Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 21°C
Pondělí 23. 5. 2022
Svátek má Vladimír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nový domov? Možná ano, ale jde o přestupek. Většina Pražanů si špatně vykládá odkládání u poplenic
Kancelářské židle, křesla a další objemné věci by neměly končit u popelnic. Ilustrační foto: archiv

Nový domov? Možná ano, ale jde o přestupek. Většina Pražanů si špatně vykládá odkládání u poplenic

Až 53 procent Pražanů se chce nepotřebných věcí zbavit rychle, spíše než čekat na odvoz prostřednictvím velkoobjemových kontejnerů. Vyplývá to z průzkumu mezi obyvateli metropole, který spadá pod společný projekt magistrátu a inovační společnosti IdeaSense. Dotazováno bylo v průběhu podzimu 1500 lidí ve věku 18 až 65 let.

Téměř každý už někdy v životě potřeboval vyhodit objemnou věc. Městská služba velkoobjemových kontejnerů funguje v metropoli osmnáct let a pro Pražany zajišťuje svoz objemného odpadu zdarma.

Povědomí o ní má 81 procent Pražanů, zhruba třetina z nich ji však využívá velmi zřídka, a to jednou za několik let. Pro 34 procent dotázaných je problém, že je kontejner přistaven daleko od jejich bydliště a 40 procent Pražanů pak raději využije přímo sběrný dvůr.

Odložené věci u popelnic často končí na skládce

Problematickým faktem je, že až 57 procent lidí si myslí, že odložením objemné věci u popelnic si ji někdo vezme a znovu využije v domácnosti. Téměř 39 procent respondentů řeklo, že odložení věcí u popelnic volí proto, že je pro ně cesta do sběrného dvora daleko či příliš komplikovaná, ostatní respondenti to nechtějí vůbec řešit (8 procent) nebo se věci potřebují zbavit co nejrychleji (4 procent).

Odložením k popelnicím se však lidé dopouští přestupku, navíc si věc ve většině případů nového majitele nenajde, hyzdí veřejný prostor a následně musí být složitě odklizena na náklady města a končí nevyužita na skládce odpadu.

Před definitivním vyhozením dávají někteří Pražané přednost udání věci přes internet, tuto možnost využívá však jen 36 procent. Tito lidé nejčastěji chtějí věc prodat na inzertních serverech anebo ji darovat prostřednictvím facebookových skupin nebo darovacích služeb.

Projekt magistrátu a inovační společnosti má za cíl současný stav změnit, a Pražanům poskytnout taková řešení, která zredukují celkový objem odpadu, a zároveň umožní využít hodnoty, která v nechtěných věcech zůstává.

Výsledkem spolupráce by měla být mimo jiné podpora darování či opravy snadno dostupnými službami, ale také doprava nepotřebných věcí pro ty, kteří je chtějí dále využít, nebo je umí opravit.

„Chceme Pražanům nabídnout nové možnosti, jak dát věcem druhý život. Každý rok Praha vyprodukuje kolem čtyřiceti tisíc tun objemného odpadu, které končily donedávna na skládkách. To je pro moderní město nesmyslná ekonomická i ekologická zátěž. Hledáme způsoby, jak vzniku odpadu předejít a věci znovu využít,” náměstek pražského primátora a iniciátor projektu Petr Hlubuček.

Připravovaná řešení umožní občanům zapojit se snadno do cirkulární ekonomiky, jejímž cílem je udržovat veškeré zdroje a energie v oběhu, podporovat recyklaci materiálů, nakupování z druhé ruky nebo využití obnovitelných zdrojů energie.


Autor: Jan Puci

Festival ambasád Food and Culture 2022

Dnes v 06:54

Pátý ročník mezinárodní přehlídky gastronomie a kultury v rámci Trhů na Kulaťáku pod záštitou ambasád v sobotu 4. června od 8 do 20 hodin.

Den dětí v Parku pod Rajskou zahradou

Dnes v 06:44

V sobotu 4. června v Parku pod Rajskou zahradou pořádá Praha 14 Den dětí.

Film Jiřího Sequense Atentát se bude promítat na Karlově náměstí

Dnes v 06:13

V rámci akce pořádané k 80. výročí operace Anthropoid Československou obcí legionářskou a městskou částí Praha 2 se v pátek 17. června koná od 20 hodin na Karlově náměstí veřejná projekce filmu Jiřího Sequense Atentát z roku 1964.

Kdo získá ocenění Osobnost Prahy 9? Návrhy je možné posílat do konce května

Včera v 19:07

Praha 9 od roku 2010 uděluje několik čestných cen. O tom, kdo si je převezme, rozhodují obyvatelé devítky, kteří budoucí laureáty sami navrhují.

Setkání v Praze 9: Změna bývalého areálu na Poděbradské

Včera v 08:27

Další setkání radnice s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9.

V pondělí a ve středu na farmářské trhy u Komunitního centra Matky Terezy

21. května 2022 v 09:39

Farmářské trhy se v Praze 11 konají každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin u Komunitního centra Matky Terezy, až do středy 21. prosince.

Den dětí na Chodovské tvrzi

20. května 2022 ve 13:17

Odpoledne plné her, cukrovinek a zábavy ve stylu tradiční poutě v neděli 29. května ve 14 hodin v Praze 11.

Dětský den na Kampě

20. května 2022 v 11:18

Praha 1 zve děti v úterý 31. května od 8 hodin na Kampu.

Komentovaná prolídka: Olšanskými hřbitovy

20. května 2022 v 07:26

Čtvrtek 26. června ve 14:30 hodin. Provází Kamila Jurajdová.

Poslední květnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

19. května 2022 v 17:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Bulharský víkend v Praze 14

19. května 2022 v 16:15

Ochutnejte výtečné jídlo, typické pití, vyzkoušejte národní tanec, užijte si energickou hudbu a po dobrém jídle třeba film.

Další články
Nahoru