Dnes Pondělí - polojasno 31°C
Zítra Úterý - bourky 25°C
Pondělí 21. 6. 2021
Svátek má Alois
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nový domov? Možná ano, ale jde o přestupek. Většina Pražanů si špatně vykládá odkládání u poplenic
Kancelářské židle, křesla a další objemné věci by neměly končit u popelnic. Ilustrační foto: archiv

Nový domov? Možná ano, ale jde o přestupek. Většina Pražanů si špatně vykládá odkládání u poplenic

Až 53 procent Pražanů se chce nepotřebných věcí zbavit rychle, spíše než čekat na odvoz prostřednictvím velkoobjemových kontejnerů. Vyplývá to z průzkumu mezi obyvateli metropole, který spadá pod společný projekt magistrátu a inovační společnosti IdeaSense. Dotazováno bylo v průběhu podzimu 1500 lidí ve věku 18 až 65 let.

Téměř každý už někdy v životě potřeboval vyhodit objemnou věc. Městská služba velkoobjemových kontejnerů funguje v metropoli osmnáct let a pro Pražany zajišťuje svoz objemného odpadu zdarma.

Povědomí o ní má 81 procent Pražanů, zhruba třetina z nich ji však využívá velmi zřídka, a to jednou za několik let. Pro 34 procent dotázaných je problém, že je kontejner přistaven daleko od jejich bydliště a 40 procent Pražanů pak raději využije přímo sběrný dvůr.

Odložené věci u popelnic často končí na skládce

Problematickým faktem je, že až 57 procent lidí si myslí, že odložením objemné věci u popelnic si ji někdo vezme a znovu využije v domácnosti. Téměř 39 procent respondentů řeklo, že odložení věcí u popelnic volí proto, že je pro ně cesta do sběrného dvora daleko či příliš komplikovaná, ostatní respondenti to nechtějí vůbec řešit (8 procent) nebo se věci potřebují zbavit co nejrychleji (4 procent).

Odložením k popelnicím se však lidé dopouští přestupku, navíc si věc ve většině případů nového majitele nenajde, hyzdí veřejný prostor a následně musí být složitě odklizena na náklady města a končí nevyužita na skládce odpadu.

Před definitivním vyhozením dávají někteří Pražané přednost udání věci přes internet, tuto možnost využívá však jen 36 procent. Tito lidé nejčastěji chtějí věc prodat na inzertních serverech anebo ji darovat prostřednictvím facebookových skupin nebo darovacích služeb.

Projekt magistrátu a inovační společnosti má za cíl současný stav změnit, a Pražanům poskytnout taková řešení, která zredukují celkový objem odpadu, a zároveň umožní využít hodnoty, která v nechtěných věcech zůstává.

Výsledkem spolupráce by měla být mimo jiné podpora darování či opravy snadno dostupnými službami, ale také doprava nepotřebných věcí pro ty, kteří je chtějí dále využít, nebo je umí opravit.

„Chceme Pražanům nabídnout nové možnosti, jak dát věcem druhý život. Každý rok Praha vyprodukuje kolem čtyřiceti tisíc tun objemného odpadu, které končily donedávna na skládkách. To je pro moderní město nesmyslná ekonomická i ekologická zátěž. Hledáme způsoby, jak vzniku odpadu předejít a věci znovu využít,” náměstek pražského primátora a iniciátor projektu Petr Hlubuček.

Připravovaná řešení umožní občanům zapojit se snadno do cirkulární ekonomiky, jejímž cílem je udržovat veškeré zdroje a energie v oběhu, podporovat recyklaci materiálů, nakupování z druhé ruky nebo využití obnovitelných zdrojů energie.


Ve dvacátém pátém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

18. června 2021 v 17:15

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Nový park v Libni

18. června 2021 v 06:53

Kolem dvou slepých ramen Vltavy v Libni vrostl nový park. Nabízí na ploše jednoho hektaru jak odpočinek v zeleni s okrasným jezírkem, mlhovištěm a chytrými lavičkami, tak i možnost sportovního vyžití – přímo v parku je na speciální běžecké tartanové dráze vedoucí okolo celého areálu umístěn měřič...

V Košířích na cibuleckém kopci vzniknou nové třídy pro děti i tělocvična

17. června 2021 ve 20:36

Praha 5 již představila dvě varianty, kde by se ve školním roce 2025/2026 měl otevřít nový školní areál, a to buď v ulici Nepomucká nebo v ulicích V Cibulkách-Na Výši. V době výstavby nové školy kapacitu pro prvňáčky dočasně navýší třídy přímo na cibuleckém kopci v areálu Tellus. Vzniknout by tu...

Praha 2 zve na Karlovo náměstí. Bude se cvičit jóga

16. června 2021 v 09:08

Pondělí 21. června bude Karlovo náměstí od 16:30 hodin patřit józe.Vstup je zdarma.

Praha 6: Nová komunitní zahradu Na Vypichu

16. června 2021 v 08:10

Na Vypichu vedle prodejny Kaufland vyrostla nová komunitní zahrada. Slavnostní otevření se koná dnes v 15 hodin.

Na Petříně se dnes otevírá nové informační centrum pro turisty

15. června 2021 v 09:30

Jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek – Petřínská rozhledna dnes otevírá nové informační centrum. Návštěvníci zde získají všechny potřebné turistické informace nebo se dozví řadu zajímavostí, které s rozhlednou a petřínským vrchem souvisí. 

Kampaň s tématem Voda je život ve středu na Vyšehradě

15. června 2021 v 09:22

Ve středu 16. června se uskuteční od 9 do 18 hodin na pražském Vyšehradě na ploše před Starým purkrabstvím zábavně-vzdělávací kampaň pro školy a širokou veřejnost s názvem Voda je život. Akci pořádá hlavní město Praha pod záštitou náměstka primátora hlavního města Prahy Petra Hlubučka. Jedná se...

Další články
Nahoru