Dnes Neděle - zatazeno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byznys

Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování

V nově otevřeném cirkulárním obchodě Sto•re je normální STOkrát REcyklovat. Podle jeho tří hlavních zakladatelek je přirozené nenakupovat pořád nové. Pražané tak mají možnost pořídit si kurátorovaný nábytek, opravenou elektroniku, nádobí, předměty běžné denní potřeby i zachráněné pokojové rostliny. Do projektu jsou zapojeni také představitelé již zaběhnutých českých stálic na poli recyklace – Z pokoje do pokoje a Opravárna.

„Inspiraci jsme si přivezli z návštěvy švédských cirkulárních projektů společně se zástupci Re-use Federace v loňském roce. Především nás zaujal obchodní dům Retuna ve Švédsku, který je prvním svého druhu na světě,” popisuje vznik nápadu Tereza Korbelová, spoluzakladatelka Sto•re. „Založení cirkulárního spotu o 240 m² je první krok, jak se k tomuto cíli přiblížit, aby i Pražané měli možnost plnohodnotně nakupovat z druhé ruky,” doplňuje Korbelová, která má osmileté zkušenosti s recyklací nábytku, kdy vedla projekt Z pokoje do pokoje a za tu dobu jí prošlo pod rukama na 3800 ks nábytku, z čehož s týmem vrátili do oběhu až 90 %.

Projekt Sto•re založily Tereza Korbelová, Denisa Lešková a Monika Kloboučková, jež se v udržitelnosti pohybují už řadu let. „Klíčový je pro nás kurátorovaný přístup k věcem, jež si u nás lidé mohou koupit. Nábytek i nádobí má historii, víme odkud pochází, známe jejich příběh a vypadají hezky. Mají svou funkci a vydrží další desítky let. Zároveň není naším cílem přesvědčovat již přesvědčené, tedy ty, co již cirkulárně nakupují. Naopak chceme tento možná pro někoho nový způsob nakupování nabídnout dalším cílovým skupinám, pro které bude představovat náš projekt především dobrou službu,“ upřesňuje koncept Sto•re Denisa Lešková.

Projekt Sto•re je také o propojování. „Ty, kteří se potřebují zbavit nepotřebného nábytku nebo věcí do domácnosti propojujeme s těmi, co hledají originální nábytek v dobré cenové relaci. Díky Sto•re vracíme věci do oběhu již opravené a v dobré kondici,” dodává Lešková.

Interiér cirkulárního spotu navrhli a zrealizovali svépomocí Tereza Korbelová a Martin Cink a je kompletně vyroben z materiálů z druhé ruky. Je tedy sám o sobě důkazem, že není potřeba kupovat nové, když lze kreativně využít to již existující.

A jak do konceptu nového cirkulárního spotu zapadá opravená elektronika? Jan Charvát, zakladatel projektu, uvádí: „Za těch 10 let, co jsme na trhu, sledujeme stále stoupající zájem o opravy výrobků, nejvíce v posledních 2 letech, kdy procházíme ekonomickou recesí, a ne každý si může dovolit koupit nový výrobek. Už k nám nechodí jenom ekologicky smýšlející lidi, ale všechny skupiny, včetně například podnikatelů či firem. Spojení oprav a re-use centra mi přijde logickým krokem, protože budeme schopni opravit i výrobky, které by jinak skončily v odpadu a za rozumnou cenu je poslat dál do oběhu.“

Nové re-use centrum Sto•re najdete v Holešovické tržnici v Hale H13 (boční vchod) od pondělí do pátku 11:00–18:00, do budoucna se plánuje i Repair Café.


Autoři: Cen, TZ

Vienna Insurance Group zpřísňuje pravidla udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu

13. června 2024 v 11:43

Vienna Insurance Group (VIG) rozšiřuje Strategii udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu, závaznou pro všechny společnosti VIG. Kromě toho zakládá v rámci aktuálního programu udržitelnosti „VIG 25“ vlastní Group Sustainability Office.

PVK: Aktivně přispíváme svými projekty k plnění klimatického plánu Prahy

5. června 2024 v 17:31

Hlavní město Praha přijalo v roce 2019 přelomové usnesení, ve kterém se město dobrovolně zavázalo začít aktivně sledovat a postupně snižovat své přímé i nepřímé emise oxidu uhličitého (CO2). Město tím oficiálně vyhlásilo svůj klimatický závazek snížit emise CO2 o 45 % do roku 2030 ve srovnání...

Testbed jako brána do inovací. Den otevřených dveří představil příklady digitalizace z praxe

4. června 2024 v 11:50

Trendy, vize, technologické inovace i praktická řešení pod taktovkou Průmyslu 4.0 vyvíjená v prostředí průmyslových testbedů. To byla témata Dne otevřených dveří pro Průmysl 4.0, akce, která ve středu 29. května otevřela ředitelům a manažerům výrobních podniků prostory RICAIP Testbedu Praha na...

Do dozorčí rady VIG byli nově zvoleni Kulhánek, Machačová, Simhandl a Svoób

2. června 2024 v 17:12

V pátek 24. května se ve Wiener Stadthalle konala 33. řádná valná hromada společnosti VIENNA INSURANCE GROUP AG Wiener Versicherung Gruppe (VIG).Jedním z bodů byla i volby do dozorčí rady.

Na veletrh Expo Real míří opět ve společné expozici Praha, Ostrava i Moravskoslezský kraj

27. května 2024 v 11:55

Prestižní developerský veletrh Expo Real se uskuteční ve dnech 7. až 9. října 2024 v německém Mnichově. Prezentují se na něm desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí světa, což jej řadí mezi světově nejvýznamnější investiční veletrhy. Ostrava, Moravskoslezský kraj a Praha se této prestižní a...

Další články
Nahoru