Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Novinkou 91. sezony v Zoo Praha budou luskouni a pavilon goril, v plánu je Arktida
Samička Run Hou Tang, která přijede do Prahy. Foto: Taipei Zoo

Novinkou 91. sezony v Zoo Praha budou luskouni a pavilon goril, v plánu je Arktida

Pražská zoologická zahrada včerejškem vstoupila do své 91. sezony. Návštěvníci zahrady by se letos měli dočkat dvojice luskounů, která do Prahy dorazí ze zoologické zahrady v tchajwanské metropoli Tchaj-pej. Chovný pár luskounů bude obývat expozici Indonéská džungle v pražské zoo. Zoo také 28. září plánuje otevřít nový pavilon goril. Připravuje i výstavbu nového pavilonu pro lední medvědy. Při slavnostním zahájení sezony to dnes uvedli ředitel zoo Miroslav Bobek, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Petr Hlubuček (STAN).

„Nový Pavilon goril otevřeme 28. září a již v nejbližší době k nám dorazí pár luskounů krátkoocasých,“ uvedl Bobek a poděkoval všem návštěvníkům: „Svým zájmem o naši zoologickou zahradu nejen pomáháte překonat nelehké období po uzavření v době pandemie covid-19, ale také přispíváte k ochraně ohrožených druhů.“

„Obzvláště se těším na příchod páru vzácných a zároveň ohrožených luskounů krátkoocasých, které si budeme moci už brzy prohlédnout v noční expozici pavilonu Indonéská džungle. Tito noví obyvatele zoo zamíří do Prahy ze zoologické zahrady v tchajwanské metropoli Tchaj-pej jako součást spolupráce mezi oběma hlavními městy,“ sdělil primátor Hřib.

„Pražská zoo se neustále vyvíjí a autentickými expozicemi přibližuje přirozený život zvířat veřejnosti. Nový pavilon goril bude opět něco zcela jedinečného. Přenese návštěvníky do kamerunské krajiny plné rostlin a zvuků tamní přírody,“ řekl náměstek Hlubuček.

V letošním roce by podle něj mohla Praha získat stavební povolení pro novou expozici s názvem Arktida. Výstavba by mohla začít v roce 2023. Nový domov by v novém pavilonu mohli najít zvláště lední medvědi.

Podle návrhu z dílny společnosti G.L.architekti by expoziční celek s pracovním názvem Arktida měl zaujímat prostor více než 8000 metrů čtverečních na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů.

Nynější expozice ledních medvědů je otevřená od roku 1933, z hlediska dnešních nároků je tento medvědinec příliš malý a zastaralý, řekl ČTK už dříve ředitel zoo. 

Kromě nadcházejících plánů byly také stěžejním tématem na zahájení sezony aktivity Zoo Praha na pomoc válkou ohroženým chovatelským zařízením na Ukrajině a uprchlým ukrajinským ženám a dětem.

Na speciálním podúčtu sbírky „Pomáháme jim přežít“ se podařilo dosud nashromáždit již přes 3 170 000 korun. Za části vybraných prostředků již pražská zoo vypravila celkem tři transporty s krmivem a potřebným vybavením pro ukrajinské zoo, další peníze pak věnovala přímo Zoo Mykolajiv, Zoo Charkov a Safari Zoo Berďansk.

Toto úsilí ocenil ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis, který si v rámci slavnostního zahájení převzal z rukou ředitele Miroslava Bobka symbolický šek ve výši 10 000 euro na pomoc právě mykolajivské zoo.

„Děkuji pražské zoo, která v této těžké době myslí na své kolegy a zvířata v ukrajinských zoologických zahradách i rodiny s dětmi, které byly nuceny prchnout před hrůzami války. Aktivity Zoo Praha jsou příkladnou ukázkou české solidarity s ukrajinským lidem i zvířaty,“ vyjádřil svůj vděk velvyslanec Perebyjnis.

V rámci odpoledního programu proběhla módní přehlídka dětských uniforem Zoo Praha, které si zájemci mohli zakoupit přímo na místě. Dále byla předvedena speciální kolekce košil s motivem luskounů i autentických afrických šatů. Vyvrcholením programového bloku pak bylo obnovení provozu dětské tramvajky.

Návštěvníci měli také možnost se konečně pohlaví a jméno mláděte ohroženého druhu gibona stříbrného, které se narodilo loni 20. listopadu. Čtyřměsíční sameček byl pokřtěn  jménem Claire.

Na návštěvníky čekal rovněž bohatý program včetně vernisáže výstavy „Něžní obři“ a křtu stejnojmenného kalendáře, jehož kmotry se stali populární herečka Veronika Khek Kubařová a filmový režisér F. A. Brabec.


Autor: puc

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru