Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - oblacno 3°C
Úterý 25. 1. 2022
Svátek má Miloš
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Nový jízdní řád přinesl změny i na pražskou a středočeskou železnici
Nástupiště na vršovickém nádraží. Foto: JP

Nový jízdní řád přinesl změny i na pražskou a středočeskou železnici

V neděli 13. prosince začal platit nový železniční jízdní řád. Rozsah regionální dopravy zajišťované v Praze a Středočeském kraji zůstane prakticky nezměněn a dochází tak jen k menším změnám.

K hlavním novinkám patří změna trasování vlaků v úseku Praha-Vršovice – Praha- Hostivař přes novou zastávku Praha-Eden a rozšíření provozu na trati Zadní Třebaň – Lochovice. Nový jízdní řád bude platit až do 11. prosince 2021.

Vlaky v objednávce hlavního města ujedou v době platnosti jízdního řádu 2020/21 celkem 5,027 milionu vlakokilometrů, což je o 1,53 procenta méně, v objednávce Středočeského kraje pak celkem 16,91 milionu vlakokilometrů, což je naopak oproti dosavadnímu stavu o půl procenta více.

Pokles objednávky u Prahy má svou logiku. Je vyvolán otevřením Negrelliho viaduktu, ve starém jízdním řádu byly totiž vlaky objednány „objížďkou“ přes Prahu-Holešovice. Méně kilometrů se také najede díky popsaným změnám v oblasti Vršovice, protože nová trať přes Eden je kratší.

Nárůst u Středočeského kraje souvisí se zrušením některých prázdninových omezení, posílením provozu na trati 172 a drobnými úpravami v celém kraji. V Praze a Středočeském kraji pojede v průměru 1 722 regionálních osobních nebo spěšných vlaků denně.

Hlavní změny v regionální dopravě, které se týkají i provozu v Praze

Prodloužení spojů linky S7 Beroun – Praha hl.n. ve špičce pracovních dnů znovu až do Českého Brodu

Ve špičce pracovních dnů jsou znovu prodlouženy spoje linky S7 Beroun – Praha hl.n. až do Českého Brodu (a podobně v opačném směru). Na jaře 2021 však může být provoz těchto průjezdních spojů znovu omezen, detaily budou upřesněny podle postupu výlukových prací.

Zahájení provozu na nové trati 221 v oblasti Vršovic, Strašnic, Zahradního Města. Od zahájení platnosti nového jízdního řádu je opuštěna stará trať včetně zastávky Praha-Strašnice zast. a vlaky jezdí po nové trati s novou zastávkou Praha-Eden. Otevření další nové zastávky Praha-Zahradní Město se předpokládá o letních prázdninách v roce 2021.

Ve špičce pracovních dnů jsou znovu prodlouženy spoje linky S7 Beroun – Praha hl.n. až do Českého Brodu. Na jaře 2021 však může být provoz těchto průjezdních spojů podle postupu výlukových prací znovu omezen.

Na trati Praha – Hostivice – Rudná u Prahy dochází na základě objednávky hlavního města k zavedení jednoho páru víkendových vlaků navíc, a to pouze v úseku z Prahy hl.n. do Prahy-Zličína a zpět. Ráno se jedná o prodloužení vlaku z Hostivice, který bude nově pokračovat z Prahy-Zličína až do Prahy hl.n. Naopak večer je přidán jeden vlak z Prahy hl.n. do Prahy-Zličína. 

Na trati z Prahy do Berouna opět pojedou ve špičce pracovních dnů spoje linky S7 v trase Český Brod – Praha hl.n. – Beroun. Na jaře 2021 však může být provoz těchto průjezdních spojů podle postupu výlukových prací znovu omezen.

Na trati do Berouna přes Rudnou je nově na základě objednávky hlavního města a Středočeského kraje zaveden jeden nový pár nočních vlaků v úseku Praha-Smíchov – Nučice zastávka a opačně.


Autor: Jan Puci

Výstava Minulá budoucnost ve vestibulu metra Na Knížecí

18. ledna 2022 ve 20:43

Při příležitosti znovuotevření vestibulu ve stanici Anděl – Na Knížecí připravilo hlavní město prostřednictvím Dopravního podniku hl. m. Prahy a Galerie hl. m. Prahy výstavu Minulá budoucnost / Previous Future. Jejím hlavním tématem je pražské metro a ve zrekonstruovaných vitrínách přímo ve...

Rekonstrukce křižovatky na náměstí Osvoboditelů

17. ledna 2022 ve 14:31

Od 20. ledna začne další etapa prací na rekonstrukci křižovatky na náměstí Osvoboditelů v Radotíně.

Další články
Nahoru