Dnes Neděle - zatazeno 24°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 15°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nový filmový ateliér se speciální technologií byl postaven v Letňanech
Nová hala STAGE 7 reprezentuje již sedmý filmový ateliér Prague Studios. Foto: Metrostav

Nový filmový ateliér se speciální technologií byl postaven v Letňanech

V Letňanech se dokončuje sedmý filmový ateliér pro českou filmovou společnost Prague Studios. Kolaudace by měla být 29. srpna. Ateliér je specifický využíváním takzvané Led Volume Technology (LVT), která nahrazuje klasické pozadí obrazovkami s promítáním filmového okolí v reálném čase. Informovala o tom společnost Metrostav, která výstavbu realizuje. Náklady na stavbu včetně technologie dodávané investorem budou podle mluvčího Metrostavu Radima Many dosahovat přes 300 milionů korun bez DPH.

Stavební společnost Metrostav dokončuje prestižní zakázku pro provozovatele filmových ateliérů Prague Studios. Jejím předmětem byla výstavba nového filmového studia STAGE 7 a rekonstrukce a dostavba administrativních prostor v areálu Letov v pražských Letňanech.

Nejnovější filmový ateliér vyniká tím, že je jako jeden z mála v Evropě přímo navržený pro využití LED VOLUME TECHNOLOGY (LVT). Technologie nahrazuje klasické klíčovací pozadí obrazovkami sestavenými do různých tvarů a promítá filmové okolí v reálném čase.

„Revoluční LVT a koneckonců veškeré kulisy a další technická zařízení lze zavěsit ke stropu pomocí speciální ocelové konstrukce. Podstropní rošt zvaný rigging díky svému nakotvení do průvlaků a sloupů odolá bodovému zatížení až do výše 350 kilogramů. Velmi si cením toho, že jsme mohli být součástí technologické revoluce světové kinematografie – LVT se totiž skutečně dá nasadit jen v několika málo evropských ateliérech,“ řekl vedoucí projektu Petr Šrámek ze společnosti Metrostav.

Podle něj se dodavatel LVT pro nový ateliér momentálně vybírá. Z celkové investice by mělo jít přibližně 200 milionů korun právě na toto technologické vybavení. LVT nahrazuje klasické pozadí obrazovkami sestavenými do různých tvarů a má co nejpřesněji simulovat okolní prostředí. Svou funkcí by v budoucnu mohlo nahradit dnes často využívaná zelená plátna nebo druhy zadní a přední projekce pozadí.

Z technických zajímavostí ateliéru lze dále zmínit silnou vzduchotechniku, která je dimenzována na expresní odsávání kouřových efektů. Další specialitou, která se v průmyslových halách většinou neřeší, je práce s akustikou.

Stropy jsou pokryty akustickými panely zabraňujícími zvukovým odrazům a veškeré dveře a vrata splňují náročné požadavky na zvukovou těsnost. Po nainstalování technologií bude celá budova prošpikována kilometry kabelů, aby umožňovala potřebný přenos dat mezi ateliérem a střižnami.

Nová hala STAGE 7 o velikosti 1250 metrů čtverečních reprezentuje již sedmý filmový ateliér Prague Studios. Prague Studios v Letňanech tak již svou ateliérovou rozlohou překonal ateliéry Barrandov, které byly historicky baštou českého filmového průmyslu.

Kromě samotného ateliéru je součástí STAGE 7 veškeré zázemí pro filmový průmysl zahrnující catering, šatny, maskérny, ale také střižny a serverovny. Budova tak funguje jako kompletní výrobní jednotka pro natáčení náročných hollywoodských produkcí.

„Filmové ateliéry stavím ve své profesní kariéře poprvé. Výstavba byla velmi dynamická, protože v zadání byl pouze projekt pro stavební povolení a prováděcí dokumentaci jsme dotvářeli za pochodu. O to víc mě těší, že jsme dokázali předat stavbu v několikatýdenním předstihu,“ dodává hlavní stavbyvedoucí Filip Mandel.

Výstavba sedmého filmového ateliéru pro Prague Studios v letňanském areálu Letov začala vloni v listopadu a bude dokončena letos v srpnu. Samotné prostory filmového ateliéru však mohly být díky rychlosti výstavby předány do předčasného užívání již letos na jaře. V současnosti již stavbaři METROSTAVU dokončují vnitřní kompletace a venkovní komunikace.

Prague Studios funguje od roku 2000 a za svoji existenci byly v jejich ateliérech točeny snímky jako XXX (2002), Blade II (2002), Hellboy (2004) nebo Wanted (2008).

Z posledních projektů se Prague Studios podílelo například na natáčení fantasy série Carnival Row s Orlandem Bloomem nebo na sci-fi seriálu Nadace s Jaredem Harrisem a Lee Pacem.  


Autor: puc

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru