Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nový filmový ateliér se speciální technologií byl postaven v Letňanech
Nová hala STAGE 7 reprezentuje již sedmý filmový ateliér Prague Studios. Foto: Metrostav

Nový filmový ateliér se speciální technologií byl postaven v Letňanech

V Letňanech se dokončuje sedmý filmový ateliér pro českou filmovou společnost Prague Studios. Kolaudace by měla být 29. srpna. Ateliér je specifický využíváním takzvané Led Volume Technology (LVT), která nahrazuje klasické pozadí obrazovkami s promítáním filmového okolí v reálném čase. Informovala o tom společnost Metrostav, která výstavbu realizuje. Náklady na stavbu včetně technologie dodávané investorem budou podle mluvčího Metrostavu Radima Many dosahovat přes 300 milionů korun bez DPH.

Stavební společnost Metrostav dokončuje prestižní zakázku pro provozovatele filmových ateliérů Prague Studios. Jejím předmětem byla výstavba nového filmového studia STAGE 7 a rekonstrukce a dostavba administrativních prostor v areálu Letov v pražských Letňanech.

Nejnovější filmový ateliér vyniká tím, že je jako jeden z mála v Evropě přímo navržený pro využití LED VOLUME TECHNOLOGY (LVT). Technologie nahrazuje klasické klíčovací pozadí obrazovkami sestavenými do různých tvarů a promítá filmové okolí v reálném čase.

„Revoluční LVT a koneckonců veškeré kulisy a další technická zařízení lze zavěsit ke stropu pomocí speciální ocelové konstrukce. Podstropní rošt zvaný rigging díky svému nakotvení do průvlaků a sloupů odolá bodovému zatížení až do výše 350 kilogramů. Velmi si cením toho, že jsme mohli být součástí technologické revoluce světové kinematografie – LVT se totiž skutečně dá nasadit jen v několika málo evropských ateliérech,“ řekl vedoucí projektu Petr Šrámek ze společnosti Metrostav.

Podle něj se dodavatel LVT pro nový ateliér momentálně vybírá. Z celkové investice by mělo jít přibližně 200 milionů korun právě na toto technologické vybavení. LVT nahrazuje klasické pozadí obrazovkami sestavenými do různých tvarů a má co nejpřesněji simulovat okolní prostředí. Svou funkcí by v budoucnu mohlo nahradit dnes často využívaná zelená plátna nebo druhy zadní a přední projekce pozadí.

Z technických zajímavostí ateliéru lze dále zmínit silnou vzduchotechniku, která je dimenzována na expresní odsávání kouřových efektů. Další specialitou, která se v průmyslových halách většinou neřeší, je práce s akustikou.

Stropy jsou pokryty akustickými panely zabraňujícími zvukovým odrazům a veškeré dveře a vrata splňují náročné požadavky na zvukovou těsnost. Po nainstalování technologií bude celá budova prošpikována kilometry kabelů, aby umožňovala potřebný přenos dat mezi ateliérem a střižnami.

Nová hala STAGE 7 o velikosti 1250 metrů čtverečních reprezentuje již sedmý filmový ateliér Prague Studios. Prague Studios v Letňanech tak již svou ateliérovou rozlohou překonal ateliéry Barrandov, které byly historicky baštou českého filmového průmyslu.

Kromě samotného ateliéru je součástí STAGE 7 veškeré zázemí pro filmový průmysl zahrnující catering, šatny, maskérny, ale také střižny a serverovny. Budova tak funguje jako kompletní výrobní jednotka pro natáčení náročných hollywoodských produkcí.

„Filmové ateliéry stavím ve své profesní kariéře poprvé. Výstavba byla velmi dynamická, protože v zadání byl pouze projekt pro stavební povolení a prováděcí dokumentaci jsme dotvářeli za pochodu. O to víc mě těší, že jsme dokázali předat stavbu v několikatýdenním předstihu,“ dodává hlavní stavbyvedoucí Filip Mandel.

Výstavba sedmého filmového ateliéru pro Prague Studios v letňanském areálu Letov začala vloni v listopadu a bude dokončena letos v srpnu. Samotné prostory filmového ateliéru však mohly být díky rychlosti výstavby předány do předčasného užívání již letos na jaře. V současnosti již stavbaři METROSTAVU dokončují vnitřní kompletace a venkovní komunikace.

Prague Studios funguje od roku 2000 a za svoji existenci byly v jejich ateliérech točeny snímky jako XXX (2002), Blade II (2002), Hellboy (2004) nebo Wanted (2008).

Z posledních projektů se Prague Studios podílelo například na natáčení fantasy série Carnival Row s Orlandem Bloomem nebo na sci-fi seriálu Nadace s Jaredem Harrisem a Lee Pacem.  


Autor: puc

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

Dnes v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

Dnes v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

Dnes v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

Včera ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

26. září 2023 v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Další články
Nahoru