Dnes Neděle - oblacno -7°C
Zítra Pondělí - snih -12°C
Neděle 17. 1. 2021
Svátek má Drahoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Novodobý fenomén: Ordinace plastických chirurgů plní náctiletí, chlapce nevyjímaje. O jaké operace jeví zájem?
Dříve osmnáctiletou dívku nenapadlo nechat si zvětšit prsa, dnes to je běžné. Ilustrační foto: Freeimages.com

Novodobý fenomén: Ordinace plastických chirurgů plní náctiletí, chlapce nevyjímaje. O jaké operace jeví zájem?

Stále mladší zájemci o opravení zevnějšku se objednávají k plastickým chirurgům. Nezřídka jsou to patnáctileté dívky, které si nejdříve ověří možnosti na internetu. A právě v tom je rozdíl mezi nimi a staršími ženami.

Je to úkaz, který by před čtvrt stoletím byl raritou, ale dnes se dokonce mluví o tom, že třetinu pacientů na klinikách plastické chirurgie tvoří právě mladí lidé. Ti se zajímají o tento obor prostřednictvím internetu, na němž kladou otázky specialistům.

Nejčastější dotazy od mladistvých jsou na operace nosu, prsů a intimních oblastí. Většinou ale musejí počkat až do dovršení plnoletosti. Dřívější zákroky se mohou dělat jen se souhlasem zákonného zástupce. Zákroky před osmnáctým rokem se většinou dělají jen, když zjevné vady ohrožují psychiku dospívajícího. Například mimořádně velký nos nebo asymetrie prsou.

Dívky kolem patnáctého roku ovšem podle lékaře zajímají už i takové specifické úpravy jako je operace genitálu, labioplastika, která zmenší stydké pysky. Také liposukce je už v tomto věku předmětem dotazů.

Chlapci zase mají dost často problémy s tím, že vlivem hormonů mají zvětšené prsní žlázy. Někteří mají až ženská prsa také kvůli obezitě. Stydí se svléknout na koupališti a trpí komplexy. Druhým přáním chlapců bývá operace zúžené předkožky.

Dříve osmnáctiletou dívku nenapadlo nechat si zvětšit prsa, dnes prý to je běžná záležitost. Přitom každé postavě sluší jiné proporce a dívky, pokud už na zvětšení trvají, měly si měly nechat poradit. Naštěstí díky internetu mají mladí mnohem víc informací, než tomu bylo dříve.

Během předoperačních konzultací probírá lékař s pacienty jejich motivaci. Mladí lidé jsou na svůj problém často až moc fixováni. Jejich fyzický nedostatek přerůstá do psychické roviny. Je tu riziko dysmorfofobie, to znamená posedlosti vlastním tělem. Těmto pacientům se snaží chirurgové operaci rozmlouvat.

A kdo jsou nejčastěji mladé klientky plastických chirurgů? Ve velké míře jsou to studentky vysokých škol, kterým operaci hradí rodiče nebo později i partner. Není málo těch, které si vezmou na operaci splátky.


Recepty na koktejly s italským likérem Bombardino

9. ledna 2021 v 15:20

Italský likér Bombardino je novinkou z destilerie Saint Roch, jedná se o kombinací karibského rumu a vaječného likéru. Bombardino je novinkou rozšiřující portfolio českého distributora prémiových alkoholických i nealkoholických nápojů a vín Premier Wines & Spirits. 

Přednáška pro dospělé: Normální šílenství

8. ledna 2021 v 19:00

Představení nové knihy rozhovorů o duševním zdraví, léčbě a přístupu k lidem s psychickým onemocněním ve středu 13. ledna v 19 hodin.

Přednáška online: Rok 2021 ve znamení kovového Buvola

7. ledna 2021 v 09:40

Městská knihovna připravila na 11. ledna v 19 hodin on-line přednášku Rok 2021 ve znamení kovového Buvola.

Další články
Nahoru