dnes
Pondělí - polojasno
28°C
zítra
Úterý - prehanky-dest
28°C
pozítří
Středa - polojasno
29°C
Novinář Peroutka možná bude mít na Smíchově sochu, Praha 5 mu udělila čestné občanství
Před pěti lety se tehdejší starostka Prahy 10 Radmila Kleslová pochlubila na svém facebookovém profilu falešným článkem Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman, který byl nalezen při novinářské prohlídce vinohradské vily spisovatele Karla Čapka. K autorství podvrhu se přihlásil literární kritik Jaromír Slomek. Foto: Facebook

Novinář Peroutka možná bude mít na Smíchově sochu, Praha 5 mu udělila čestné občanství

Novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka bude možná mít v Praze 5 sochu. Jako nejvhodnější místo pro připomínku českého žurnalisty je navrhován park Portheimka na Smíchově. Peroutkovi zastupitelé Prahy 5 již udělili čestné občanství.

„Ideální by byla veřejná sbírka s podporou městské části,“ uvedl k plánu na vznik sochy jedné z nejvýznamnější postav české žurnalistiky 20. století a blízkého přítele Karla Čapka  radní Prahy 5 Viktor Čahoj (TOP 09).

Ferdinand Peroutka je podle něj symbolem nezávislé české žurnalistiky. Varoval mimo jiné před silným Německem, fašismem a nástupem Hitlera k moci. Proto si pro něj nacisté přišli hned v roce 1939 na Smíchov do domu v ulici Matoušova, kde bydlel a celou válku pak strávil v koncentračním táboře a vězení. Myslím, že sochu či památník panu Peroutkovi a jeho rodině dlužíme. Výraznější památku na Praze 5 by si zasloužil,“ pokračoval radní Čahoj.

Zastupitelstvo městské části Praha 5 schválilo pro Ferdinanda Peroutku čestné občanství. Na jeho jméno odkazuje i pamětní deska na domě, ve kterém žil a Peroutkova ulice na Malvazinkách.

Aktuálně stále probíhá soudní spor vnučky Ferdinanda Peroutky, Terezie Kaslové o ochranu cti s prezidentem Milošem Zemanem. Ten veřejně prohlásil, že Peroutka ve svém časopise Přítomnost uveřejnil článek s titulkem „Hitler je gentleman“, a že po mnichovské dohodě napsal výrok „Nemůžeme-li zpívat s anděli, musíme výti s vlky“.

Peroutka se dostal do centra pozornosti také kvůli slovům prezidenta Miloše Zemana, který v lednu 2015 hovořil o selhání intelektuálů při nástupu nacismu. Vnučka novináře Terezie Kaslová požaduje po státu za prezidentova slova omluvu.

Iniciativu na vznik sochy podporuje šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery. „Již dříve jsem nápad postavit sochu novinářskému velikánovi navrhoval, a proto jsem rád, že si tuto ideu vzal za svou pan radní Čahoj,“ uvedl.

Prezident Zeman v lednu 2015 prohlásil, že Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman". Zároveň mu přisoudil výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Později na tiskové konferenci tvrdil, že článek viděl na vlastní oči.

Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje. Ukázalo se také, že autorem citátu o vlcích je Jan Stránský. Vnučka novináře Terezie Kaslová požaduje po státu za prezidentova slova omluvu. Její žalobu naposledy soud zamítl loni v říjnu. Kaslová i prezident se odvolali.

Novinář, spisovatel a dramatik, literární a výtvarný kritik Ferdinand Peroutka se narodil 6. února 1895. Do povědomí veřejnosti se dostal svými články v deníku Tribuna v letech 1919–1924. Prezident T. G. Masaryk mu v březnu 1923 nabídl milion korun na vydávání nezávislého týdeníku, jehož první číslo pod názvem Přítomnost vyšlo v lednu 1924. Peroutka zemřel 20. dubna 1978 v New Yorku.


V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

8. srpna 2020 v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

7. srpna 2020 ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Český USAR tým odletěl z Prahy do Bejrútu

5. srpna 2020 ve 23:29

Dnes po 16. hodině odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla do Bejrútu letadlo s USAR týmem, který má 36 členů.

Další články
Nahoru