Dnes Úterý - zatazeno 0°C
Zítra Středa - zatazeno 4°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

November Talks, přednášky na Fakultě architektury ČVUT, nabídnou nový pohled na budoucnost měst

November Talks, listopadové přednášky na Fakultě architektury ČVUT, nabídnou nový pohled na budoucnost měst. Cyklus zahájí 7. listopadu Winy Maas, zakladatel MVRDV a aktuálně hostující profesor na FA ČVUT. Přednášková série s podtitulem FUTURE(S) Time for a Change – BUDOUCNOST(I): Čas na změnu nabídne čtveřici zahraničních osobností architektury, urbanismu a designu, které spojuje vizionářství a radikální přístup.

Města zabírají pouze dvě procenta zemského povrchu, spotřebují však 2/3 energie a produkují 70 % celosvětových emisí uhlíku. Architekti a urbanisté tak stojí v první linii boje proti změně klimatu. Na tom se shodují nizozemský architekt a profesor Technické univerzity v Delftu Winy Maas, francouzská urbanistka Alice Cabaret, americká architektka Karen Cook a Carlo Ratti, profesor Massachusettského technologického institutu MIT, letošní hosté přednáškové série November Talks.

Podtitul cyklu „Čas na změnu“ vyjadřuje nutnost přehodnotit způsob, jakým společnost reaguje na zrychlující se klimatické změny. „Spíše než s klimatickou změnou bojovat, musíme se jí umět přizpůsobit. To vyžaduje radikální změnu přístupu k navrhování budov i celých měst, a architekti, urbanisté i designéři musí přicházet s novými nápady a inovacemi. To chceme ukázat nejen našim studentům,“ vysvětluje Irena Fialová, proděkanka pro zahraniční vztahy.

Úvodní přednáška „The Future City: What’s next“ se bude věnovat městům budoucnosti. „Jsem přesvědčený, že myšlenky mohou hluboce ovlivnit náš svět. Velké sny, nehledě na to, jak nedosažitelné se mohou zdát, mohou mít větší dopad než malé, snadno dosažitelné cíle,“ říká vizionář Winy Maas.

Vystoupení Alice Cabaret se bude věnovat propojení urbanismu a dalších oborů, jako je neurověda nebo popkultura. Její přednáška „Future-proofing our cities“ nabídne nové úhly pohledu na rozvoj městského prostředí.

Může výšková budova pozitivně ovlivnit své okolí? Jak se má architekt orientovat ve složité lokalitě a vést zúčastněné strany s odlišnými názory, navíc v náročném kontextu klimatických změn a tlaku na náklady? Na to odpoví Karen Cook na příkladu svého projektu kancelářské budovy „Vertical Village – 22 Bishopsgate“ v Londýně.

Cyklus uzavře Carlo Ratti s tématem „Senseable Cities“. Internet vstupuje do fyzického prostoru, tradiční domény architektury a designu, a stává se „internetem věcí“. Otevírá tak cestu k proměně mobility, energetiky i průmyslu. Přednáška se bude zabývat těmito otázkami prostřednictvím projektu Senseable City Laboratory MIT.

November Talks se budou konat po čtyři listopadové pondělky, vždy od 18.00 hodin – 7. 11. (Winy Maas), 14. 11. (Alice Cabaret), 21. 11. (Karen Cook) a 28.11. (Carlo Ratti) – v posluchárně 155 Gočár / 105 Kotěra (Winy Maas), Fakulta architektury ČVUT, Thákurova 9, Praha 6.

Přednášky v anglickém jazyce jsou určeny široké veřejnosti, vstup je volný, bezbariérový. Přednáška Winyho Maase bude také streamována na YouTube kanálu fakulty. Od 17.30 hodin je připraven welcome drink spojený s neformálním setkáním s přednášejícími.

Přednášející:
Winy Maas
Nizozemský architekt, krajinář a urbanista a v současné době také hostující profesor na FA ČVUT. Winy Maas spoluzaložil studio MVRDV, globálně působící architektonickou kancelář oceňovanou za inovativní a experimentální přístup k architektuře budov, měst i krajiny. Mezi nejznámější projekty patří nizozemský pavilon na Expo 2000 v Hannoveru, rotterdamský Markthal nebo Skleněná farma v Schijndelu. V portfoliu má také řadu masterplánů, včetně vize budoucnosti Velké Paříže, levého břehu v Bordeaux a nábřeží v Oslu. Působí jako profesor na TU Delft, kde v roce 2008 založil institut The Why Factory, který zkoumá možnosti rozvoje měst budoucnosti.

