Dnes Úterý - mlha 9°C
Zítra Středa - zatazeno 7°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nový domov pro lidi trpící demencí chce Praha 2 začít stavět v roce 2024
Pohled na Nový domov z ulice Italská. Vizualizace(3x): P2

Nový domov pro lidi trpící demencí chce Praha 2 začít stavět v roce 2024

Praha 2 pokračuje v přípravě Nového domova, zařízení, které bude určeno pro seniory a lidi trpící Alzheimerovou chorobou i jinými druhy demencí. Ještě letos chce městská část podat dokumentaci k územnímu řízení, příští rok hodlá požádat o stavební povolení, výstavba by mohla začít v roce 2024. Informovala o tom starostka druhé městské části Alexandra Udženija (ODS). Zařízení s kapacitou 130 míst bude stát na pomezí ulic Italská, Kunětická a Lichnická.  

Ačkoli Praha 2 poskytuje celou řadu sociálních služeb, v městské části chybí domov se zvláštním určením, kde lze klientům poskytnout adekvátní péči, pokud trpí například Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demencí.

„Nový domov je naprosto unikátní projekt. Dovolím si říci, že se jedná dokonce o evropský unikát na poli sociální péče. Nabídne svým klientům promyšlený systém moderní individuální péče o seniory, a také ty, kteří potřebují péči se zvláštním režimem,“ řekla starostka.

V současné době je dokončen hrubopis dokumentace k územnímu řízení, probíhá vyjádření dotčených orgánů státní správy k územnímu řízení. Po obdržení všech potřebných stanovisek dojde k podání dokumentace k územnímu řízení na odbor výstavby. Zároveň již probíhají zpřesňující dílčí činnosti a specifikace pro přípravu dokumentace ke stavebnímu povolení.

novy-domov-1

Perspektivní nadhled z ulice Lichnická

„V roce 2023 bychom mohli získat stavební povolení a také bychom mohli mít připravenou veškerou dokumentaci potřebnou pro výběr zhotovitele. K tomu by mohlo dojít v dalším roce. Po výběru zhotovitele by pak mohla být následně zahájena výstavba domova,“ popsala starostka.

K zásadním změnám v projektu od loňského představení veřejnosti nedošlo. Podle požadavku památkářů byla upravena podoba vnějšího pláště s ohledem na fakt, že stavba se nachází v centru Prahy.

Celá dispozice Nového domova bude funkčně velmi variabilní. Domov bude tvořen formou samostatných jednotek, takzvaných domácností. Každá bude mít svůj obývací prostor včetně kuchyňského, sociálního a rehabilitačního zařízení.

Součástí Nového domova bude i seniorské relaxační centrum, poradenské centrum, služby psychologa i právníka, univerzita třetího věku, komunitní zahrada, kaple a mnoho dalšího. K dispozici bude také terapeutická zahrada a unikátní prostředí pro klienty v poslední fázi života s intenzivní péčí, takzvaná oáza.

„Nový domov tak konečně poskytne pod jednou střechou vše potřebné pro tu nejlepší péči o seniory a pacienty s různými druhy demencí. To vše navíc jen pár kroků od Riegerových sadů, kde se budou moci klienti procházet se svými rodinami. Myslím, že jsme našli pro tak jedinečný projekt naprosto ideální místo s vynikající dopravní obslužností,“ sdělila Alexandra Udženija.

Aktuálně má Praha 2 kapacitu péče o seniory 70 lůžek, ta je ale podle starostky nedostačující. Vizí městské části je rozšířit ji na 130 lůžek. Na jedno místo čeká čtyři až pět seniorů a trend se bude zvyšovat, protože populace stárne.

novy-domov-3

Pohled z ulice Španělská

Původně odhadované náklady na realizaci Nového domova byly necelých pět set milionů korun. S postupným zdražováním stavebních materiálů a prací je zřejmé, že projekt bude stát víc.

„Skutečné náklady nelze v tuto chvíli upřesnit. Jakmile budeme ve fázi dokončení stavebního povolení, budeme hledat v té době dostupné dotační zdroje.  Pro financování projektu hodláme využít aktuálně vypsané operační a dotační programy evropské i národní úrovně,“ řekla starostka. 

Provozní náklady zatím nejsou známé, podle dřívějšího vyjádření Martiny Polanské, ředitelky Centra sociálních služeb Prahy 2, které bude Nov domov provozovat, by mohly být ročně okolo 100 až 120 milionů korun.

Jaký bude po zprovoznění osud domů v Máchově ulici a v ulici Jana Masaryka, které využívá Centrum pro sociální služby Praha 2? „Jedná se původně o bytové domy, takže se další využití v rámci nájemního bydlení přímo nabízí. Domy budou zrekonstruovány opětovně na bytové využití v odpovídajících standardech současného nájemného bydlení. Jde o skvělou lokalitu, která nabízí občanskou vybavenost pro rodiny s dětmi, navíc blízko oblíbené Grébovky. Praha 2 by tak mohla nabídnout až 36 nových bytů,“ dodala starostka Prahy 2 Alexandra Udženija.


Autor: Jan Puci

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

Dnes v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

Dnes v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Exkurze na Bubenečské nádraží

Dnes v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Praha 4: Setkání na téma výstavby linky metra D

Dnes v 06:48

Ve středu 28. února proběhne veřejné setkání na téma výstavby linky metra D a k tomu navázanému rozvoji Dolní Krče.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

Včera v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

20 dní v Mariupolu

Včera v 10:26

Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu (UA, EN, CZ, EN), který můžete vidět 29. února v Kině 35, byl je nominovaný na Oscara. Po filmu následuje diskuse s odborníky.

Čištění šachet na Vojířově rybníčku

Včera v 09:54

V týdnu do 26. února proběhne čištění dvou stávajících betonových šachet na Vojířově rybníčku na Petříně.

Velikonoce 2024 na Patnáctce

Včera ve 03:30

Radnice patnáctí městské části zve na Velikonoce na Patnáctce.

Jak na dokumenty. Přednášky v sále seniorů DPS

25. února 2024 ve 12:49

Na cyklus přednášek týkajících se dokumentů v digitální podobě a práce s nima zve radnice Prahy 15. 

Praha 4 podpořila cvičení na podporu lidí s roztroušenou sklerózou

25. února 2024 v 10:48

Starosta Ondřej Kubín (ODS) poskytl záštitu 13. ročníku MaRS maratonu. 24hodinový charitativní maraton cvičení pro lidi s roztroušenou sklerózu proběhne 22. – 23. března.

Den Vltavy 2024

24. února 2024 v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

24. února 2024 v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

24. února 2024 v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Další články
Nahoru