.

„Muž, který leze po stromě, zobrazuje touhu po čerstvém vzduchu a objevování krásy přírody jako způsobu, jak ulevit od astmatických příznaků. Na vrcholu plic je umístěno ptačí hnízdo, což symbolizuje harmonii a ochranu životního prostředí. Tato malba nese poselství o důležitosti péče o své zdraví a životní prostředí, aby každý mohl dýchat svobodněji a naplno,“ dodal.

Podle Petra Pohunka, ředitele České iniciativy pro astma, je na celém světě asi 300 milionů nemocných s astmatem. Výskyt astmatu není striktně vázán na pohlaví, ale je ovlivněn spíše faktory prostředí a genetickou predispozicí. Astma je v blízkém vztahu k alergii. V dětství se uvádí převaha chlapců, v dospělém věku mírně převažují ženy.

„Bohužel je faktem, že osvěta o této nemoci bývá v poslední době často ve stínu vzácných či onkologických nemocí. Přestože jde o závažné chronické zánětlivé onemocnění, dá se s ním díky pokroku v léčbě normálně žít a dokonce i vrcholově sportovat. A je dobré, že i na to může mural upozornit,“ řekl Pohunek.

To ostatně potvrzuje i olympionik Vavřinec Hradilek, bývalý český vodní slalomář, kajakář závodící v kategorii K1. „Kombinace vrcholového sportu a kvalitní léčby mě naučila chápat astma jako běžnou součást života a s narůstající výkonností ve sportu, jsem se cítil zdravější při běžném životě. Nikdy se už léků ani sportování nezbavím, ale beru to jako naprostou samozřejmost. Je to cesta k pohodlnému dechu,“ popsal Hradilek.

Asi od poloviny 90. let 20. století je k dispozici preventivní protizánětlivá inhalační léčba, která zcela změnila průběh a prognózu astmatu. Lidé s astmatem mohou dnes zcela normálně žít bez omezení, pracovat, studovat, sportovat. 

Pokud se astma správně neléčí, zhoršují se podle Pohunka příznaky a může dojít až k těžkým záchvatům, jež mohou vést k nedokysličení organismu a ohrožení nemocného na životě.


Autor: Jan Puci

V Galerii 1 je nová kavárna

Dnes ve 12:10

Minulý týden byla ve Štěpánské ulici slavnostně otevřena nová kavárna a představena hostům. Kavárna Bílá vrána v Galerii 1 je sociální podnik, který dává zaměstnání lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním. Těmto lidem umožňuje dlouhodobé zaměstnání a příležitost získat dovednost...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

Včera ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru