Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nový domov pro lidi trpící demencí chce Praha 2 začít stavět v roce 2024
Pohled na Nový domov z ulice Italská. Vizualizace(3x): P2

Nový domov pro lidi trpící demencí chce Praha 2 začít stavět v roce 2024

Praha 2 pokračuje v přípravě Nového domova, zařízení, které bude určeno pro seniory a lidi trpící Alzheimerovou chorobou i jinými druhy demencí. Ještě letos chce městská část podat dokumentaci k územnímu řízení, příští rok hodlá požádat o stavební povolení, výstavba by mohla začít v roce 2024. Informovala o tom starostka druhé městské části Alexandra Udženija (ODS). Zařízení s kapacitou 130 míst bude stát na pomezí ulic Italská, Kunětická a Lichnická.  

Ačkoli Praha 2 poskytuje celou řadu sociálních služeb, v městské části chybí domov se zvláštním určením, kde lze klientům poskytnout adekvátní péči, pokud trpí například Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demencí.

„Nový domov je naprosto unikátní projekt. Dovolím si říci, že se jedná dokonce o evropský unikát na poli sociální péče. Nabídne svým klientům promyšlený systém moderní individuální péče o seniory, a také ty, kteří potřebují péči se zvláštním režimem,“ řekla starostka.

V současné době je dokončen hrubopis dokumentace k územnímu řízení, probíhá vyjádření dotčených orgánů státní správy k územnímu řízení. Po obdržení všech potřebných stanovisek dojde k podání dokumentace k územnímu řízení na odbor výstavby. Zároveň již probíhají zpřesňující dílčí činnosti a specifikace pro přípravu dokumentace ke stavebnímu povolení.

novy-domov-1

Perspektivní nadhled z ulice Lichnická

„V roce 2023 bychom mohli získat stavební povolení a také bychom mohli mít připravenou veškerou dokumentaci potřebnou pro výběr zhotovitele. K tomu by mohlo dojít v dalším roce. Po výběru zhotovitele by pak mohla být následně zahájena výstavba domova,“ popsala starostka.

K zásadním změnám v projektu od loňského představení veřejnosti nedošlo. Podle požadavku památkářů byla upravena podoba vnějšího pláště s ohledem na fakt, že stavba se nachází v centru Prahy.

Celá dispozice Nového domova bude funkčně velmi variabilní. Domov bude tvořen formou samostatných jednotek, takzvaných domácností. Každá bude mít svůj obývací prostor včetně kuchyňského, sociálního a rehabilitačního zařízení.

Součástí Nového domova bude i seniorské relaxační centrum, poradenské centrum, služby psychologa i právníka, univerzita třetího věku, komunitní zahrada, kaple a mnoho dalšího. K dispozici bude také terapeutická zahrada a unikátní prostředí pro klienty v poslední fázi života s intenzivní péčí, takzvaná oáza.

„Nový domov tak konečně poskytne pod jednou střechou vše potřebné pro tu nejlepší péči o seniory a pacienty s různými druhy demencí. To vše navíc jen pár kroků od Riegerových sadů, kde se budou moci klienti procházet se svými rodinami. Myslím, že jsme našli pro tak jedinečný projekt naprosto ideální místo s vynikající dopravní obslužností,“ sdělila Alexandra Udženija.

Aktuálně má Praha 2 kapacitu péče o seniory 70 lůžek, ta je ale podle starostky nedostačující. Vizí městské části je rozšířit ji na 130 lůžek. Na jedno místo čeká čtyři až pět seniorů a trend se bude zvyšovat, protože populace stárne.

novy-domov-3

Pohled z ulice Španělská

Původně odhadované náklady na realizaci Nového domova byly necelých pět set milionů korun. S postupným zdražováním stavebních materiálů a prací je zřejmé, že projekt bude stát víc.

„Skutečné náklady nelze v tuto chvíli upřesnit. Jakmile budeme ve fázi dokončení stavebního povolení, budeme hledat v té době dostupné dotační zdroje.  Pro financování projektu hodláme využít aktuálně vypsané operační a dotační programy evropské i národní úrovně,“ řekla starostka. 

Provozní náklady zatím nejsou známé, podle dřívějšího vyjádření Martiny Polanské, ředitelky Centra sociálních služeb Prahy 2, které bude Nov domov provozovat, by mohly být ročně okolo 100 až 120 milionů korun.

Jaký bude po zprovoznění osud domů v Máchově ulici a v ulici Jana Masaryka, které využívá Centrum pro sociální služby Praha 2? „Jedná se původně o bytové domy, takže se další využití v rámci nájemního bydlení přímo nabízí. Domy budou zrekonstruovány opětovně na bytové využití v odpovídajících standardech současného nájemného bydlení. Jde o skvělou lokalitu, která nabízí občanskou vybavenost pro rodiny s dětmi, navíc blízko oblíbené Grébovky. Praha 2 by tak mohla nabídnout až 36 nových bytů,“ dodala starostka Prahy 2 Alexandra Udženija.


Autor: Jan Puci

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Hostivařský komunitní den

25. září 2022 v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Další články
Nahoru