Dnes Úterý - bourky 19°C
Zítra Středa - jasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nový domov pro lidi trpící demencí chce Praha 2 začít stavět v roce 2024
Pohled na Nový domov z ulice Italská. Vizualizace(3x): P2

Nový domov pro lidi trpící demencí chce Praha 2 začít stavět v roce 2024

Praha 2 pokračuje v přípravě Nového domova, zařízení, které bude určeno pro seniory a lidi trpící Alzheimerovou chorobou i jinými druhy demencí. Ještě letos chce městská část podat dokumentaci k územnímu řízení, příští rok hodlá požádat o stavební povolení, výstavba by mohla začít v roce 2024. Informovala o tom starostka druhé městské části Alexandra Udženija (ODS). Zařízení s kapacitou 130 míst bude stát na pomezí ulic Italská, Kunětická a Lichnická.  

Ačkoli Praha 2 poskytuje celou řadu sociálních služeb, v městské části chybí domov se zvláštním určením, kde lze klientům poskytnout adekvátní péči, pokud trpí například Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demencí.

„Nový domov je naprosto unikátní projekt. Dovolím si říci, že se jedná dokonce o evropský unikát na poli sociální péče. Nabídne svým klientům promyšlený systém moderní individuální péče o seniory, a také ty, kteří potřebují péči se zvláštním režimem,“ řekla starostka.

V současné době je dokončen hrubopis dokumentace k územnímu řízení, probíhá vyjádření dotčených orgánů státní správy k územnímu řízení. Po obdržení všech potřebných stanovisek dojde k podání dokumentace k územnímu řízení na odbor výstavby. Zároveň již probíhají zpřesňující dílčí činnosti a specifikace pro přípravu dokumentace ke stavebnímu povolení.

novy-domov-1

Perspektivní nadhled z ulice Lichnická

„V roce 2023 bychom mohli získat stavební povolení a také bychom mohli mít připravenou veškerou dokumentaci potřebnou pro výběr zhotovitele. K tomu by mohlo dojít v dalším roce. Po výběru zhotovitele by pak mohla být následně zahájena výstavba domova,“ popsala starostka.

K zásadním změnám v projektu od loňského představení veřejnosti nedošlo. Podle požadavku památkářů byla upravena podoba vnějšího pláště s ohledem na fakt, že stavba se nachází v centru Prahy.

Celá dispozice Nového domova bude funkčně velmi variabilní. Domov bude tvořen formou samostatných jednotek, takzvaných domácností. Každá bude mít svůj obývací prostor včetně kuchyňského, sociálního a rehabilitačního zařízení.

Součástí Nového domova bude i seniorské relaxační centrum, poradenské centrum, služby psychologa i právníka, univerzita třetího věku, komunitní zahrada, kaple a mnoho dalšího. K dispozici bude také terapeutická zahrada a unikátní prostředí pro klienty v poslední fázi života s intenzivní péčí, takzvaná oáza.

„Nový domov tak konečně poskytne pod jednou střechou vše potřebné pro tu nejlepší péči o seniory a pacienty s různými druhy demencí. To vše navíc jen pár kroků od Riegerových sadů, kde se budou moci klienti procházet se svými rodinami. Myslím, že jsme našli pro tak jedinečný projekt naprosto ideální místo s vynikající dopravní obslužností,“ sdělila Alexandra Udženija.

Aktuálně má Praha 2 kapacitu péče o seniory 70 lůžek, ta je ale podle starostky nedostačující. Vizí městské části je rozšířit ji na 130 lůžek. Na jedno místo čeká čtyři až pět seniorů a trend se bude zvyšovat, protože populace stárne.

novy-domov-3

Pohled z ulice Španělská

Původně odhadované náklady na realizaci Nového domova byly necelých pět set milionů korun. S postupným zdražováním stavebních materiálů a prací je zřejmé, že projekt bude stát víc.

„Skutečné náklady nelze v tuto chvíli upřesnit. Jakmile budeme ve fázi dokončení stavebního povolení, budeme hledat v té době dostupné dotační zdroje.  Pro financování projektu hodláme využít aktuálně vypsané operační a dotační programy evropské i národní úrovně,“ řekla starostka. 

Provozní náklady zatím nejsou známé, podle dřívějšího vyjádření Martiny Polanské, ředitelky Centra sociálních služeb Prahy 2, které bude Nov domov provozovat, by mohly být ročně okolo 100 až 120 milionů korun.

Jaký bude po zprovoznění osud domů v Máchově ulici a v ulici Jana Masaryka, které využívá Centrum pro sociální služby Praha 2? „Jedná se původně o bytové domy, takže se další využití v rámci nájemního bydlení přímo nabízí. Domy budou zrekonstruovány opětovně na bytové využití v odpovídajících standardech současného nájemného bydlení. Jde o skvělou lokalitu, která nabízí občanskou vybavenost pro rodiny s dětmi, navíc blízko oblíbené Grébovky. Praha 2 by tak mohla nabídnout až 36 nových bytů,“ dodala starostka Prahy 2 Alexandra Udženija.


Autor: Jan Puci

Putovní výstavu o českém velikánovi Ludvíku Očenáškovi najdete v Praze 5

Dnes v 09:39

Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví.

Nové beachvolejbalové hřiště ve škole Prahy 4

Dnes v 07:50

Na zahradě Základní školy Jílovská v Praze 4 bylo vybudováno na místě staré nevyužívané antuky zcela nové hřiště pro beachvolejbal.

Pro děti: Námořníci na Petynce

Dnes v 06:54

Praha 6 zve všechny děti i jejich rodiče na Den dětí 4. června od 10 do 18 hodin na koupališti Petynka. Vstup je zdarma.

S Prahou 4 na výlet

Dnes v 06:20

Výletní plavba po Vltavě pro rodiny cizinců i Čechů s dětmi (1–2 děti od 2 do 10 let) se uskuteční 7. června od 15 do cca 17 hodin. Odplouvá se z přístaviště č. 15 – náplavka při ulici Na Františku. Pro přihlášené je plavba zdarma.

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Včera v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Včera v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

Včera v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Faun a Rak zahájili letní sezonu

Včera v 06:03

Historická pítka Faun na Jírovcově náměstí a Rak na Pošepného náměstí na Jižním Městě II. v Praze 11, obě z doby výstavby sídliště, dlouho nefungovala. Minulý týden je radnice přivedla opět k životu.

Májové slavnosti

Včera v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Včera v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

15. května 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

15. května 2022 v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Další články
Nahoru