Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 21°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Novodvorská ulice má Strakonickou louku, obdobné kvetoucí plochy v Praze 4 možná příští rok přibydou
Rozkvetlá Strakonická louka v Novodvorské ulici. Foto: Tomáš Hrdinka

Novodvorská ulice má Strakonickou louku, obdobné kvetoucí plochy v Praze 4 možná příští rok přibydou

Ve středovém pásu ulice Novodvorská právě kvete Strakonická louka, kterou zde na jaře nechala vysít radnice Prahy 4. Nedopatřením sice byla část louky posečena a v jednom úseku bylo na pár dní odloženo potrubí, nicméně už došlo k nápravě. Rostliny by měly kvést celé léto. Pokud si louku veřejnost oblíbí, mohla by být vysazena na dalších místech, už příští rok například v ulici Jeremenkova.  

Čtvrtá městská část se rozhodla vylepšit prostředí sídliště Novodvorská a zároveň podpořit druhovou rozmanitost hmyzu vysazením směsi kvetoucích letniček. Loni na podzim vyjednala s Technickou správou komunikací hl. m. Prahy (TSK) výpůjčku pozemků v Novodvorské ulici o celkové ploše 4500 metrů čtverečních.

„Dlouhá ulice s poměrně širokým středovým pásem komunikační zeleně je pro tento záměr ideální. V některých úsecích rostou keře, na zbytku tráva, která je v létě spálená a nevypadá zrovna hezky. Takže pestře kvetoucí luční rostliny to tu oživí,“ uvedl radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka.

Směs zvanou Strakonická louka, která obsahuje semena patnácti letniček, se rozhodla Praha 4 vysít na 1500 metrech čtverečních. Obsahuje vlčí mák, chrpu, sluncovku, měsíček, len, kopretinu a další rostliny.

Po konzultaci s policií byly ponechány travnaté úseky u křižovatek, přechodů a obrubníků, kde by kvetoucí rostliny mohly bránit ve výhledu řidičům a zhoršovaly tak bezpečnost provozu na poměrně rušné ulici. Navíc někde mají lidé už řadu let zkratky, takže by zde hrozilo pošlapání rostlin. Osazen byl pás dlouhý 180 a široký osm metrů.

„Strakonická louka je barevně pestrá, vykvétá postupně a rostliny nejsou příliš vysoké, což byl také jeden z faktorů při našem rozhodování,“ sdělil Hrdinka, který vznik louky a výběr této konkrétní směsi inicioval.

Inspiroval ho přístup jiných měst, kde tento druh louky zdobí kruhové objezdy, se samotnou pestrobarevnou směsí se však před lety poněkud překvapivě setkal v malé vesnici Klentnice na Pálavě a ihned mu učarovala.

„Naším motivem bylo především pozvednout estetiku prostředí sídliště a zároveň podpořit druhovou rozmanitost hmyzu, zejména motýlů, kteří už byli na lokalitě pozorováni,“ pokračoval radní.

Strakonická louka v Novodvorské ulici

Kvůli nouzovému stavu mohlo dojít k výsevu až v květnu, tedy s měsíčním zpožděním.  Než rostliny vykvetly, firma, která pro silničáře zdejší travnaté pásy u cest už řadu let udržuje, louku v domnění, že se jedná o přerostlou trávu, pokosila.

„Byli jsme ubezpečeni, že se to už nebude opakovat. Navíc firma začala posekanou louku pravidelně zalévat a přihnojila ji. Zdá se, že to zabralo a v těchto dnech už i tato část bohatě kvete,“ popsal Hrdinka. Jiný postup už podle něj neměl smysl, protože například na opětovné vysazení semen by už bylo příliš pozdě.

„Takže i když posečená louka bude nižší a možná ne tak pestrá, stále bude pro hmyz i obyvatele sídliště atraktivní,“ pokračoval radní.

V úseku Novodvorské na úrovní kulturního centra společnost, která prováděla opravy teplovodu, složila na již rozkvetlou louku na pár dní potrubí. I zde došlo k omluvě a ke kompenzaci, která spočívala opět v pravidelné zálivce a přihnojení.

Květnatá louka v ulici Novodvorská stála Prahu 4 zhruba 150 000 korun bez DPH. Příští rok budou náklady minimální, protože rostliny se po odkvětu nechají vysemenit. I když vykvete jen část z nich, např. chrpy a máky, i tak bude efekt významný. Až zase napřesrok bude potřeba louku znovu přesít, ideálně jinou směsí.

Pokud bude ohlas veřejnosti na kvetoucí rostliny u silnice pozitivní, mohla by se louka objevit na dalších místech Prahy 4. Podle radního Tomáše Hrdinky připadá v úvahu například pás zeleně zhruba v polovině Jeremenkovy ulice, která vede z podolských Dvorců směrem na Budějovickou. Zmíněná smlouva s TSK je na dobu neurčitou a je aplikovatelná i na jiná území, která si Praha 4 vybere a kde bude možné výsev provést.


Autor: Jan Puci

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

Další články
Nahoru