Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský život

November Talks, přednášky na Fakultě architektury ČVUT, nabídnou nový pohled na budoucnost měst

November Talks, listopadové přednášky na Fakultě architektury ČVUT, nabídnou nový pohled na budoucnost měst. Cyklus zahájí 7. listopadu Winy Maas, zakladatel MVRDV a aktuálně hostující profesor na FA ČVUT. Přednášková série s podtitulem FUTURE(S) Time for a Change – BUDOUCNOST(I): Čas na změnu nabídne čtveřici zahraničních osobností architektury, urbanismu a designu, které spojuje vizionářství a radikální přístup.

Města zabírají pouze dvě procenta zemského povrchu, spotřebují však 2/3 energie a produkují 70 % celosvětových emisí uhlíku. Architekti a urbanisté tak stojí v první linii boje proti změně klimatu. Na tom se shodují nizozemský architekt a profesor Technické univerzity v Delftu Winy Maas, francouzská urbanistka Alice Cabaret, americká architektka Karen Cook a Carlo Ratti, profesor Massachusettského technologického institutu MIT, letošní hosté přednáškové série November Talks.

Podtitul cyklu „Čas na změnu“ vyjadřuje nutnost přehodnotit způsob, jakým společnost reaguje na zrychlující se klimatické změny. „Spíše než s klimatickou změnou bojovat, musíme se jí umět přizpůsobit. To vyžaduje radikální změnu přístupu k navrhování budov i celých měst, a architekti, urbanisté i designéři musí přicházet s novými nápady a inovacemi. To chceme ukázat nejen našim studentům,“ vysvětluje Irena Fialová, proděkanka pro zahraniční vztahy.

Úvodní přednáška „The Future City: What’s next“ se bude věnovat městům budoucnosti. „Jsem přesvědčený, že myšlenky mohou hluboce ovlivnit náš svět. Velké sny, nehledě na to, jak nedosažitelné se mohou zdát, mohou mít větší dopad než malé, snadno dosažitelné cíle,“ říká vizionář Winy Maas.

Vystoupení Alice Cabaret se bude věnovat propojení urbanismu a dalších oborů, jako je neurověda nebo popkultura. Její přednáška „Future-proofing our cities“ nabídne nové úhly pohledu na rozvoj městského prostředí.

Může výšková budova pozitivně ovlivnit své okolí? Jak se má architekt orientovat ve složité lokalitě a vést zúčastněné strany s odlišnými názory, navíc v náročném kontextu klimatických změn a tlaku na náklady? Na to odpoví Karen Cook na příkladu svého projektu kancelářské budovy „Vertical Village – 22 Bishopsgate“ v Londýně.

Cyklus uzavře Carlo Ratti s tématem „Senseable Cities“. Internet vstupuje do fyzického prostoru, tradiční domény architektury a designu, a stává se „internetem věcí“. Otevírá tak cestu k proměně mobility, energetiky i průmyslu. Přednáška se bude zabývat těmito otázkami prostřednictvím projektu Senseable City Laboratory MIT.

November Talks se budou konat po čtyři listopadové pondělky, vždy od 18.00 hodin – 7. 11. (Winy Maas), 14. 11. (Alice Cabaret), 21. 11. (Karen Cook) a 28.11. (Carlo Ratti) – v posluchárně 155 Gočár / 105 Kotěra (Winy Maas), Fakulta architektury ČVUT, Thákurova 9, Praha 6.

Přednášky v anglickém jazyce jsou určeny široké veřejnosti, vstup je volný, bezbariérový. Přednáška Winyho Maase bude také streamována na YouTube kanálu fakulty. Od 17.30 hodin je připraven welcome drink spojený s neformálním setkáním s přednášejícími.

