dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Novoroční ohňostroj na Letné může znamenat stres pro psy či ptáky. Ohrožen je i jejich zrak
Ilustrační foto: Karelj / Wikimedia Commons

Novoroční ohňostroj na Letné může znamenat stres pro psy či ptáky. Ohrožen je i jejich zrak

I když novoroční ohňostroj bude odpalován z Letenské pláně a nikoli z pontonu na Vltavě, kde minule zahynuli ptáci včetně labutí, pro některá zvířata může znamenat stres nebo jim dokonce poničit zrak – ačkoli není doba hnízdění, v sousedních Letenských sadech se vyskytují sojky, straky a další ptáci. Místní tam navíc chodí venčit psy. Před zahájením ohňostroje budou odpáleny tři akustické „oznamovací“ efekty – aby byla zvířata vyrušena a vzdálila se.

I letos čeká Prahu novoroční ohňostroj – trvat bude čtvrt hodiny, město za něj zaplatí asi milion korun. Na Nový rok bude v 18 hodin odpálen z Letenské pláně, sousedící s rozsáhlým parkem Letenské sady. I když mnoha dětem létající světýlka jistě rozzáří oči, zvířata mohou zažívat stres.

„Ohňostrojem a vším, co mu je podobné, trpí veškerá zvířata v dosahu,“ říká Milan Kaucký z organizace SOS Zvířata v nouzi. „Pro volně žijící zvířata, ať to jsou ptáci, nebo savci, je to stres minimálně z hluku. Často se pak bezhlavě snaží dostat z dosahu. Záblesky v jejich blízkosti je mohou oslnit, případně i při vysoké intenzitě (pokud náhodou první petarda vybuchne v blízkosti ptáka) poškodit zrak,“ uvádí.

Pejskaři se bojí – sady jsou místem procházek

V Letenských sadech se vyskytují například straky či sojky. „Bydlím přímo na Letné, do Letenských sadů chodím se psem, straky a sojky vídám běžně. V zimě tam sypu ptáčkům. Nejsem rád, že tam bude ohňostroj. Budeme se muset s fenkou Ritou omezit, nepůjdeme v tu dobu, kdy jsme zvyklí, ven,“ říká penzista Josef.

pejskari-nahled Právě kolem osmnácté hodiny, kdy ohňostroj začne, totiž mnozí pejskaři chodí se svými miláčky na procházku. Letenské sady jsou ideálním místem pro venčení psů. „Při takových příležitostech se ztrácí mnoho psů, někdy i vedených na vodítku. V panice, když se leknou, někdy se vytrhnou i s vodítkem majiteli. Někdy roztrhnou i karabinu,“ upozorňuje i Kaucký.

Ohňostroj může zvířatům způsobit chorobný strach

„Následky ze zvuku ohňostroje jsou někdy trvalé, tedy chorobný strach z ran jakéhokoli původu. Zvířata se pak panicky bojí i bouřky,“ dodává. Podle jeho slov trpí také zvířata doma, protože mají mnohem citlivější sluch než lidé. A kolem Letenské pláně je poměrně husté osídlení, a jak už bylo zmíněno, bydlí tam i lidé, kteří mají doma psy nebo kočky.

„Řeší se to nejčastěji zavřením v inkriminovanou dobu doma a hlasitým ´poslechem´ televize, rádia, přehrávače. To částečně hluk ohňostroje, výbuchů petard a hvízdání raket, přehluší. Ale i tak to zvířata zaregistrují a záleží na jejich povaze a zkušenosti z dřívějška,“ vysvětluje Kaucký. Záleží podle něj samozřejmě i na přístupu chovatele. „Pokud je mezi zvířetem a chovatelem vzájemná důvěra. Hodně pomůže hlazení a slovní konejšení,“ říká.

I podle ochránce zvířat Tomáše Maříka může ohňostroj znamenat problém pro ptáky. Přesto, že v tu dobu nehnízdí. „Nicméně, asi to není tak velké zatížení, jako kdyby to bylo v jiné době,“ uvádí. „Ohňostroj je může vystresovat, že vzlétnou a přelétnou někam dál. Kdyby bylo hnízdění, opustili by hnízdo, to by byl samozřejmě větší průšvih,“ dodává.

Živočichy na ohňostroj upozorní „oznamovací“ efekty

Město v souvislosti s konáním ohňostroje připravilo některá dopravní a bezpečnostní opatření, o kterých jsme již informovali. Před vlastním zahájením budou odpáleny tři akustické „oznamovací“ efekty – pět, tři a jednu minutu před začátkem. Tyto anonce jsou určeny nejen pro veřejnost a ostrahu, ale především právě pro „vyrušení“ ptactva a živočichů, kteří by se mohli vyskytovat blízko odpaliště.

novorocni-ohnostroj-nahled Kolem odpaliště bude navíc ohrazen bezpečnostní okruh, který bude hlídán strážníky. Bezpečnostní opatření v prostoru Letenských sadů platí od 6.00 hodin 1. ledna 2014 do 10.00 hodin 2. ledna 2014. Přímo na Letné mohou v případě problémů pomoci dva vozy záchranky a dva hasičské.

Zvířata trpěla už na Silvestra – petardami

Zvířata žijící v hlavním městě si opět „užila“ už o silvestrovské noci, ale i přes den, kdy docházelo k neorganizovanému bouchání rachejtlí.

„Na Silvestra bývá problém s venčením, protože nikdy nevíte, kdy nějaký blbec odpálí petardu i přes den. Takže, i když se člověk rok co rok vyhne nejpravděpodobnějšímu času, například silvestrovské půlnoci, může mu u venčeného psa něco bouchnout odpoledne,“ říká Milan Kaucký z organizace SOS Zvířata v nouzi. „Výrostci se občas baví házením bouchacích kuliček do blízkosti zvířat,“ dodává.

Loňský ohňostroj byl odpálen z pontonu na Vltavě mezi Střeleckým ostrovem a Karlovým mostem. Hynuli při něm ptáci hnízdící na Vltavě, včetně labutí. Zranění vyplašení ptáci padali mezi přihlížející diváky. Dvě labutě tehdy nepřežily, jedna byla odvezena do záchranné stanice lesů hlavního města Prahy v Jinonicích. Město proto ohňostroj přesunulo na Letnou.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru