dnes
Úterý - obcasny-dest
7°C
zítra
Středa - polojasno
5°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
8°C
Novodobý fenomén: Ordinace plastických chirurgů plní náctiletí, chlapce nevyjímaje. O jaké operace jeví zájem?
Dříve osmnáctiletou dívku nenapadlo nechat si zvětšit prsa, dnes to je běžné. Ilustrační foto: Freeimages.com

Novodobý fenomén: Ordinace plastických chirurgů plní náctiletí, chlapce nevyjímaje. O jaké operace jeví zájem?

Stále mladší zájemci o opravení zevnějšku se objednávají k plastickým chirurgům. Nezřídka jsou to patnáctileté dívky, které si nejdříve ověří možnosti na internetu. A právě v tom je rozdíl mezi nimi a staršími ženami.

Je to úkaz, který by před čtvrt stoletím byl raritou, ale dnes se dokonce mluví o tom, že třetinu pacientů na klinikách plastické chirurgie tvoří právě mladí lidé. Ti se zajímají o tento obor prostřednictvím internetu, na němž kladou otázky specialistům.

Nejčastější dotazy od mladistvých jsou na operace nosu, prsů a intimních oblastí. Většinou ale musejí počkat až do dovršení plnoletosti. Dřívější zákroky se mohou dělat jen se souhlasem zákonného zástupce. Zákroky před osmnáctým rokem se většinou dělají jen, když zjevné vady ohrožují psychiku dospívajícího. Například mimořádně velký nos nebo asymetrie prsou.

Dívky kolem patnáctého roku ovšem podle lékaře zajímají už i takové specifické úpravy jako je operace genitálu, labioplastika, která zmenší stydké pysky. Také liposukce je už v tomto věku předmětem dotazů.

Chlapci zase mají dost často problémy s tím, že vlivem hormonů mají zvětšené prsní žlázy. Někteří mají až ženská prsa také kvůli obezitě. Stydí se svléknout na koupališti a trpí komplexy. Druhým přáním chlapců bývá operace zúžené předkožky.

Dříve osmnáctiletou dívku nenapadlo nechat si zvětšit prsa, dnes prý to je běžná záležitost. Přitom každé postavě sluší jiné proporce a dívky, pokud už na zvětšení trvají, měly si měly nechat poradit. Naštěstí díky internetu mají mladí mnohem víc informací, než tomu bylo dříve.

Během předoperačních konzultací probírá lékař s pacienty jejich motivaci. Mladí lidé jsou na svůj problém často až moc fixováni. Jejich fyzický nedostatek přerůstá do psychické roviny. Je tu riziko dysmorfofobie, to znamená posedlosti vlastním tělem. Těmto pacientům se snaží chirurgové operaci rozmlouvat.

A kdo jsou nejčastěji mladé klientky plastických chirurgů? Ve velké míře jsou to studentky vysokých škol, kterým operaci hradí rodiče nebo později i partner. Není málo těch, které si vezmou na operaci splátky.


Víte, jak správně užívat předepsané léky? Na Karlově náměstí poradí zdarma

20. ledna 2020 ve 12:26

Máte obavy z jejich nežádoucích účinků nebo si nejste jisti, zda je správně kombinujete? Navštivte oddělení klinické farmakologie a farmacie pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Novinkou letošního roku je totiž bezplatné lékové poradenství. Stačí se jen dopředu...

Brabon Chief Brabon-Hames Emilie: 8 týdnů k novému já

19. ledna 2020 v 10:52

V knize vám Emilie a Chief, trenéři elitních sportovců, představí stravovací a fitness režim, který pomůže každému odhalit za 8 týdnů své nové já. Chcete být jedním z nich? Pak vám stačí obrovská dávka odhodlání a tato kniha. Najdete v ní vše, co budete v příštích 8 týdnech potřebovat – fitness...

Chřipka si ve Středočeském kraji vyžádala první oběť

18. ledna 2020 ve 20:36

Ve třetím kalendářním týdnu byl ve Středočeském kraji zaznamenán vzestup celkové nemocnosti (akutních respiračních infekcí), a to o 15,3 %. Celková nemocnost činila 1083 onemocnění na 100 000 obyvatel. Nejvyšší nemocnost (ARI) byla hlášena v okrese Mělník, nejnižší v okrese Kladno. Nejvyšší...

Další články
Nahoru