Přednášející:
Winy Maas
Nizozemský architekt, krajinář a urbanista a v současné době také hostující profesor na FA ČVUT. Winy Maas spoluzaložil studio MVRDV, globálně působící architektonickou kancelář oceňovanou za inovativní a experimentální přístup k architektuře budov, měst i krajiny. Mezi nejznámější projekty patří nizozemský pavilon na Expo 2000 v Hannoveru, rotterdamský Markthal nebo Skleněná farma v Schijndelu. V portfoliu má také řadu masterplánů, včetně vize budoucnosti Velké Paříže, levého břehu v Bordeaux a nábřeží v Oslu. Působí jako profesor na TU Delft, kde v roce 2008 založil institut The Why Factory, který zkoumá možnosti rozvoje měst budoucnosti.

Alice Cabaret
Francouzská urbanistka s mezinárodními zkušenostmi v oblasti transformace měst. Je zakladatelkou The Street Society, kreativní městské agentury se sídlem v Paříži, a spoluzakladatelkou iniciativy [S]CITY, která se zaměřuje na zkoumání propojení mezi neurovědou a urbanismem. Ve své praxi se věnuje realizaci městských projektů, modernizaci a aktivizacím ve veřejném prostoru, urbanistickému výzkumu a kurátorství.

Karen Cook
Americká architektka, absolventka Harvard University Graduate School of Design. Mezi návrhy, na kterých se podílela patří například 22 Bishopgate v Londýně, Danube House a Nile House v pražském Karlíně nebo Tour First v pařížské čtvrti La Défense. Po letech spolupráce a partnerství v kancelářích KPF a PLP v roce 2022 založila spolu s Jeanem Le Lay studio Spice Design.

Carlo Ratti
Architekt a inženýr, vedoucí digitální laboratoře Senseable City Lab na Massachusettském technologickém institutu MIT, zabývá se vlivem nových technologií na podobu měst. Je zakládajícím partnerem kanceláře Carlo Ratti Associati, spoluautorem více než 500 publikací a jeho práce byly vystaveny mimo jiné na Benátském bienále, v Muzeu designu v Barceloně nebo MoMA v New Yorku.
Autor: Hla

Velká výstava bezobratlých

Včera v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Knihex 13: Setkání malých nakladatelů a čtenářů

26. května 2023 v 07:45

Letošní Knihex se uskuteční v sobotu 10. června od 10 do 20 hodin v Kasárnách Karlín. Představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci. 

Festival Praha žije hudbou společně s buskery rozehraje Prahu

26. května 2023 v 07:10

Ulice, náměstí, parky a další veřejná prostranství v centru Prahy i přilehlých městských částech ovládne opět po roce kvalitní pouliční umění. Osmý ročník akce Praha žije hudbou nabídne 23. a 24. června stovky vystoupení pouličních umělců – buskerů, ale také domácích hvězd rapu, jazzu, folku,...

Žižkovské pivobraní se představí 33 minipivovarů

26. května 2023 v 06:25

Velkou pivní slavnost zažije 2. a 3. června park Parukářka. Uskuteční se zde desátý ročník Žižkovského pivobraní, na němž návštěvníci budou moci ochutnat produkci celkem 33 minipivovarů. Vedle toho na akci vystoupí řada kapel a součástí programu bude i mistrovství Žižkova v otáčení...

Žižkovská ulice patřila na jeden den jen dětem

25. května 2023 v 18:17

Praha 3 společně s dalšími čtyřmi organizacemi uspořádala první ročník sousedské akce UŽIJ SI ULICI! Konala se ve středu 24. května odpoledne zejména přímo na ulici U Zásobní zahrady, jako i v přilehlých zahradách organizací IC Zahrada, MŠ U Zásobní zahrady, MŠ Paleček a Základní škola...

Festival kreativní byrokracie 2023

25. května 2023 v 10:20

Festival kreativní byrokracie propojuje úředníky s politiky, akademiemi, byznysem a neziskovým sektorem, aby společně pracovali na řešeních pro lepší fungování našich institucí a veřejné správy. Na programu jsou inspirativní přednášky, workshopy a debaty – ale také filmy, živá hudba i temná...

Další články
Nahoru