Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Nový diagnostický přístroj dokáže rychle odhalit původce infekce v krvi
Obsluha nového diagnostického přístroje. Zdroj foto: Fakultní nemocnice v Motole

Nový diagnostický přístroj dokáže rychle odhalit původce infekce v krvi

Nový diagnostický přístroj, který mají od ledna k dispozici lékaři a laboranti v Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol, dokáže zkrátit dobu detekce infekce krve u pacienta až o dva dny. Výsledky na přítomnost šesti různých bakterií je možné stanovit už za zhruba 3,5 hodiny. Nová metoda je v odhalení infekce navíc dvakrát až třikrát úspěšnější, než tomu bylo dosud. Informovala o tom mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Výhodou je podle ní i menší množství vyšetřované krve, a tedy nižší zatížení pacienta.

Sepse (laicky otrava krve, pozn. aut.) je závažný stav, který se v těle vyvine z nepřiměřené reakce organismu na infekci. Doprovází ji většinou řada příznaků včetně horečky, vyšší srdeční a dechové frekvence, schvácenosti anebo poruchy vědomí. 

Pokud se sepse včas nerozpozná a není odpovídajícím způsobem léčená, může vést až k septickému šoku, selhání orgánů a následně ke smrti. „Uvádí se, že každá hodina prodlevy snižuje šanci na přežití o 7,5 procenta. U malých dětí, nebo těžce nemocných pacientů může k úmrtí dojít i během několika hodin,“ uvedl Pavel Dřevínek, přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie.

Zjistit, že v těle probíhá sepse, je velmi komplexní záležitostí. Jednou z diagnostických možností a z velmi užitečných ukazatelů původce sepse je detekce bakterií v krvi, které ji způsobují. Jejich odhalení je stěžejní pro to, aby byla nasazena správná antibiotická léčba.

„Detekce bakterií se běžně provádí v mikrobiologické laboratoři s pomocí hemokultivačních systémů. Ty však mají dvě velké nevýhody. Dokážou odhalit zhruba jen 50 procent všech infekcí v krvi, a dále nenabízí rychlou diagnostiku, která je obzvlášť pro septické stavy tak důležitá,“ vysvětlil profesor Dřevínek. 

Přístroj byl v loňském roce testován exkluzivně ve FN Motol, nyní už pracuje v ostrém provozu. Jeho vysoká citlivost a krátká doba detekce bude mít velký význam a vliv na prognózu pacientů v těžkém (septickém) stavu, pro jejichž přežití je klíčové včas odhalit původce infekce a zahájit tak co nejdříve účinnou antibiotickou léčbu.


Autor: Lucie Rychlá

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Další články
Nahoru