Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Novou školu U Elektry chce Praha 9 podle starosty Portlíka kolaudovat v červnu 2023
ZŠ a MČ U Elektry. Zdroj vizualizace: SMP CZ

Novou školu U Elektry chce Praha 9 podle starosty Portlíka kolaudovat v červnu 2023

Tomáš Portlík (ODS) se stal loni starostou Prahy 9, v letošních volbách dotáhnul koalici občanských demokratů a TOP 09 k vítězství, a tak ve funkci pokračuje. Stejně jako v minulém období zodpovídá za finance a rozpočet městské části. „K mým prioritám patří zlepšení stavu našeho školství,“ říká v rozhovoru pro server Pražský patriot.

Jak hodnotíte koalici, která vede Prahu 9?
Nová koalice je založena na stejném základu jako v minulém volebním období, tedy ODS, TOP 09 a STAN a nově ji rozšířil nováček v zastupitelstvu Prahy 9 – hnutí Praha 9 Sobě. Hodnotit její práci po měsíci existence by bylo předčasné. Ale devátá městská část patří v Praze k nejstabilnějším oblastem a nevidím důvod, proč by tomu mělo být v tomto volebním období jinak.

Jaké jsou ve funkci starosty vaše priority pro toto volební období?
K mým prioritám patří zlepšení stavu našeho školství, které v posledních letech dostává ránu za ranou. Inkluze možná vedená dobrými úmysly, nepřináší, co slibovala. Proticovidová opatření, jež zavřela školy, válka na Ukrajině spojená s přílivem uprchlíků, kdy jsme nuceni přijímat do našich škol děti, které neumějí česky – to všechno se negativně podepisuje na úrovni školství. Naše městská část je zřizovatelem pěti základních a deseti mateřských škol, kompetence máme omezené, ale věřím, že s invencí můžeme leccos zlepšit. V době covidových zákazů jsme například ve velké míře šetrnými metodami testovali děti v našich školách, ve spolupráci s odborníky jsme se pustili do experimentu, který měl potvrdit, že covid-19 lze včas detekovat z odpadních vod. Nebylo to proto, abychom svítili na titulcích novin, ale proto, aby děti mohly chodit do školy. Byl bych rád, kdyby se nám v tomto volebním období podařilo devítkové školství zase posunout o kus dál.

V jaké fázi je projekt výstavby ZŠ a MŠ U Elektry?
Jestli všechno půjde dobře, budeme budovu ZŠ a MŠ U Elektry v červnu 2023 kolaudovat. Navíc se nám podařilo rozšířit nově vznikající školní areál U Elektry o další pozemek. Když jsme se stavbou základní a mateřské školy začínali, padaly oprávněné stížnosti, že místo pro školu je malé. Byli jsme si toho vědomi, ale jiné jsme tehdy neměli. Slíbili jsme však, že uděláme maximum proto, abychom školní areál rozšířili. Dnes mohu zodpovědně prohlásit, že se to podařilo. K pozemku, na němž stojí budova školy, a k areálu bývalého Postservisu České pošty, získala devátá městská část i sousední zelené plochy.

Stejně jako v minulém období zodpovídáte za finance a rozpočet Prahy 9. V jakém stavu je hospodaření městské části?
Devítka dlouhodobě hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. Daří se nám zásadně krotit výdaje na provoz města, aktivní a úspěšní jsme také byli v řešení dotačních vztahů se státem. Devítka totiž patří k městským částem s přeneseným výkonem státní správy a za služby, které na nás stát přenáší, jsme dostávali výrazně méně financí, než kolik jsme na ně reálně vynakládali. Daří se nám také získávat peníze na investice z cizích zdrojů, tedy například od magistrátu nebo z fondů EU.