Alice Cabaret
Francouzská urbanistka s mezinárodními zkušenostmi v oblasti transformace měst. Je zakladatelkou The Street Society, kreativní městské agentury se sídlem v Paříži, a spoluzakladatelkou iniciativy [S]CITY, která se zaměřuje na zkoumání propojení mezi neurovědou a urbanismem. Ve své praxi se věnuje realizaci městských projektů, modernizaci a aktivizacím ve veřejném prostoru, urbanistickému výzkumu a kurátorství.

Karen Cook
Americká architektka, absolventka Harvard University Graduate School of Design. Mezi návrhy, na kterých se podílela patří například 22 Bishopgate v Londýně, Danube House a Nile House v pražském Karlíně nebo Tour First v pařížské čtvrti La Défense. Po letech spolupráce a partnerství v kancelářích KPF a PLP v roce 2022 založila spolu s Jeanem Le Lay studio Spice Design.

Carlo Ratti
Architekt a inženýr, vedoucí digitální laboratoře Senseable City Lab na Massachusettském technologickém institutu MIT, zabývá se vlivem nových technologií na podobu měst. Je zakládajícím partnerem kanceláře Carlo Ratti Associati, spoluautorem více než 500 publikací a jeho práce byly vystaveny mimo jiné na Benátském bienále, v Muzeu designu v Barceloně nebo MoMA v New Yorku.
Autor: Hla

Komentovaná vycházka: Vršovice plné umění i průmyslu

Dnes v 19:54

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby. Praha 10 nabízí svým obyvatelům možnost objevovat a poznávat místní rozmanitosti a zajímavosti.

Jarní Karlínský street food festival

Dnes ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Návrhy designérů na Viadukt Karlín najdete na výstavě

Dnes v 08:39

Výstava všech návrhů nové identity Viaduktu Karlín nabídne všech 78 návrhů od designérů a designérek.

Street food + Amerika na Smíchovské náplavce

Dnes v 08:26

Projíst se Amerikou křížem krážem můžete 27. dubna na Smíchovské náplavce. Cesta povede od šťavnatých burgerů, hot dogu či corndogu, trhaného vepřového, přes mac´n´cheese, mexické tacos, empanadas, argentinské steaky až po pikantní kuřecí křídla.

Dny dobrovolnictví 2024

Dnes v 07:10

Česká republika se chystá na událost, která na konci dubna propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Součástí bude i Praha 4, která dobrovolnictví dlouhodobě podporuje. Dny dobrovolnictví proběhnou ve dnech 25. – 28. dubna a jejich součástí bude...

Evakuace na kole a retro peleton

Dnes v 07:03

Praha 13 zve na 18. ročník akce Evakuace na kole. Akce je určena pro širokou veřejnost. Každý účastník dostane mapu s vyznačenou trasou. Trať vede převážně rovinatým terénem.

Pietní akty připomenou válečné běsnění

Včera v 18:58

Praha 4 jako každoročně připravila několik akcí, které vzpomenou na válečné události. Pietní akt obětem 2. světové války proběhne ve čtvrtek 2. května od 10:30 hodin na Spořilově, pietní akt u pomníku zpravodajské brigády na Jezerce téhož dne od 14 hodin.

Lásky čas na Čecháči

Včera v 08:18

Ve středu 1. května rozkvete náměstí Svatopluka Čecha oslavami svátku všech zamilovaných a jara. Vezměte své polovičky, děti, přátele a piknikové deky a vyrazte v honbě za rozkvetlým stromem do Vršovic.

Rybářské závody v Třebonicích 2024

Včera v 07:50

Rybářský spolek SDH Třebonice a Praha 13 zvou v sobotu 27. dubna na tradiční rybářské závody.

We love bubliny v Praze 6

Včera v 06:20

Festival šumivých vín u Písecké brány na Praze 6 se koná od 3. do 5. května.

Poznávejte krásy Prahy 10 na kole

21. dubna 2024 v 16:26

Cyklojízdy Prahy 10 s průvodcem jsou skvělou příležitostí k setkání s dalšími cyklisty a k aktivnímu strávení volného času.

Prosecco piknik & Itálie v parku Sacré Coeur

21. dubna 2024 ve 13:27

Chutě Itálie v parku Sacré Coeur v Praze 5 v pátek 3. a v sobotu 4. května.

Další články
Nahoru