Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Novou školu U Elektry chce Praha 9 podle starosty Portlíka kolaudovat v červnu 2023
ZŠ a MČ U Elektry. Zdroj vizualizace: SMP CZ

Novou školu U Elektry chce Praha 9 podle starosty Portlíka kolaudovat v červnu 2023

Tomáš Portlík (ODS) se stal loni starostou Prahy 9, v letošních volbách dotáhnul koalici občanských demokratů a TOP 09 k vítězství, a tak ve funkci pokračuje. Stejně jako v minulém období zodpovídá za finance a rozpočet městské části. „K mým prioritám patří zlepšení stavu našeho školství,“ říká v rozhovoru pro server Pražský patriot.

Jak hodnotíte koalici, která vede Prahu 9?
Nová koalice je založena na stejném základu jako v minulém volebním období, tedy ODS, TOP 09 a STAN a nově ji rozšířil nováček v zastupitelstvu Prahy 9 – hnutí Praha 9 Sobě. Hodnotit její práci po měsíci existence by bylo předčasné. Ale devátá městská část patří v Praze k nejstabilnějším oblastem a nevidím důvod, proč by tomu mělo být v tomto volebním období jinak.

Jaké jsou ve funkci starosty vaše priority pro toto volební období?
K mým prioritám patří zlepšení stavu našeho školství, které v posledních letech dostává ránu za ranou. Inkluze možná vedená dobrými úmysly, nepřináší, co slibovala. Proticovidová opatření, jež zavřela školy, válka na Ukrajině spojená s přílivem uprchlíků, kdy jsme nuceni přijímat do našich škol děti, které neumějí česky – to všechno se negativně podepisuje na úrovni školství. Naše městská část je zřizovatelem pěti základních a deseti mateřských škol, kompetence máme omezené, ale věřím, že s invencí můžeme leccos zlepšit. V době covidových zákazů jsme například ve velké míře šetrnými metodami testovali děti v našich školách, ve spolupráci s odborníky jsme se pustili do experimentu, který měl potvrdit, že covid-19 lze včas detekovat z odpadních vod. Nebylo to proto, abychom svítili na titulcích novin, ale proto, aby děti mohly chodit do školy. Byl bych rád, kdyby se nám v tomto volebním období podařilo devítkové školství zase posunout o kus dál.

V jaké fázi je projekt výstavby ZŠ a MŠ U Elektry?
Jestli všechno půjde dobře, budeme budovu ZŠ a MŠ U Elektry v červnu 2023 kolaudovat. Navíc se nám podařilo rozšířit nově vznikající školní areál U Elektry o další pozemek. Když jsme se stavbou základní a mateřské školy začínali, padaly oprávněné stížnosti, že místo pro školu je malé. Byli jsme si toho vědomi, ale jiné jsme tehdy neměli. Slíbili jsme však, že uděláme maximum proto, abychom školní areál rozšířili. Dnes mohu zodpovědně prohlásit, že se to podařilo. K pozemku, na němž stojí budova školy, a k areálu bývalého Postservisu České pošty, získala devátá městská část i sousední zelené plochy.

Stejně jako v minulém období zodpovídáte za finance a rozpočet Prahy 9. V jakém stavu je hospodaření městské části?
Devítka dlouhodobě hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. Daří se nám zásadně krotit výdaje na provoz města, aktivní a úspěšní jsme také byli v řešení dotačních vztahů se státem. Devítka totiž patří k městským částem s přeneseným výkonem státní správy a za služby, které na nás stát přenáší, jsme dostávali výrazně méně financí, než kolik jsme na ně reálně vynakládali. Daří se nám také získávat peníze na investice z cizích zdrojů, tedy například od magistrátu nebo z fondů EU.

Bude Praha 9 pomáhat sociálně slabším občanům zvládnout dopady razantního růstu cen?
Soustředit se na pomoc nejohroženějším skupinám lidí je naší povinností, ale nebudeme rozdávat příspěvky plošně. Vzpomínám si na jeden citát Winstona Churchila: „Kapitalismu je vlastní jedna vada: nerovnoměrné rozdělení bohatství. Socialismu je naproti tomu vlastní jedna ctnost: rovnoměrné rozdělení bídy.“ Myslím si, že pomáhat plošně znamená pomáhat všem, abych nepomohl těm, kteří to nejvíce potřebují. Můžeme například přispívat na kroužky nebo obědy dětem ze sociálně znevýhodněných rodin, můžeme přizpůsobit podmínky grantů pro zájmové a sportovní organizace tak, aby je mohli navštěvovat i ti, kteří by si to jinak nemohli z finančních důvodů dovolit. To je solidarita zodpovědných. Je sice pracnější než plošné rozdávání podpory, navíc člověk je konfrontován s tím, že musí rozhodnout, kdo na příspěvek dosáhne. Ale je třeba zvolit spravedlivější způsob a nést za to politickou odpovědnost.


Autor: Jan Puci

Novým předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 je Jonáš Felkl

Včera v 16:20

Na svém zasedání v úterý 21. května zvolilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 nového předsedu kontrolního výboru. Stal se jím zastupitel Jonáš Felkl (bez politické příslušnosti), který kandidoval za Praha 1 Sobě. Nahradil tak Pavla Čižinského rovněž z uskupení Praha...

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Další články
Nahoru