dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C

Novinky v odpadovém hospodářství v Praze 1. Kde najdete kontejnery na separovaný odpad?

V roce 2014 byla Městskou částí Praha 1 realizována výstavba dalších čtyř stanovišť podzemních kontejnerů na separovaný odpad. Ta nahradila stávající nadzemní stanoviště. Konkrétně se jedná o lokality Masná, Haštalská a Klimentská.

Aktuálně se dokončuje podzemní stanoviště ve Vítězné ulici s plánovaným zapojením do systému svozu počátkem roku 2015. Nová stanoviště vypadají lépe a především nabízejí o třetinu větší kapacitu nádob. Třídit lze papír, sklo, plast, nápojové kartony.

Veškeré nádoby na separovaný odpad zařazené do systému Hlavního města Prahy slouží výhradně k odkládání separovaného odpadu občany. Podnikatelské subjekty je smí používat pouze na základě písemné smlouvy s hlavním městem Prahou. V opačném případě se dopouštějí protiprávního jednání, za které mohou být sankciovány.

Pokuta do výše 50 000 korun může být rovněž uložena tomu, kdo odloží svůj odpad na veřejné prostranství. Podnikatelské subjekty jsou jakožto původci odpadů povinny dodržovat povinnosti uvedené v zákoně č. 185/2001 Sb., o odpadech – shromažďovat odpady utříděné podle jednotlivých druhů a kategorií, zabezpečit je proti znehodnocení, úniku a odcizení a předávat je pouze oprávněné osobě k likvidaci.

Použitý textil lze i nadále odkládat do speciálních kontejnerů umístěných na Senovážném náměstí, které provozuje firma POTEX. Dle informace této firmy se podařilo v roce 2014 tímto způsobem sesbírat 11 900 kilogramů textilu. Ten byl z větší části předán neziskovým organizacím.

Speciální červené kontejnery na elektroodpad jsou umístěny na stanovištích v Žitné ulici a v Dušní, nadále probíhá pilotní projekt sběru hliníku prostřednictvím stříbrných nádob.


Všichni malí nakladatelé aneb Knižní vánice

Dnes v 07:22

Knihex je místem setkání nakladatelů a čtenářů v příjemné přátelské atmosféře. Popáté se koná v zimě, 9. a 10. prosince od 10 do 20 hodin v prostoru Studia ALTA v Holešovicích.

Zmlátil bývalou partnerku před jejich dětmi

Včera ve 23:20

V neděli odpoledne volala oznamovatelka na linku 156, že v jednom z bytů v Dejvicích byla napadena žena bývalým druhem, se kterým žije ve  společné domácnosti společně s jejich dětmi.

Předvánoční setkání v Galerii Bijoux Nemesis

Včera ve 21:33

Tradiční předvánoční setkání a vernisáž obrazů výtvarnice Hanky Poláchové ve čtvrtek 30. listopadu v 17 hodin. Večer zahájí zpěvák Bohuš Matuš.

Ve Strakově akademii se konalo 20. zasedání Národního parlamentu dětí a mládeže

Včera v 16:01

V sídle Úřadu vlády ČR zasedl dnes ke svému jubilejnímu dvacátému jednání Národní parlament dětí a mládeže. Shodl se například na požadavku zavedení samostatné pozice dětského ombudsmana či na pravidelném seznamováni se s řešením krizových situací. Na úvod zasedání pozdravil členy parlamentu také...

Muž po zásahu elektrickým proudem

Včera v 15:55

V pátek 17. listopadu vyjížděla autohlídka městské policie z Prahy 1 do Hybernské ulice, odkud byl hlášen úraz stavebního dělníka elektrickým proudem. Muž ležel v suterénu domu a nejevil známky života.

Rozsvícení břevnovského vánočního stromu

Včera v 15:23

Ozdobenou živou jedličku v Bělohorské ulici u Kaštanu rozsvítí v sobotu 2. prosince v 17 hodin starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář, převor břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek a předseda spolku břevnovských živnostníků Tomáš Hudera.

Marek Eben pokřtí knížku pro chytré děti

Včera ve 12:58

Křest dobrodružné knihy pro děti autora Petra Stančíka a ilustrátorky Galiny Miklíkové H2O Tajná vodní mise se koná ve středu 22. listopadu ve 12 hodin v Paláci knih Neoluxor.

Musica Florea uvede nově objevené kantáty českých autorů

Včera v 11:58

V hudebních archivech evropských kulturních center se dodnes nachází množství děl, která čekají na své objevitele. Na koncert z děl, jejichž partitury ležely přes dvě stě let v pražských a vídeňských archívech, se mohou těšit posluchači v Praze a v Brně.

Vánoční piknik v Grébovce

Včera v 11:51

Vánoční piknik 8. – 10. prosince, každý den od 10–19 hodin v parku Grébovka. Čeká vás moderní vánoční trh, vychutnáte si pohodovou vánoční atmosféru, ochutnáte to nejlepší z produkce vybraných prodejců a farmářů, koupíte si vánoční cukroví a dárky.

Vánoční trhy na Jiřáku

Včera v 11:13

V sobotu 24. listopadu začnou v 16:30 hodin vánoční trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Vánoční koncert Václava Hybše s orchestrem v Kulturním domě Ládví

Včera v 11:02

Před téměř 40 lety založil Václav Hybš tradici Vánočních koncertů a jeden z nich se v loňském roce konal i v Kulturním domě Ládví. Letos se na Václava Hybše můžete těšit 7. prosince v 19 hodin.

Přerušení dodávky vody v části Prahy 8 – Bohnic

Včera v 10:57

Zítra bude od 8 do 15 hodin přerušena dodávka pitné vody v ulicích Bohnická 67/44, 69/46, 835/83a; U Pazderek 299/14, 300/16, 839/18, 840/18a, 848/19, 292/20, 173/21, 218/23, 805/25, 152/29; z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 1: Setkání osobností v Redutě

Včera v 10:49

Pro seniory Prahy 1 připravila radnice setkání v Jazzovém klubu Reduta ve čtvrtek 23. listopadu.

Další krátké zprávy
Nahoru