dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Zpravodajství

Nový babybox na radnici Prahy 2 bude oproti svému předchůdci lépe vybaven

O nákupu nového babyboxu pro vinohradskou radnici rozhodli dnes radní Prahy 2. Babybox nové generace bude podobně jako ten stávající umístěn u vchodu z Jugoslávské ulice, kde může být 24 hodin denně přístupný a přitom zaručit anonymitu toho, kdo do něj dítě vkládá. Radnice nové zařízení, zajišťující vyšší komfort pro miminko i jeho nálezce, pořídí za 294 936 korun. 

Stávající vinohradský babybox byl zprovozněn 8. března 2010 ve spolupráci s organizací Babybox pro odložené děti – Statim, z. s., vedenou Ludvíkem Hessem. Radnice se tak stala první v hlavním městě, která k takovému rozhodnutí přistoupila. Hlavním impulsem bylo odložení novorozené holčičky v parku na Karlově náměstí, již se šťastnou náhodou podařilo objevit a zachránit.

„Rozhodli jsme se pro takové případy zajistit novorozencům bezpečnější podmínky a důstojnější prostředí. A babybox nové generace, který nyní chceme koupit, tuto službu pro opuštěné děti ještě pozvedne na vyšší úroveň,“ říká starostka Jana Černochová.

„Samozřejmě souhlasím s tím, že nejlepší babyboxy jsou ty bezdětné. Pokud se ale podaří zachránit jen jediné dítě, jemuž by hrozil neblahý osud, pak má tato služba velký smysl. Nám se za sedm let podařilo těch dětí zachránit pět,“ dodává.

Prvním miminkem byla holčička, nalezená v září roku 2013. Dostala jméno Janička podle starostky, která zřízení babyboxu prosadila. V lednu 2015 následoval chlapeček Boris.

A vloni dal babybox šanci na nový život třem novorozencům. V únoru sem byl uložen chlapeček Jan, v březnu tříměsíční holčička, kterou nálezci pojmenovali Andrea. Zatím posledním dítětem z babyboxu byla týden stará holčička. U sebe měla lahvičku s mlékem a papírek s nápisem „Maruška, 4. 11. 2016“.

Babybox nové generace je oproti tomu stávajícímu lépe zabezpečený a vybavený. Poskytuje větší komfort nálezcům dítěte, ale především zajišťuje větší bezpečnost a komfort pro miminko. Vnitřní prostor je monitorován a po zatížení váhového senzoru odesílá fotografie na předem určené e-mailové adresy.

Nový babybox je napájen přes akumulátor, který zajistí jeho provoz při výpadku hlavního zdroje. Má svůj kontrolní panel, zobrazující informace o provozních stavech všech monitorovaných částí babyboxu, další podrobná hlášení a aktuální obrázek z kamery. Udržuje provozní teplotu na hodnotě 28°C a je zajištěn proti případnému přehřátí.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru