Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 29°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Novinkou 91. sezony v Zoo Praha budou luskouni a pavilon goril, v plánu je Arktida
Samička Run Hou Tang, která přijede do Prahy. Foto: Taipei Zoo

Novinkou 91. sezony v Zoo Praha budou luskouni a pavilon goril, v plánu je Arktida

Pražská zoologická zahrada včerejškem vstoupila do své 91. sezony. Návštěvníci zahrady by se letos měli dočkat dvojice luskounů, která do Prahy dorazí ze zoologické zahrady v tchajwanské metropoli Tchaj-pej. Chovný pár luskounů bude obývat expozici Indonéská džungle v pražské zoo. Zoo také 28. září plánuje otevřít nový pavilon goril. Připravuje i výstavbu nového pavilonu pro lední medvědy. Při slavnostním zahájení sezony to dnes uvedli ředitel zoo Miroslav Bobek, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Petr Hlubuček (STAN).

„Nový Pavilon goril otevřeme 28. září a již v nejbližší době k nám dorazí pár luskounů krátkoocasých,“ uvedl Bobek a poděkoval všem návštěvníkům: „Svým zájmem o naši zoologickou zahradu nejen pomáháte překonat nelehké období po uzavření v době pandemie covid-19, ale také přispíváte k ochraně ohrožených druhů.“

„Obzvláště se těším na příchod páru vzácných a zároveň ohrožených luskounů krátkoocasých, které si budeme moci už brzy prohlédnout v noční expozici pavilonu Indonéská džungle. Tito noví obyvatele zoo zamíří do Prahy ze zoologické zahrady v tchajwanské metropoli Tchaj-pej jako součást spolupráce mezi oběma hlavními městy,“ sdělil primátor Hřib.

„Pražská zoo se neustále vyvíjí a autentickými expozicemi přibližuje přirozený život zvířat veřejnosti. Nový pavilon goril bude opět něco zcela jedinečného. Přenese návštěvníky do kamerunské krajiny plné rostlin a zvuků tamní přírody,“ řekl náměstek Hlubuček.

V letošním roce by podle něj mohla Praha získat stavební povolení pro novou expozici s názvem Arktida. Výstavba by mohla začít v roce 2023. Nový domov by v novém pavilonu mohli najít zvláště lední medvědi.

Podle návrhu z dílny společnosti G.L.architekti by expoziční celek s pracovním názvem Arktida měl zaujímat prostor více než 8000 metrů čtverečních na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů.

Nynější expozice ledních medvědů je otevřená od roku 1933, z hlediska dnešních nároků je tento medvědinec příliš malý a zastaralý, řekl ČTK už dříve ředitel zoo. 

Kromě nadcházejících plánů byly také stěžejním tématem na zahájení sezony aktivity Zoo Praha na pomoc válkou ohroženým chovatelským zařízením na Ukrajině a uprchlým ukrajinským ženám a dětem.

Na speciálním podúčtu sbírky „Pomáháme jim přežít“ se podařilo dosud nashromáždit již přes 3 170 000 korun. Za části vybraných prostředků již pražská zoo vypravila celkem tři transporty s krmivem a potřebným vybavením pro ukrajinské zoo, další peníze pak věnovala přímo Zoo Mykolajiv, Zoo Charkov a Safari Zoo Berďansk.

Toto úsilí ocenil ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis, který si v rámci slavnostního zahájení převzal z rukou ředitele Miroslava Bobka symbolický šek ve výši 10 000 euro na pomoc právě mykolajivské zoo.

„Děkuji pražské zoo, která v této těžké době myslí na své kolegy a zvířata v ukrajinských zoologických zahradách i rodiny s dětmi, které byly nuceny prchnout před hrůzami války. Aktivity Zoo Praha jsou příkladnou ukázkou české solidarity s ukrajinským lidem i zvířaty,“ vyjádřil svůj vděk velvyslanec Perebyjnis.

V rámci odpoledního programu proběhla módní přehlídka dětských uniforem Zoo Praha, které si zájemci mohli zakoupit přímo na místě. Dále byla předvedena speciální kolekce košil s motivem luskounů i autentických afrických šatů. Vyvrcholením programového bloku pak bylo obnovení provozu dětské tramvajky.

Návštěvníci měli také možnost se konečně pohlaví a jméno mláděte ohroženého druhu gibona stříbrného, které se narodilo loni 20. listopadu. Čtyřměsíční sameček byl pokřtěn  jménem Claire.

Na návštěvníky čekal rovněž bohatý program včetně vernisáže výstavy „Něžní obři“ a křtu stejnojmenného kalendáře, jehož kmotry se stali populární herečka Veronika Khek Kubařová a filmový režisér F. A. Brabec.


Autor: puc

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Včera v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru