Dnes Středa - oblacno 4°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 4°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Nový domov pro seniory chce Praha 2 začít budovat za dva roky
Nový domov, nároží ulic Italská a Kunětická. Vizualizace(3x): Instar

Nový domov pro seniory chce Praha 2 začít budovat za dva roky

V plánovaném Novém domově pro seniory a lidi trpící demencí v Praze 2 budou samostatné pokoje pro seniory, relaxační a poradenské centrum, komunitní zahrada nebo kaple. Součástí budou i hospicová lůžka a týdenní stacionář. Kapacita bude 130 míst. Náklady na vybudování jsou odhadované na 495 milionů korun. Městská část nyní začne připravovat projekt a stavět by se mohlo začít v roce 2023.

Centrum sociálních služeb Nový domov Praha 2 (CSSP2 Nový domov) by po dokončení mělo lůžkovou kapacitou plně nahradit stávající domovy pro seniory v ulicích Máchova a Jana Masaryka. Odborným garantem projektu je přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze docent Martin Anders.

Příspěvková organizace Centrum sociálních služeb Praha 2 dlouhodobě vykazuje vysoký převis poptávky občanů Prahy 2 po volných kapacitách v domově seniorů a nedisponuje lůžkovou kapacitou pro klienty, kteří potřebují péči se zvláštním režimem.

„Během příštích dvaceti let vzroste počet seniorů nad 75 let dvojnásobně a bude nezbytné pro ně zajistit dlouhodobou péči. Stávající kapacita domovů pro seniory je naprosto nedostačující, chybí prostředí pro dobře organizovanou péči o lidi s demencí. Dlouhodobou celodenní péči o nemohoucího není ve většině případů možné zajistit vlastními silami rodin, a to ani se zapojením širších terénních služeb. Žádný ze současných domovů v rámci městské části Praha 2 budoucím potřebám z hlediska prostorových kapacit, dopravní dostupnosti a ani požadavkům na zeleň a klidovou zónu nevyhovuje,“ říká místostarostka městské části Praha 2 Alexandra Udženija (ODS).

novy-domov-2

Pohled ze střešní zahrady

V chystaném centru s kapacitou 130 lůžek by měly převažovat jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. V této souvislosti radnice provedla rešerši vhodných domů a pozemků pro výstavbu nového centra. Jako nevhodnější možnost se ukázal pozemek na pomezí ulic Italská, Kunětická a Lichnická.

„Koncept péče vychází ze špičkových západoevropských modelů, jedná se o evropský unikát. Nový domov bude tvořen formou samostatných jednotek – takzvaných „domácností“. Každou bude obývat 10 až 12 seniorů, péči zajistí vždy jeden stálý tým pracovníků. Každá domácnost bude mít svůj obývací prostor, včetně kuchyňského a rehabilitačního zázemí,“ popisuje podobu Nového domova místostarostka Udženija.

Předpokládaný počet pracovníků v novém zařízení bude zhruba 120. Budou tam působit zdravotníci, pracovníci v přímé péči, sociální pracovníci, lidé v administrativě, technici a pracovníci v gastroprovozu

Radnice nechá vytvořit projektovou dokumentaci, a pokud se následně podaří bez zdržení realizovat všechny schvalovací procesy, začít stavět by se mohlo za dva roky.

Náklady, nyní odhadované na necelých pět set milionů korun, budou jasné po výsledku výběrového řízení na zhotovitele. Městská část se bude snažit sehnat na stavbu peníze z vícero zdrojů – peněz z evropských fondů, dotací ministerstev a magistrátu.

novy-domov-1

Nároží ulic Španělská a Kunětická

„Jakmile budeme mít stavební povolení, okamžitě se podíváme, odkud budeme moci peníze získat," sděluje Udženija. Roční provozní náklady by se měly pohybovat v rozmezí 120 až 120 milionů korun. Součástí prostředí domova bude terapeutická zahrada a unikátní prostředí pro klienty v poslední fázi života s intenzivní péčí, takzvaná oáza.

Podle Martina Anderse unikátní koncept CSSP2 Nový domov a jeho uspořádání na principu domácností respektuje moderní doporučení a je inspirováno zahraničními zkušenostmi.

„Dle mého je to ta správná cesta, jak zajistit důstojné podmínky lidem, kteří z různých důvodů již nedokážou zvládnout běžný život svými silami. Velmi mě zajímá spolupráce při využití modelu denního stacionáře a rád bych do projektu zapojil i mediky naší fakulty, aby získali opravdový a reálný pohled na komplexní péči o nemocné postižené demencemi. Skvělá je také pozice Nového domova s ohledem na blízkost parku, který svým prostředím může být podpůrnou léčebnou modalitou,“ podotýká.

Provozovatelem zařízení Nový domov bude příspěvková organizace městské části Centrum sociálních služeb Praha 2. Jeho vybudováním vznikne nová lůžková kapacita domova se zvláštním režimem pro osoby trpící demencí. Sociální služby budou rozšířeny o týdenní stacionář, půjčovnu kompenzačních pomůcek, komplexní poradenské centrum pro seniory i pečující, včetně služeb psychologa a právníka.

Klientům bude k dispozici seniorské relaxační centrum (masáže, cvičení, „vodní svět“) a komunitní zahrada, která vznikne ve střešních prostorách nebo kaple pro duchovní potřeby klientů. Zařízení bude zároveň sloužit jako školící centrum pro zaměstnance, veřejnost, neformálně pečující a také jako univerzita třetího věku.

Radnice Prahy 2 má pro sociální a zdravotní služby nyní vyhrazený dům v Máchově ulici s 50 lůžky a v ulici Jana Masaryka s 20 lůžky. Na jedno místo čeká čtyři až pět seniorů. Zmíněné domy si úřad ponechá a přebuduje je buď na běžné byty, nebo poslouží seniorům, kteří potřebují jen minimální pomoc.


Autor: Jan Puci

Zákaznické centrum innogy se přestěhovalo

Dnes v 07:01

Z Chodova na Pankrác se přestěhovalo zákaznické centrum innogy.

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

Včera v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

Do Retrokavárny za psy

5. prosince 2022 ve 12:09

V Retrokavárně se v úterý 6. prosince se svými canisterapeutickými psy představí Laurencie Kühpastová. Senioři se tak mohou s tímto typem terapie seznámit nejen teoreticky, ale také prakticky.

Pro seniory: Květinový ateliér v KC Zahrada

3. prosince 2022 v 17:59

V úterý 13. prosince od 10 do 12 hodin proběhne v KC Zahrada v Praze 11 Květinový ateliér pro seniory.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Další články
Nahoru