Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - polojasno 4°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Nový domov pro lidi trpící demencí chce Praha 2 začít stavět v roce 2024
Pohled na Nový domov z ulice Italská. Vizualizace(3x): P2

Nový domov pro lidi trpící demencí chce Praha 2 začít stavět v roce 2024

Praha 2 pokračuje v přípravě Nového domova, zařízení, které bude určeno pro seniory a lidi trpící Alzheimerovou chorobou i jinými druhy demencí. Ještě letos chce městská část podat dokumentaci k územnímu řízení, příští rok hodlá požádat o stavební povolení, výstavba by mohla začít v roce 2024. Informovala o tom starostka druhé městské části Alexandra Udženija (ODS). Zařízení s kapacitou 130 míst bude stát na pomezí ulic Italská, Kunětická a Lichnická.  

Ačkoli Praha 2 poskytuje celou řadu sociálních služeb, v městské části chybí domov se zvláštním určením, kde lze klientům poskytnout adekvátní péči, pokud trpí například Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demencí.

„Nový domov je naprosto unikátní projekt. Dovolím si říci, že se jedná dokonce o evropský unikát na poli sociální péče. Nabídne svým klientům promyšlený systém moderní individuální péče o seniory, a také ty, kteří potřebují péči se zvláštním režimem,“ řekla starostka.

V současné době je dokončen hrubopis dokumentace k územnímu řízení, probíhá vyjádření dotčených orgánů státní správy k územnímu řízení. Po obdržení všech potřebných stanovisek dojde k podání dokumentace k územnímu řízení na odbor výstavby. Zároveň již probíhají zpřesňující dílčí činnosti a specifikace pro přípravu dokumentace ke stavebnímu povolení.

novy-domov-1

Perspektivní nadhled z ulice Lichnická

„V roce 2023 bychom mohli získat stavební povolení a také bychom mohli mít připravenou veškerou dokumentaci potřebnou pro výběr zhotovitele. K tomu by mohlo dojít v dalším roce. Po výběru zhotovitele by pak mohla být následně zahájena výstavba domova,“ popsala starostka.

K zásadním změnám v projektu od loňského představení veřejnosti nedošlo. Podle požadavku památkářů byla upravena podoba vnějšího pláště s ohledem na fakt, že stavba se nachází v centru Prahy.

Celá dispozice Nového domova bude funkčně velmi variabilní. Domov bude tvořen formou samostatných jednotek, takzvaných domácností. Každá bude mít svůj obývací prostor včetně kuchyňského, sociálního a rehabilitačního zařízení.

Součástí Nového domova bude i seniorské relaxační centrum, poradenské centrum, služby psychologa i právníka, univerzita třetího věku, komunitní zahrada, kaple a mnoho dalšího. K dispozici bude také terapeutická zahrada a unikátní prostředí pro klienty v poslední fázi života s intenzivní péčí, takzvaná oáza.

„Nový domov tak konečně poskytne pod jednou střechou vše potřebné pro tu nejlepší péči o seniory a pacienty s různými druhy demencí. To vše navíc jen pár kroků od Riegerových sadů, kde se budou moci klienti procházet se svými rodinami. Myslím, že jsme našli pro tak jedinečný projekt naprosto ideální místo s vynikající dopravní obslužností,“ sdělila Alexandra Udženija.

Aktuálně má Praha 2 kapacitu péče o seniory 70 lůžek, ta je ale podle starostky nedostačující. Vizí městské části je rozšířit ji na 130 lůžek. Na jedno místo čeká čtyři až pět seniorů a trend se bude zvyšovat, protože populace stárne.

novy-domov-3

Pohled z ulice Španělská

Původně odhadované náklady na realizaci Nového domova byly necelých pět set milionů korun. S postupným zdražováním stavebních materiálů a prací je zřejmé, že projekt bude stát víc.

„Skutečné náklady nelze v tuto chvíli upřesnit. Jakmile budeme ve fázi dokončení stavebního povolení, budeme hledat v té době dostupné dotační zdroje.  Pro financování projektu hodláme využít aktuálně vypsané operační a dotační programy evropské i národní úrovně,“ řekla starostka. 

Provozní náklady zatím nejsou známé, podle dřívějšího vyjádření Martiny Polanské, ředitelky Centra sociálních služeb Prahy 2, které bude Nov domov provozovat, by mohly být ročně okolo 100 až 120 milionů korun.

Jaký bude po zprovoznění osud domů v Máchově ulici a v ulici Jana Masaryka, které využívá Centrum pro sociální služby Praha 2? „Jedná se původně o bytové domy, takže se další využití v rámci nájemního bydlení přímo nabízí. Domy budou zrekonstruovány opětovně na bytové využití v odpovídajících standardech současného nájemného bydlení. Jde o skvělou lokalitu, která nabízí občanskou vybavenost pro rodiny s dětmi, navíc blízko oblíbené Grébovky. Praha 2 by tak mohla nabídnout až 36 nových bytů,“ dodala starostka Prahy 2 Alexandra Udženija.


Autor: Jan Puci

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

Dnes v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Vysočanská Véčka: Imaginárium bratří Formanů a jejich přátel

Dnes v 11:40

Výstava na Chvalském zámku představuje fantastický a tajuplný svět kočovných divadelníků a svérázných výtvarníků. Vtahuje do říše tvůrčí fantazie a oslavuje lidskou tvořivost a řemeslo, na které si můžeme sáhnout. Připomíná krásu a poctivost umění vytvořeného vlastníma rukama a...

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

Dnes v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Elpida vydává návod, jak v Česku dobře zestárnout

Dnes v 07:10

Jedenáct příběhů seniorů a jedenáct esejů. To je obsah knihy, kterou v těchto dnech vydává Elpida. Odráží dvacet let zkušeností této neziskové organizace s prací pro seniory.  

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

Včera v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

Včera v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Senioři v síti. Seminář v Praze 2

31. ledna 2023 v 18:15

Seminářem na téma senioři v síti pokračuje cyklus přednášek pro seniory s bezpečnostní tématikou. Beseda proběhne na radnici Prahy 2 v úterý 7. února.

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Další články
Nahoru