Dnes Středa - prehanky-dest 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Novinkou 91. sezony v Zoo Praha budou luskouni a pavilon goril, v plánu je Arktida
Samička Run Hou Tang, která přijede do Prahy. Foto: Taipei Zoo

Novinkou 91. sezony v Zoo Praha budou luskouni a pavilon goril, v plánu je Arktida

Pražská zoologická zahrada včerejškem vstoupila do své 91. sezony. Návštěvníci zahrady by se letos měli dočkat dvojice luskounů, která do Prahy dorazí ze zoologické zahrady v tchajwanské metropoli Tchaj-pej. Chovný pár luskounů bude obývat expozici Indonéská džungle v pražské zoo. Zoo také 28. září plánuje otevřít nový pavilon goril. Připravuje i výstavbu nového pavilonu pro lední medvědy. Při slavnostním zahájení sezony to dnes uvedli ředitel zoo Miroslav Bobek, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Petr Hlubuček (STAN).

„Nový Pavilon goril otevřeme 28. září a již v nejbližší době k nám dorazí pár luskounů krátkoocasých,“ uvedl Bobek a poděkoval všem návštěvníkům: „Svým zájmem o naši zoologickou zahradu nejen pomáháte překonat nelehké období po uzavření v době pandemie covid-19, ale také přispíváte k ochraně ohrožených druhů.“

„Obzvláště se těším na příchod páru vzácných a zároveň ohrožených luskounů krátkoocasých, které si budeme moci už brzy prohlédnout v noční expozici pavilonu Indonéská džungle. Tito noví obyvatele zoo zamíří do Prahy ze zoologické zahrady v tchajwanské metropoli Tchaj-pej jako součást spolupráce mezi oběma hlavními městy,“ sdělil primátor Hřib.

„Pražská zoo se neustále vyvíjí a autentickými expozicemi přibližuje přirozený život zvířat veřejnosti. Nový pavilon goril bude opět něco zcela jedinečného. Přenese návštěvníky do kamerunské krajiny plné rostlin a zvuků tamní přírody,“ řekl náměstek Hlubuček.

V letošním roce by podle něj mohla Praha získat stavební povolení pro novou expozici s názvem Arktida. Výstavba by mohla začít v roce 2023. Nový domov by v novém pavilonu mohli najít zvláště lední medvědi.

Podle návrhu z dílny společnosti G.L.architekti by expoziční celek s pracovním názvem Arktida měl zaujímat prostor více než 8000 metrů čtverečních na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů.

Nynější expozice ledních medvědů je otevřená od roku 1933, z hlediska dnešních nároků je tento medvědinec příliš malý a zastaralý, řekl ČTK už dříve ředitel zoo. 

Kromě nadcházejících plánů byly také stěžejním tématem na zahájení sezony aktivity Zoo Praha na pomoc válkou ohroženým chovatelským zařízením na Ukrajině a uprchlým ukrajinským ženám a dětem.

Na speciálním podúčtu sbírky „Pomáháme jim přežít“ se podařilo dosud nashromáždit již přes 3 170 000 korun. Za části vybraných prostředků již pražská zoo vypravila celkem tři transporty s krmivem a potřebným vybavením pro ukrajinské zoo, další peníze pak věnovala přímo Zoo Mykolajiv, Zoo Charkov a Safari Zoo Berďansk.

Toto úsilí ocenil ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis, který si v rámci slavnostního zahájení převzal z rukou ředitele Miroslava Bobka symbolický šek ve výši 10 000 euro na pomoc právě mykolajivské zoo.

„Děkuji pražské zoo, která v této těžké době myslí na své kolegy a zvířata v ukrajinských zoologických zahradách i rodiny s dětmi, které byly nuceny prchnout před hrůzami války. Aktivity Zoo Praha jsou příkladnou ukázkou české solidarity s ukrajinským lidem i zvířaty,“ vyjádřil svůj vděk velvyslanec Perebyjnis.

V rámci odpoledního programu proběhla módní přehlídka dětských uniforem Zoo Praha, které si zájemci mohli zakoupit přímo na místě. Dále byla předvedena speciální kolekce košil s motivem luskounů i autentických afrických šatů. Vyvrcholením programového bloku pak bylo obnovení provozu dětské tramvajky.

Návštěvníci měli také možnost se konečně pohlaví a jméno mláděte ohroženého druhu gibona stříbrného, které se narodilo loni 20. listopadu. Čtyřměsíční sameček byl pokřtěn  jménem Claire.

Na návštěvníky čekal rovněž bohatý program včetně vernisáže výstavy „Něžní obři“ a křtu stejnojmenného kalendáře, jehož kmotry se stali populární herečka Veronika Khek Kubařová a filmový režisér F. A. Brabec.


Autor: puc

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Dnes v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru