Dnes Úterý - mlha 9°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nový domov pro seniory chce Praha 2 začít budovat za dva roky
Nový domov, nároží ulic Italská a Kunětická. Vizualizace(3x): Instar

Nový domov pro seniory chce Praha 2 začít budovat za dva roky

V plánovaném Novém domově pro seniory a lidi trpící demencí v Praze 2 budou samostatné pokoje pro seniory, relaxační a poradenské centrum, komunitní zahrada nebo kaple. Součástí budou i hospicová lůžka a týdenní stacionář. Kapacita bude 130 míst. Náklady na vybudování jsou odhadované na 495 milionů korun. Městská část nyní začne připravovat projekt a stavět by se mohlo začít v roce 2023.

Centrum sociálních služeb Nový domov Praha 2 (CSSP2 Nový domov) by po dokončení mělo lůžkovou kapacitou plně nahradit stávající domovy pro seniory v ulicích Máchova a Jana Masaryka. Odborným garantem projektu je přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze docent Martin Anders.

Příspěvková organizace Centrum sociálních služeb Praha 2 dlouhodobě vykazuje vysoký převis poptávky občanů Prahy 2 po volných kapacitách v domově seniorů a nedisponuje lůžkovou kapacitou pro klienty, kteří potřebují péči se zvláštním režimem.

„Během příštích dvaceti let vzroste počet seniorů nad 75 let dvojnásobně a bude nezbytné pro ně zajistit dlouhodobou péči. Stávající kapacita domovů pro seniory je naprosto nedostačující, chybí prostředí pro dobře organizovanou péči o lidi s demencí. Dlouhodobou celodenní péči o nemohoucího není ve většině případů možné zajistit vlastními silami rodin, a to ani se zapojením širších terénních služeb. Žádný ze současných domovů v rámci městské části Praha 2 budoucím potřebám z hlediska prostorových kapacit, dopravní dostupnosti a ani požadavkům na zeleň a klidovou zónu nevyhovuje,“ říká místostarostka městské části Praha 2 Alexandra Udženija (ODS).

novy-domov-2

Pohled ze střešní zahrady

V chystaném centru s kapacitou 130 lůžek by měly převažovat jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. V této souvislosti radnice provedla rešerši vhodných domů a pozemků pro výstavbu nového centra. Jako nevhodnější možnost se ukázal pozemek na pomezí ulic Italská, Kunětická a Lichnická.

„Koncept péče vychází ze špičkových západoevropských modelů, jedná se o evropský unikát. Nový domov bude tvořen formou samostatných jednotek – takzvaných „domácností“. Každou bude obývat 10 až 12 seniorů, péči zajistí vždy jeden stálý tým pracovníků. Každá domácnost bude mít svůj obývací prostor, včetně kuchyňského a rehabilitačního zázemí,“ popisuje podobu Nového domova místostarostka Udženija.

Předpokládaný počet pracovníků v novém zařízení bude zhruba 120. Budou tam působit zdravotníci, pracovníci v přímé péči, sociální pracovníci, lidé v administrativě, technici a pracovníci v gastroprovozu

Radnice nechá vytvořit projektovou dokumentaci, a pokud se následně podaří bez zdržení realizovat všechny schvalovací procesy, začít stavět by se mohlo za dva roky.

Náklady, nyní odhadované na necelých pět set milionů korun, budou jasné po výsledku výběrového řízení na zhotovitele. Městská část se bude snažit sehnat na stavbu peníze z vícero zdrojů – peněz z evropských fondů, dotací ministerstev a magistrátu.

novy-domov-1

Nároží ulic Španělská a Kunětická

„Jakmile budeme mít stavební povolení, okamžitě se podíváme, odkud budeme moci peníze získat," sděluje Udženija. Roční provozní náklady by se měly pohybovat v rozmezí 120 až 120 milionů korun. Součástí prostředí domova bude terapeutická zahrada a unikátní prostředí pro klienty v poslední fázi života s intenzivní péčí, takzvaná oáza.

Podle Martina Anderse unikátní koncept CSSP2 Nový domov a jeho uspořádání na principu domácností respektuje moderní doporučení a je inspirováno zahraničními zkušenostmi.

„Dle mého je to ta správná cesta, jak zajistit důstojné podmínky lidem, kteří z různých důvodů již nedokážou zvládnout běžný život svými silami. Velmi mě zajímá spolupráce při využití modelu denního stacionáře a rád bych do projektu zapojil i mediky naší fakulty, aby získali opravdový a reálný pohled na komplexní péči o nemocné postižené demencemi. Skvělá je také pozice Nového domova s ohledem na blízkost parku, který svým prostředím může být podpůrnou léčebnou modalitou,“ podotýká.

Provozovatelem zařízení Nový domov bude příspěvková organizace městské části Centrum sociálních služeb Praha 2. Jeho vybudováním vznikne nová lůžková kapacita domova se zvláštním režimem pro osoby trpící demencí. Sociální služby budou rozšířeny o týdenní stacionář, půjčovnu kompenzačních pomůcek, komplexní poradenské centrum pro seniory i pečující, včetně služeb psychologa a právníka.

Klientům bude k dispozici seniorské relaxační centrum (masáže, cvičení, „vodní svět“) a komunitní zahrada, která vznikne ve střešních prostorách nebo kaple pro duchovní potřeby klientů. Zařízení bude zároveň sloužit jako školící centrum pro zaměstnance, veřejnost, neformálně pečující a také jako univerzita třetího věku.

Radnice Prahy 2 má pro sociální a zdravotní služby nyní vyhrazený dům v Máchově ulici s 50 lůžky a v ulici Jana Masaryka s 20 lůžky. Na jedno místo čeká čtyři až pět seniorů. Zmíněné domy si úřad ponechá a přebuduje je buď na běžné byty, nebo poslouží seniorům, kteří potřebují jen minimální pomoc.


Autor: Jan Puci

Exkurze na Bubenečské nádraží

Dnes v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Praha 4: Setkání na téma výstavby linky metra D

Dnes v 06:48

Ve středu 28. února proběhne veřejné setkání na téma výstavby linky metra D a k tomu navázanému rozvoji Dolní Krče.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

Včera v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

20 dní v Mariupolu

Včera v 10:26

Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu (UA, EN, CZ, EN), který můžete vidět 29. února v Kině 35, byl je nominovaný na Oscara. Po filmu následuje diskuse s odborníky.

Čištění šachet na Vojířově rybníčku

Včera v 09:54

V týdnu do 26. února proběhne čištění dvou stávajících betonových šachet na Vojířově rybníčku na Petříně.

Velikonoce 2024 na Patnáctce

Včera ve 03:30

Radnice patnáctí městské části zve na Velikonoce na Patnáctce.

Jak na dokumenty. Přednášky v sále seniorů DPS

25. února 2024 ve 12:49

Na cyklus přednášek týkajících se dokumentů v digitální podobě a práce s nima zve radnice Prahy 15. 

Praha 4 podpořila cvičení na podporu lidí s roztroušenou sklerózou

25. února 2024 v 10:48

Starosta Ondřej Kubín (ODS) poskytl záštitu 13. ročníku MaRS maratonu. 24hodinový charitativní maraton cvičení pro lidi s roztroušenou sklerózu proběhne 22. – 23. března.

Den Vltavy 2024

24. února 2024 v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

24. února 2024 v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

24. února 2024 v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Pidirevue v Praze 15

23. února 2024 v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

23. února 2024 v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

Další články
Nahoru