Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Novou starostkou Prahy 4 se stala Michalcová z ANO, vystřídala odvolaného Štěpánka (Zelení)
Odvolaný starosta Prahy 4 Petr Štěpánek. Foto: archiv

Novou starostkou Prahy 4 se stala Michalcová z ANO, vystřídala odvolaného Štěpánka (Zelení)

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 4 bylo po zhruba čtyřhodinové diskusi odvoláno v tajné volbě sedm z devíti radních městské části, včetně starosty Prahy 4 Petra Štěpánka (Praha 4 sobě / Zelení). Odvoláni nebyli Josef Svoboda (KDU-ČSL) a Ondřej Růžička (STAN). Novou starostkou byla následně zvolena Irena Michalcová (ANO). V tajné volbě získala 23 hlasů. Petr Štěpánek, který byl také nominován, získal jen 21 hlasů. 
michalcova-starostka-praha-4

Nová starostka Prahy 4 Irena Michalcová

Koalici v nejlidnatější městské části nyní tvoří dosud opoziční hnutí ANO, ODS a TOP 09. V Praze 4 doposud vládla koalice Pirátů, Prahy 4 sobě (Zelení a nezávislí) a hnutí Společně pro Prahu 4 (STAN / KDU-ČSL).

„Velmi si vážím důvěry kolegů a mohu nejen jim, ale i všem občanům Prahy 4 slíbit, že já i celá nová Rada budeme pracovat skutečně pro ně. Rozvoj městské části v poslední době stagnoval a my budeme muset spoustu věcí rozhýbat,“ uvedla nově zvolená starostka.

Irena Michalcová má osobní i profesní život spjat s Prahou 4, kde se narodila, vyrůstala, pracovala a působí dodnes. Získala pedagogické vzdělání /Spgš + tři roky Ped. UK/ a v oboru předškolního školství působila doposud přes třicet let. Začínala jako učitelka mateřské školy, ale po třech letech v rámci úspěšně absolvovaného konkurzního řízení postoupila do funkce ředitelky. Doposud vedla čtyři předškolní zařízení s téměř pěti sty dětmi a šedesáti zaměstnanci. Několik let působila ve funkci předsedkyně Komise pro výchovu a vzdělávání, je členkou školské rady při jedné ZŠ.

1. místostarostou Prahy 4 byl zvolen Zdeněk Kovářík z ODS. „Budu spolupracovat se všemi. I s těmi, kteří mi nedali hlas, jsem tu pro všechny,“ uvedl po svém zvolení.

Dalšími místostarosty byli zvoleni Michal Hroza (TOP 09) a Josef Svoboda (KDU-ČSL). Hroza by chtěl například vyřešit situaci kolem Branického divadla, bude se věnovat kultuře a majetku městské části. Svoboda se chce soustředit na agendu sociální politiky. „Až opadnou emoce a vášně, uvítám spolupráci i s opozicí,“ uvedl před volbou Svoboda, který se před tím do diskuse nezapojoval, i když k tomu byl opakovaně vyzýván.

Následně byli uvolněnými radními zvoleni Tomáš Hrdinka (ANO) a Jaroslav Míth (ODS). Hrdinka se chce věnovat péči o zeleň, ochraně před hlukovou zátěží a vodnímu hospodářství. „Důvod pro změnu byl jednoduchý, koalice nefungovala a jediné co řešila, byly vlastní spory, což potvrdilo i hlasování Zastupitelstva,“ uvedl novopečený radní Tomáš Hrdinka. Míth se chce věnovat školství, které měl ve vedení městské části na starost už v minulém volebním období. K tomu by se rád zaměřil na oblast sportu.

Zatímco volby mezi Michalcovou a Štěpánkem se nová opozice zúčastnila, volbu zbylých členů Rady už ignorovala a volební lístky si nevyzvedla. Radní dostávali shodně po třiadvaceti hlasech, což ke zvolení stačilo.

Následoval návrh na odvolání dosavadního radního Ondřeje Růžičky. První vlnu ustál, tento druhý pokus už ne. Pro jeho odvolávání bylo všech 23 zastupitelů, kteří si vyzvedli hlasovací lístky.

Dvěma neuvolněnými členy rady byli zvoleni Patrik Opa z ODS a Jan Hušbauer z ANO. „Na nefunkčnost dosavadní koalice doplácela celá městská část, a hlavně její obyvatelé, kteří od vedení očekávají, že bude pracovat hlavně pro ně,“ sdělil Hušbauer.

Třetí nominant Filip Vácha z TOP 09 získal v tajné volbě jen 22 hlasů a nebyl zvolen. Následně si klub TOP 09 vyžádal čtvrthodinovou pauzu. V opakované volbě už dostal 23 hlasů a byl zvolen do funkce radního.

Programové prohlášení nového vedení Prahy 4 bude vycházet z memoranda o spolupráci, kde si již nyní nová koalice stanovila své priority a bude hotové do dvou týdnů. Neměli jsme zatím čas na přípravu, vše se seběhlo rychle, nebylo to plánované. Ale pospíšíme si," slíbil zastupitelům 1. místostarosta Zdeněk Kovářík.

Nové vedení městské části Praha 4:

starostka Irena Michalcová
1. místostarosta Zdeněk Kovářík
místostarosta Josef Svoboda
místostarosta Michal Hroza
radní Tomáš Hrdinka
radní Jaroslav Míth
radní Patrik Oppa
radní Jan Hušbauer
radní Filip Vácha


Autor: puc

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru