Dnes Neděle - polojasno 20°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Novou barokní trasu Klementina navštívilo za první čtyři měsíce přes 45 000 lidí
Součástí nového prohlídkového okruhu v Klementinu je návštěva Barokní knihovny. Foto: PCT

Novou barokní trasu Klementina navštívilo za první čtyři měsíce přes 45 000 lidí

Novou barokní trasu v pražském Klementinu navštívilo v prvních čtyřech měsících jejího fungování více než 45 000 návštěvníků. Cestu si do budovy Národní knihovny nacházejí čeští i zahraniční turisté. ČTK to sdělila Klára Janderová, mluvčí městské firmy Prague City Tourism (PCT), která spolu s knihovnou pro turisty atrakci připravila. PCT má v metropoli na starosti turistický ruch.

Návštěvníci Klementina si mohou trasu projít od začátku dubna a nahlédnout do unikátních prostor včetně barokní knihovny.

„Zájem o barokní trasu je obrovský a navštěvují ji jak zahraniční turisté, tak domácí a Pražané. Od zahájení provozu trasu navštívilo více než 45 000 návštěvníků. V ranních hodinách to jsou spíše domácí hosté, včetně Pražanů, v odpoledních pak převažují zahraniční návštěvníci," uvedla Janderová.

Cílem projektu nové trasy bylo od počátku propagovat i méně známá historická místa, na která chce PCT nalákat turisty se zájmem o pražský místopis. Návštěvníci se rovněž dostanou exkluzivně na místa, kam se běžný cestovatel většinou nedostane.

Klementinum je tak součástí na kombinované vstupenky s ostatními objekty spravovanými PCT jako Staroměstská radnice, mostecké věže, Petřínská rozhledna či Svatomikulášská městská zvonice. Trasa je rovněž součástí nabídky v rámci městské karty Prague Visitor Pass.

Prohlídka trvá zhruba 50 minut a začíná každých 30 až 60 minut. Barokní trasu je možné projít pouze s kvalifikovaným průvodcem. Návštěvníci nahlédnou do barokního knihovního sálu, uvidí astronomickou věž či meridiánovou síň, která nabízí pohled na pozdně renesanční astronomické mechanismy z doby rudolfínské Prahy.

Turistů v Praze podle PCT loni meziročně výrazně přibylo, jejich počet ale stále nedosahuje čísel z předcovidových let. V pražských hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo 5,98 milionu turistů, což je asi 2,5krát více než v roce 2021, ale zhruba o dva miliony méně než v předcovidovém roce 2019. Přibylo především zahraničních turistů.


Autor: ČTK

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru