Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nový domov pro seniory chce Praha 2 začít budovat za dva roky
Nový domov, nároží ulic Italská a Kunětická. Vizualizace(3x): Instar

Nový domov pro seniory chce Praha 2 začít budovat za dva roky

V plánovaném Novém domově pro seniory a lidi trpící demencí v Praze 2 budou samostatné pokoje pro seniory, relaxační a poradenské centrum, komunitní zahrada nebo kaple. Součástí budou i hospicová lůžka a týdenní stacionář. Kapacita bude 130 míst. Náklady na vybudování jsou odhadované na 495 milionů korun. Městská část nyní začne připravovat projekt a stavět by se mohlo začít v roce 2023.

Centrum sociálních služeb Nový domov Praha 2 (CSSP2 Nový domov) by po dokončení mělo lůžkovou kapacitou plně nahradit stávající domovy pro seniory v ulicích Máchova a Jana Masaryka. Odborným garantem projektu je přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze docent Martin Anders.

Příspěvková organizace Centrum sociálních služeb Praha 2 dlouhodobě vykazuje vysoký převis poptávky občanů Prahy 2 po volných kapacitách v domově seniorů a nedisponuje lůžkovou kapacitou pro klienty, kteří potřebují péči se zvláštním režimem.

„Během příštích dvaceti let vzroste počet seniorů nad 75 let dvojnásobně a bude nezbytné pro ně zajistit dlouhodobou péči. Stávající kapacita domovů pro seniory je naprosto nedostačující, chybí prostředí pro dobře organizovanou péči o lidi s demencí. Dlouhodobou celodenní péči o nemohoucího není ve většině případů možné zajistit vlastními silami rodin, a to ani se zapojením širších terénních služeb. Žádný ze současných domovů v rámci městské části Praha 2 budoucím potřebám z hlediska prostorových kapacit, dopravní dostupnosti a ani požadavkům na zeleň a klidovou zónu nevyhovuje,“ říká místostarostka městské části Praha 2 Alexandra Udženija (ODS).

novy-domov-2

Pohled ze střešní zahrady

V chystaném centru s kapacitou 130 lůžek by měly převažovat jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. V této souvislosti radnice provedla rešerši vhodných domů a pozemků pro výstavbu nového centra. Jako nevhodnější možnost se ukázal pozemek na pomezí ulic Italská, Kunětická a Lichnická.

„Koncept péče vychází ze špičkových západoevropských modelů, jedná se o evropský unikát. Nový domov bude tvořen formou samostatných jednotek – takzvaných „domácností“. Každou bude obývat 10 až 12 seniorů, péči zajistí vždy jeden stálý tým pracovníků. Každá domácnost bude mít svůj obývací prostor, včetně kuchyňského a rehabilitačního zázemí,“ popisuje podobu Nového domova místostarostka Udženija.

Předpokládaný počet pracovníků v novém zařízení bude zhruba 120. Budou tam působit zdravotníci, pracovníci v přímé péči, sociální pracovníci, lidé v administrativě, technici a pracovníci v gastroprovozu

Radnice nechá vytvořit projektovou dokumentaci, a pokud se následně podaří bez zdržení realizovat všechny schvalovací procesy, začít stavět by se mohlo za dva roky.

Náklady, nyní odhadované na necelých pět set milionů korun, budou jasné po výsledku výběrového řízení na zhotovitele. Městská část se bude snažit sehnat na stavbu peníze z vícero zdrojů – peněz z evropských fondů, dotací ministerstev a magistrátu.

novy-domov-1

Nároží ulic Španělská a Kunětická

„Jakmile budeme mít stavební povolení, okamžitě se podíváme, odkud budeme moci peníze získat," sděluje Udženija. Roční provozní náklady by se měly pohybovat v rozmezí 120 až 120 milionů korun. Součástí prostředí domova bude terapeutická zahrada a unikátní prostředí pro klienty v poslední fázi života s intenzivní péčí, takzvaná oáza.

Podle Martina Anderse unikátní koncept CSSP2 Nový domov a jeho uspořádání na principu domácností respektuje moderní doporučení a je inspirováno zahraničními zkušenostmi.

„Dle mého je to ta správná cesta, jak zajistit důstojné podmínky lidem, kteří z různých důvodů již nedokážou zvládnout běžný život svými silami. Velmi mě zajímá spolupráce při využití modelu denního stacionáře a rád bych do projektu zapojil i mediky naší fakulty, aby získali opravdový a reálný pohled na komplexní péči o nemocné postižené demencemi. Skvělá je také pozice Nového domova s ohledem na blízkost parku, který svým prostředím může být podpůrnou léčebnou modalitou,“ podotýká.

Provozovatelem zařízení Nový domov bude příspěvková organizace městské části Centrum sociálních služeb Praha 2. Jeho vybudováním vznikne nová lůžková kapacita domova se zvláštním režimem pro osoby trpící demencí. Sociální služby budou rozšířeny o týdenní stacionář, půjčovnu kompenzačních pomůcek, komplexní poradenské centrum pro seniory i pečující, včetně služeb psychologa a právníka.

Klientům bude k dispozici seniorské relaxační centrum (masáže, cvičení, „vodní svět“) a komunitní zahrada, která vznikne ve střešních prostorách nebo kaple pro duchovní potřeby klientů. Zařízení bude zároveň sloužit jako školící centrum pro zaměstnance, veřejnost, neformálně pečující a také jako univerzita třetího věku.

Radnice Prahy 2 má pro sociální a zdravotní služby nyní vyhrazený dům v Máchově ulici s 50 lůžky a v ulici Jana Masaryka s 20 lůžky. Na jedno místo čeká čtyři až pět seniorů. Zmíněné domy si úřad ponechá a přebuduje je buď na běžné byty, nebo poslouží seniorům, kteří potřebují jen minimální pomoc.


Autor: Jan Puci

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Andělská matiné v kostele Krista Spasitele

25. června 2022 ve 12:07

Praha 5 zve v rámci koncertního cyklu pro seniory v pondělí 27. června od 16 hodin do kostela Krista Spasitele na Andělská matiné.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

Další články
Nahoru