Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Novou barokní trasu Klementina navštívilo za první čtyři měsíce přes 45 000 lidí
Součástí nového prohlídkového okruhu v Klementinu je návštěva Barokní knihovny. Foto: PCT

Novou barokní trasu Klementina navštívilo za první čtyři měsíce přes 45 000 lidí

Novou barokní trasu v pražském Klementinu navštívilo v prvních čtyřech měsících jejího fungování více než 45 000 návštěvníků. Cestu si do budovy Národní knihovny nacházejí čeští i zahraniční turisté. ČTK to sdělila Klára Janderová, mluvčí městské firmy Prague City Tourism (PCT), která spolu s knihovnou pro turisty atrakci připravila. PCT má v metropoli na starosti turistický ruch.

Návštěvníci Klementina si mohou trasu projít od začátku dubna a nahlédnout do unikátních prostor včetně barokní knihovny.

„Zájem o barokní trasu je obrovský a navštěvují ji jak zahraniční turisté, tak domácí a Pražané. Od zahájení provozu trasu navštívilo více než 45 000 návštěvníků. V ranních hodinách to jsou spíše domácí hosté, včetně Pražanů, v odpoledních pak převažují zahraniční návštěvníci," uvedla Janderová.

Cílem projektu nové trasy bylo od počátku propagovat i méně známá historická místa, na která chce PCT nalákat turisty se zájmem o pražský místopis. Návštěvníci se rovněž dostanou exkluzivně na místa, kam se běžný cestovatel většinou nedostane.

Klementinum je tak součástí na kombinované vstupenky s ostatními objekty spravovanými PCT jako Staroměstská radnice, mostecké věže, Petřínská rozhledna či Svatomikulášská městská zvonice. Trasa je rovněž součástí nabídky v rámci městské karty Prague Visitor Pass.

Prohlídka trvá zhruba 50 minut a začíná každých 30 až 60 minut. Barokní trasu je možné projít pouze s kvalifikovaným průvodcem. Návštěvníci nahlédnou do barokního knihovního sálu, uvidí astronomickou věž či meridiánovou síň, která nabízí pohled na pozdně renesanční astronomické mechanismy z doby rudolfínské Prahy.

Turistů v Praze podle PCT loni meziročně výrazně přibylo, jejich počet ale stále nedosahuje čísel z předcovidových let. V pražských hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo 5,98 milionu turistů, což je asi 2,5krát více než v roce 2021, ale zhruba o dva miliony méně než v předcovidovém roce 2019. Přibylo především zahraničních turistů.


Autor: ČTK

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Dnes v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Dnes v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

27. května 2024 ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Další články
Nahoru