dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - oblacno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Pražská doprava

Nový koncept venkovních prostor letiště počítá se zlepšením dopravy i ploch před terminály

Český aeroholding zná vítěze dvoukolové urbanisticko-dopravní soutěže na ideové řešení veřejného prostoru před Terminály 1 a 2, kterou ve spolupráci s Institutem pro plánování a rozvoj hl. m. Prahy vypsal letos v červnu. Jako nejlepší návrh byl porotou vyhodnocen návrh předložený architektonickým ateliérem Rala, s.r.o., v čele s architektem Radkem Lampou.

Letištěm Václava Havla Praha denně projdou desetitisíce cestujících a jejich počet se bude v budoucnu dále navyšovat, jen za poslední rok jejich počet meziročně vzrostl o 7,5 %. Příliv cestujících s sebou nese i požadavky na rozvoj veřejného prostoru před terminály největšího českého letiště, který se z dlouhodobého pohledu stává nevyhovujícím.

Český aeroholding proto ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vypsal dopravně-urbanistickou soutěž s cílem získání odborného pohledu na organizaci dopravy a celkovou budoucí koncepci veřejných venkovních prostorů.

Do prvního kola soutěže bylo zasláno 15 soutěžích návrhů, z nichž komise vybrala pět nejlepších návrhů postupujících do druhého kola, ve kterém autorské týmy dále rozpracovaly své koncepty celkového řešení.

Konečného vítěze vybrala sedmičlenná soutěžní porota složená ze zástupců odborné veřejnosti a zástupců Českého aeroholdingu. Druhé místo nebylo porotou uděleno, o třetí příčku se dělí návrhy Ateliéru D3A a autorského kolektivu CMC Architects a Ateliéru DUA.

„Vítězný projekt se nejvíce přiblížil k našemu záměru přeorganizovat dopravní řešení a celkově modernizovat a zpříjemnit pobytové prostory před terminály letiště,“ řekl Václav Řehoř, předseda představenstva Českého aeroholdingu.

Vítězný návrh dle názoru poroty nejlépe přistupuje k velmi obtížné úloze zahrnující reorganizaci dopravy a novou koncepci pro veřejná prostranství před terminály. Návrh přináší moderní myšlenku utlumení povrchové dopravy s upřednostněním chodců, kteří jsou hlavními uživateli veřejného prostranství v úrovni terénu. Prostor před terminály se v konceptu vítězného návrhu navíc stává kultivovaným rozšířením letištních hal.

 „Jakmile bude ukončeno období pro podání námitek, zahájíme s autorem vítězné koncepce navazující jednání o další spolupráci. V první fázi bude následovat územní studie, tedy dopracování konceptu řešení, podle kterého budou stanoveny další kroky. Naší prioritou bude nové řešení dopravy s moderní a přehlednou navigací řidičů, organizace taxi služeb či parkování v areálu letiště,“ nastínil další postup Řehoř.

Soutěžní návrhy budou veřejnosti zpřístupněny formou plánované výstavy všech zaslaných návrhů, která by se měla konat v průběhu příštího roku v prostorách Letiště Václava Havla Praha. Více informací o soutěži najdete na www.iprpraha.cz/letiste, kde budou během několika dnů k vidění všechny soutěžní návrhy.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Tato běžně používaná věc může zabíjet. Týká se to překvapivě velkého množství lidí

6. listopadu 2017 v 11:37 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Kolik především mladých nevidíte na silnici jinak, než se sluchátky v uších? Ať už jde o pěší, řidiče nebo cyklisty. Z průzkumu odborníků ÚAMK a dalších evropských automotoklubů vyplývá, že každý desátý v průměru jede na kole se sluchátky na uších. Že je to jejich věc? Ne tak docela, protože...

Další články
Nahoru