Bude Praha 9 pomáhat sociálně slabším občanům zvládnout dopady razantního růstu cen?
Soustředit se na pomoc nejohroženějším skupinám lidí je naší povinností, ale nebudeme rozdávat příspěvky plošně. Vzpomínám si na jeden citát Winstona Churchila: „Kapitalismu je vlastní jedna vada: nerovnoměrné rozdělení bohatství. Socialismu je naproti tomu vlastní jedna ctnost: rovnoměrné rozdělení bídy.“ Myslím si, že pomáhat plošně znamená pomáhat všem, abych nepomohl těm, kteří to nejvíce potřebují. Můžeme například přispívat na kroužky nebo obědy dětem ze sociálně znevýhodněných rodin, můžeme přizpůsobit podmínky grantů pro zájmové a sportovní organizace tak, aby je mohli navštěvovat i ti, kteří by si to jinak nemohli z finančních důvodů dovolit. To je solidarita zodpovědných. Je sice pracnější než plošné rozdávání podpory, navíc člověk je konfrontován s tím, že musí rozhodnout, kdo na příspěvek dosáhne. Ale je třeba zvolit spravedlivější způsob a nést za to politickou odpovědnost.


Autor: Jan Puci

Zastupitelé Prahy 4 budou zasedat 20. září

15. září 2023 v 18:56

Sedmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 20. září od 15 hodin v zasedacím sále číslo301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500).

Praha 6: Bavíme se o Vokovicích a Veleslavínu

15. září 2023 v 07:53

Praha 6 zve veřejnost na setkání s radními do areálu veleslavínského zámečku ve středu 20. září od 16:30 hodin.

Vedení Prahy 4 rozhodlo o dotaci pro projekt Puntíkový den

14. září 2023 v 10:23

Rada městské části Praha 4 ve středu 13. září rozhodla o poskytnutí dotace ve výši 50 000 korun pro spolek Revenium na podporu projektu „Puntíkový den“. Cílem tohoto projektu je zlepšit povědomí veřejnosti o problémech, se kterými se mnohdy neopodstatněně potýkají ve společnosti lidé...

Starosta Prahy 6 Stárek zve na diskusi s občany nad zákuskem a kávou

14. září 2023 v 08:49

V restauraci Libocký dvůr v Rybničné ulici se ve čtvrtek 21. září uskuteční od 17 do 19 hodin setkání se starostou Prahy 6 Jakubem Stárkem (ODS), který zve občany na otevřenou diskusi nad zákuskem a kávou.  

Zastupitelstvo Prahy 1 přijalo usnesení k elektrokoloběžkám

13. září 2023 ve 22:04

Elektrokoloběžky se staly závažným dopravním, bezpečnostním a estetickým problémem historického centra Prahy. Zastupitelstvo první městské části proto ve středu přijalo usnesení, kterým chce situaci řešit s Magistrátem hl. m. Prahy. Praha 1 o tom informovala v tiskové...

Praha vyhlásila dotační program na podporu doplňkové sítě sociálních služeb

12. září 2023 v 09:19

Radní hl. m. Prahy včera schválili vyhlášení grantů hlavního města Prahy – Program podpory registrovaných sociálních služeb poskytovaných občanům hlavního města Prahy pro rok 2024 – Doplňková síť. Hlavní město tak v souladu se svými prioritami v oblasti sociální politiky podpoří kapacity...

Bude se konat 5. zasedání zastupitelstva Prahy 15

12. září 2023 v 08:49

V pořadí páté zasedání zastupitelstva Prahy 15 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 13. září v KC Varta v Boloňské ulici v Horních Měcholupech. Jednání je veřejné a opět bude vysíláno on-line.  

7. jednání zastupitelů Prahy 6 se uskuteční 18. září

10. září 2023 ve 12:27

V pondělí 18. září se koná 7. zasedání zastupitelstva šesté městské části v tomto volebním období. Jednání bude probíhat od 10 hodin v 6. patře budovy Úřadu městské části, Čs. armády 23, Praha 6.

Další články
Nahoru