dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Pražská doprava

Novinky na webu s jízdními řády

Organizace ROPID zprovoznila začátkem března 2014 celou řadu větších či menších inovací některých vlastních webových služeb. Největší novinky se týkají Portálu jízdních řádů provozovaného na adrese http://portalpid.idos.cz/.

Do Portálu jízdních řádů jsou přidány zastávkové jízdní řády vlaků (zatím jen v testovacím režimu), se kterými se dnes již běžně můžete setkat na železničních stanicích a zastávkách v PID.

Dosud byly tyto jízdní řády k dispozici jen v poměrně neintuitivní a nejednotné podobě, nyní jsou již prezentovány ve standardní podobě jako kterýkoli jiný zastávkový jízdní řád PID.

Stáhnout si tak lze samostatně jízdní řád z kterékoli železniční stanice nebo zastávky PID. Zastávkové jízdní řády vlaků jsou zatím v pilotním testovacím režimu a nemusí obsahovat všechny (především krátkodobé) výluky.

Další výraznou inovací na Portálu jízdních řádů je možnost objednávání zasílání jízdní řádů na e-mail ve vazbě na konkrétní zastávku bez ohledu na linky. Dosud bylo možné objednávat jízdní řád jen pro konkrétní zastávky zvolené linky, nově je možné objednat si jízdní řády i obecně ze zastávky (objednávka je vázána na název zastávky) a systém uživateli pošle jízdní řády všech linek zastavujících ve zvolené zastávce.

Výhodou tohoto typu objednávky je, že cestující už nemusí sledovat, které linky aktuálně v zastávce zastavují (ať už dočasně či trvale). Systém sám rozpozná změnu a zašle jízdní řády všech zastavujících linek.

Přizpůsobí skutečnému počtu spojů

Objednávání všech jízdních řádů ze zastávky se provádí jednoduše, a to kliknutím na symbol obálky v abecedním seznamu zastávek Portálu jízdních řádů. Samotný princip objednávání jízdních řádů zůstal nezměněn a samozřejmě se rozšířil i na vlakové zastávkové jízdní řády.

Novinky naleznete i v další webové aplikaci – Osobním jízdním řádu (http://pid.idos.cz/osj/).

Hlavní viditelnou změnou je, že výsledná velikost tabulky se zastávkovým jízdním řádem v PDF se přizpůsobí skutečnému počtu spojů jízdního řádu. V rozšířených možnostech dále přibyl filtr pro linky, kterým je možno zakázat či povolit použití vyjmenovaných linek. Několik drobných změn bylo provedeno i v algoritmech pro hledání a export jízdních řádů.

Poslední významnou novinkou je přímé zobrazování linek S ve vyhledávači spojení i v osobním jízdním řádu, čímž dochází ke sjednocení prezentace vlaků s ostatními dopravními prostředky.


Další články
Nahoru