dnes
Pátek - skorojasno
12°C
zítra
Sobota - jasno
17°C
pozítří
Neděle - skorojasno
17°C
Novou starostkou Prahy 4 se stala Michalcová z ANO, vystřídala odvolaného Štěpánka (Zelení)
Odvolaný starosta Prahy 4 Petr Štěpánek. Foto: archiv

Novou starostkou Prahy 4 se stala Michalcová z ANO, vystřídala odvolaného Štěpánka (Zelení)

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 4 bylo po zhruba čtyřhodinové diskusi odvoláno v tajné volbě sedm z devíti radních městské části, včetně starosty Prahy 4 Petra Štěpánka (Praha 4 sobě / Zelení). Odvoláni nebyli Josef Svoboda (KDU-ČSL) a Ondřej Růžička (STAN). Novou starostkou byla následně zvolena Irena Michalcová (ANO). V tajné volbě získala 23 hlasů. Petr Štěpánek, který byl také nominován, získal jen 21 hlasů. 
michalcova-starostka-praha-4

Nová starostka Prahy 4 Irena Michalcová

Koalici v nejlidnatější městské části nyní tvoří dosud opoziční hnutí ANO, ODS a TOP 09. V Praze 4 doposud vládla koalice Pirátů, Prahy 4 sobě (Zelení a nezávislí) a hnutí Společně pro Prahu 4 (STAN / KDU-ČSL).

„Velmi si vážím důvěry kolegů a mohu nejen jim, ale i všem občanům Prahy 4 slíbit, že já i celá nová Rada budeme pracovat skutečně pro ně. Rozvoj městské části v poslední době stagnoval a my budeme muset spoustu věcí rozhýbat,“ uvedla nově zvolená starostka.

Irena Michalcová má osobní i profesní život spjat s Prahou 4, kde se narodila, vyrůstala, pracovala a působí dodnes. Získala pedagogické vzdělání /Spgš + tři roky Ped. UK/ a v oboru předškolního školství působila doposud přes třicet let. Začínala jako učitelka mateřské školy, ale po třech letech v rámci úspěšně absolvovaného konkurzního řízení postoupila do funkce ředitelky. Doposud vedla čtyři předškolní zařízení s téměř pěti sty dětmi a šedesáti zaměstnanci. Několik let působila ve funkci předsedkyně Komise pro výchovu a vzdělávání, je členkou školské rady při jedné ZŠ.

1. místostarostou Prahy 4 byl zvolen Zdeněk Kovářík z ODS. „Budu spolupracovat se všemi. I s těmi, kteří mi nedali hlas, jsem tu pro všechny,“ uvedl po svém zvolení.

Dalšími místostarosty byli zvoleni Michal Hroza (TOP 09) a Josef Svoboda (KDU-ČSL). Hroza by chtěl například vyřešit situaci kolem Branického divadla, bude se věnovat kultuře a majetku městské části. Svoboda se chce soustředit na agendu sociální politiky. „Až opadnou emoce a vášně, uvítám spolupráci i s opozicí,“ uvedl před volbou Svoboda, který se před tím do diskuse nezapojoval, i když k tomu byl opakovaně vyzýván.

Následně byli uvolněnými radními zvoleni Tomáš Hrdinka (ANO) a Jaroslav Míth (ODS). Hrdinka se chce věnovat péči o zeleň, ochraně před hlukovou zátěží a vodnímu hospodářství. „Důvod pro změnu byl jednoduchý, koalice nefungovala a jediné co řešila, byly vlastní spory, což potvrdilo i hlasování Zastupitelstva,“ uvedl novopečený radní Tomáš Hrdinka. Míth se chce věnovat školství, které měl ve vedení městské části na starost už v minulém volebním období. K tomu by se rád zaměřil na oblast sportu.

Zatímco volby mezi Michalcovou a Štěpánkem se nová opozice zúčastnila, volbu zbylých členů Rady už ignorovala a volební lístky si nevyzvedla. Radní dostávali shodně po třiadvaceti hlasech, což ke zvolení stačilo.

Následoval návrh na odvolání dosavadního radního Ondřeje Růžičky. První vlnu ustál, tento druhý pokus už ne. Pro jeho odvolávání bylo všech 23 zastupitelů, kteří si vyzvedli hlasovací lístky.

Dvěma neuvolněnými členy rady byli zvoleni Patrik Opa z ODS a Jan Hušbauer z ANO. „Na nefunkčnost dosavadní koalice doplácela celá městská část, a hlavně její obyvatelé, kteří od vedení očekávají, že bude pracovat hlavně pro ně,“ sdělil Hušbauer.

Třetí nominant Filip Vácha z TOP 09 získal v tajné volbě jen 22 hlasů a nebyl zvolen. Následně si klub TOP 09 vyžádal čtvrthodinovou pauzu. V opakované volbě už dostal 23 hlasů a byl zvolen do funkce radního.

Programové prohlášení nového vedení Prahy 4 bude vycházet z memoranda o spolupráci, kde si již nyní nová koalice stanovila své priority a bude hotové do dvou týdnů. Neměli jsme zatím čas na přípravu, vše se seběhlo rychle, nebylo to plánované. Ale pospíšíme si," slíbil zastupitelům 1. místostarosta Zdeněk Kovářík.

Nové vedení městské části Praha 4:

starostka Irena Michalcová
1. místostarosta Zdeněk Kovářík
místostarosta Josef Svoboda
místostarosta Michal Hroza
radní Tomáš Hrdinka
radní Jaroslav Míth
radní Patrik Oppa
radní Jan Hušbauer
radní Filip Vácha


Praha 13: Nechceme pro občany další zátěž, daň z nemovitosti u nás neporoste

Dnes ve 13:27

Pražští zastupitelé včera schválili úpravy vyhlášky, která umožní zvýšit daň z obytných nemovitostí pro výpočet daně. V Praze 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12 se daň fakticky zdvojnásobí. Naopak například v Praze 2, 4, 5, 9, 13 se daň zvyšovat nebude.

Maratonci z magistrátu: Budou zastupitelé jednat do noci? Možná, jen program schvalovali čtyři hodiny

Včera v 15:39

Dnes ráno v půl deváté se pražští zastupitelé sešli k prvnímu jednání po letní pauze. Ani vidina více než padesáti bodů, kterými se mají zabývat, je nepřinutila ke kvapíku. Jen o programu diskutovali celé dopoledne. 

Celé znění usnesení zastupitelstva Prahy 6 k pomníku maršála Koněva

12. září 2019 v 18:58

Zastupitelstvo Prahy 6 dnes rozhodlo o dalším nakládání s pomníkem maršála Koněva a přijalo usnesení poměrem hlasů 33 pro, 1 proti (6 zdrželo, 5 nehlasovalo). Podpora pro toto usnesení byla napříč politickým spektrem.

Další články
Nahoru