Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování
16. května 2024 12:34
„Inspiraci jsme si přivezli z návštěvy švédských cirkulárních projektů společně se zástupci Re-use Federace v loňském roce. Především nás zaujal obchodní dům Retuna ve Švédsku, který je prvním svého druhu na světě,” popisuje vznik nápadu Tereza Korbelová, spoluzakladatelka Sto•re. „Založení cirkulárního spotu o 240 m² je první krok, jak se k tomuto cíli přiblížit, aby i Pražané měli možnost plnohodnotně nakupovat z druhé ruky,” doplňuje Korbelová, která má osmileté zkušenosti s recyklací nábytku, kdy vedla projekt Z pokoje do pokoje a za tu dobu jí prošlo pod rukama na 3800 ks nábytku, z čehož s týmem vrátili do oběhu až 90 %.
Projekt Sto•re založily Tereza Korbelová, Denisa Lešková a Monika Kloboučková, jež se v udržitelnosti pohybují už řadu let. „Klíčový je pro nás kurátorovaný přístup k věcem, jež si u nás lidé mohou koupit. Nábytek i nádobí má historii, víme odkud pochází, známe jejich příběh a vypadají hezky. Mají svou funkci a vydrží další desítky let. Zároveň není naším cílem přesvědčovat již přesvědčené, tedy ty, co již cirkulárně nakupují. Naopak chceme tento možná pro někoho nový způsob nakupování nabídnout dalším cílovým skupinám, pro které bude představovat náš projekt především dobrou službu,“ upřesňuje koncept Sto•re Denisa Lešková.
Projekt Sto•re je také o propojování. „Ty, kteří se potřebují zbavit nepotřebného nábytku nebo věcí do domácnosti propojujeme s těmi, co hledají originální nábytek v dobré cenové relaci. Díky Sto•re vracíme věci do oběhu již opravené a v dobré kondici,” dodává Lešková.
Interiér cirkulárního spotu navrhli a zrealizovali svépomocí Tereza Korbelová a Martin Cink a je kompletně vyroben z materiálů z druhé ruky. Je tedy sám o sobě důkazem, že není potřeba kupovat nové, když lze kreativně využít to již existující.
A jak do konceptu nového cirkulárního spotu zapadá opravená elektronika? Jan Charvát, zakladatel projektu, uvádí: „Za těch 10 let, co jsme na trhu, sledujeme stále stoupající zájem o opravy výrobků, nejvíce v posledních 2 letech, kdy procházíme ekonomickou recesí, a ne každý si může dovolit koupit nový výrobek. Už k nám nechodí jenom ekologicky smýšlející lidi, ale všechny skupiny, včetně například podnikatelů či firem. Spojení oprav a re-use centra mi přijde logickým krokem, protože budeme schopni opravit i výrobky, které by jinak skončily v odpadu a za rozumnou cenu je poslat dál do oběhu.“
Nové re-use centrum Sto•re najdete v Holešovické tržnici v Hale H13 (boční vchod) od pondělí do pátku 11:00–18:00, do budoucna se plánuje i Repair Café.